تشکیل خانواده از جمله نیازهای اولیه بشر است در واقع این نهاد اجتماعی پایه و اساس زندگی افراد را می سازد و به آنها شخصیت و هویت می بخشد . سوالات بسیاری در این زمینه وجود دارد که پاسخ آنها می تواند به بهبودی زندگی افراد کمک کند . دکتر روانشناس خانواده بهترین راهنماست که می تواند شما را نسبت به یک زندگی خانوادگی واقعی آگاه کند و پاسخ سوالات متنوع را در این زمینه بدهد. شما  نیز می توانید برای آگاهی بیشتر در زمینه مشاوره خانواده در ادامه مقاله همراهمان باشید.

زندگی خانوادگی چیست ؟ ازدواج تا چه اندازه برای ما معنا دارد ؟

آیا تاکنون به مفهوم خانواده فکر کرده اید ؟ آیا با توجه به معنای خانواده و سرنوشت مبهم آن زندگی کرده اید ؟ خانواده یک معماست معمایی که سالیان سال افراد زیادی با تعریف های متفاوت آن را برای خود و دیگران معنا کردند . اما با این وجود باز هم افرادی هستند که فقط با یک دهم آنچه که خودشان از خانواده می دانند زندگی می کنند و گاها این حجم از اطلاعات اولیه خود را تمام زندگی می پندارند و زندگی را به پایان می رسانند . بعضی از افراد هم هستند که احساس می کنند  چیزهای دیگری نیز هست که نمی دانند و نمی توانند آنها را کشف کنند. درواقع سرنوشت مبهم یک خانواده به دست اعضای آن است و به آگاهی اعضا از احساسات ، عواطف ، نیازها و همچنین درک صحیح اعضا از روابط بستگی دارد.

می توان گفت امروزه علم روانشناسی می تواند با کمک نمایندگان خود با عنوان مشاور خانواده به اعضای خانواده کمک کند تا ابتدا خود را بشناسند و با شناخت نقش های خود در یک زندگی خانوادگی با همیاری و کنار یکدیگر بودن سالم ترین زندگی را انتخاب کنند. درواقع یک مشاور خانواده خوب می تواند با ارائه پیشنهادات موثر مهم ترین نقش را در زندگی یک خانواده ایفا کند.

علم روانشناسی و مشاوره

علم روانشناسی بسیار گسترده و پیچیده است و امروزه با پذیرش عمومی از طرف جوامع تواسته است خدمات بسیاری به جامعه بشریت ارائه دهد . مشاورهخود زیرمجموعه روانشناسی است و شامل مشورت و تعاملی سودمند بین روانشناس و مراجع می باشد . درواقع زمانی که یک مشاور به عنوان یک دوست پذیرفته شود می توانند ما را در بهترین راه سوق دهد و ما را با مجموعه آسیب های یک زندگی آشنا سازد .


خانواده ، بازتاب اجتماع

خانواده به نحوی منعکس کننده جامعه است . افراد جامعه هر یک خود دارای خانواده و گذشته ای هستند که می توانند برای جامعه مفید و یا زیان بار باشند . خانواده با تربیت فرزندان در تشکیل و تعریف ویژگی های جامعه نقش موثری دارند که به هیچ وجه قابل انکار نیست . یک خانواده سالم خانواده ای است که بتواند در شرایط مختلف سیاسی ، فرهنگی ، اجتماعی و روانی به خوبی و درست رشد کند و با مدیریت صحیح از این بحران ها گذر کند . یک مشاور خانواده خوب وظیفه دارد با آموزش رفتار صحیح به اعضای خانواده در ایجاد یک جامعه سالم تلاش کند.

 

ازدواج اساس خانواده

پایه و اساس اصلی خانواده و همچنین زیربنای جامعه ازدواجاست بی شک می توان گفت ازدواج مهمترین رویداد زندگی انسان هاست و به همین دلیل نیاز به تامل بیشتری نسبت به سایر اتفاقات زندگی دارد . معمولا در جامعه خود و دیگر جوامع شاهد این بوده ایم که بسیاری از خانواده ها به دلایل بسیار جزئی از هم پاشیده اند و هنگامی که بیشتر تحقیق می کنیم متوجه می شویم که ازدواج این زوجین از پایه و اساس اشتباه بوده و با درک نادرستی از زندگی زناشویی وارد مسیر پر پیچ و خم ازدواج شده اند و بعد از مدتی ادامه زندگی را غیر ممکن می دانند چراکه فکر می کنند هنوز شریک اصلی یا همان نیمه گمشده خود را نیافته اند این درحالیست که یک مشاور ازدواج با ریشه یابی مسائل زندگی زن و مرد می تواند مشوق آنان برای ادامه زندگی مشترک باشد و زندگی آنها را از نابودی نجات دهد. البته گاها یکی از طرفین می پندارد که می تواند زندگی خود را از نابودی نجات دهد و نیازی به مشاور و روانشناس نمی بیند اما دکتر روانشناس ازدواج با آسیب شناسی می تواند موثرترین قدم را در زندگی به شما نشان دهد تا زندگیتان را نه تنها از نابودی نجات دهید بلکه آن را به یک زندگی هدفمند و رضایت بخش تبدیل کنید.

 

مرکز مشاوره شمال تهران 

کلینیک انتخاب نو یکی از بزرگترین کلینیک روانشناسی شمال تهران است که با کادری مجرب آموزش دیده و متخصص در زمینه های متنوع از جمله خانواده و ازدواج می تواند خدمات ارزنده ای به شما عزیزان ارائه دهد . مهم ترین تخصص این مرکز روانشناسی شمال تهران ازدواج و خانواده است که در این زمینه با مشاوره فردی توسط بهترین مشاور خانواده تهران ، زوج درمانی توسط بهترین مشاور ازدواج تهران و برگزاری کارگاه های خانواده درمانی توسط اساتید برجسته به صورت حرفه ای فعالیت می کند .  

اگر شما نیز برای ارتقای زندگی مشترک و پایداری خانواده خود ، به کمک روانشناس در شمال تهران نیازمندید باعث افتخار ماست که خدماتی هر چند ناچیز با مشاوره در شمال تهران در کلینیک روانشناسی انتخاب نو به شما ارائه دهیم.