دکتر روانشناس ازدواج برای آن که میزان تفاهم و سازگاری افراد در زندگی مشترک را تشخیص دهند از تست های روانشناسی ازدواج در کلینیک روانشناسی ازدواج استفاده می کنند. با بالا رفتن میزان طلاق در کشور روانشناسان متخصص را به این فکر واداشته تا افراد را برای انجام این تست های روانشناسی تشویق کنند. بسیاری از افراد بدون توجه به میزان سازگاری با یکدیگر و مدل زندگی تصمیم به شروع زندگی مشترک می گیرند این افراد اگر در زمان مناسب به روانشناس ازدواج مراجعه نکنند بعد از چندین سال احتمال دارد نیاز به مشاوره طلاق پیدا کنند.

مشاور ازدواج خوب با انجام تست های پیش از ازدواج و تفسیر مناسب و تخصصی آن توسط روانسنج در طی جلسات مشاوره می تواند تشخیص دهد افراد چه میزان با یکدیگر تشابه رفتاری و اخلاقی دارند و در چه بخش هایی نیز با یکدیگر تفاوت دارند و آیا این تفاوت ها قابل حل هستند یا خیر ، دکتر روانشناس ازدواج در جلسات مشاوره با زوجین به گفتگو می پردازد و طی این گفتگو و همچنین تست های روانشناسی ، چنانچه یکی از زوجین دچار اختلالات روانی باشند مشخص می شود و این اختلالات می تواند یه صورت تخصصصی تحت درمان روانشناسی قرار گیرد.


میزان تشابهات زوجین در احساساتشان و نحوه تفکر مشابه آنها درباره زندگی مشترک می تواند بسیار مهم باشد. از نظر متخصص مشاور ازدواج در بهترین کلینیک های روانشناسی ازدواج کسانی که دیدگاه های مشابه فرهنگی و اخلاقی دارند معمولا در زندگی مشترک مشکلات کمتری دارند. با وجود آن که بسیاری از افراد به تفاوت های فرهنگی و مذهبی خانواده یکدیگر اهمیت نمی دهند ، اما باید گفت بر طبق نظر بهترین روانشناس ازدواج بسیاری از افراد بعد گذشت چند سال از شروع زندگی و کم شدن اشتیاق اولیه به اصل و ریشه خود باز می گردند و درست در آن زمان مشکلات آغاز می شود.

یک مشاور خوب ازدواج به شباهت های خانوادگی بین زوجین نیز بسیار توجه می کند زیرا با توجه به فرهنگ سنتی که همچنان در جامعه ما رواج دارد چنانچه خانواده ها نتوانند هر یک از زوجین را بپذیرند ، می توانند باعث ایجاد مشکلات فراوانی در زندگی زوج شوند. در طی جلسات مشاوره چنانچه روانشناس احساس کند نیاز است خانواده زوجین در جلساتی حضور داشته باشند تا نکاتی را به آنها یاد آور شوند ، جلسات گروهی تشکیل شده و از آنها دعوت می شود تا به پیشنهادات مشاور روانشناس توجه شود.

در بهترین مراکز مشاوره ازدواج همچون کلینیک مشاوره انتخاب نو برای راحتی مراجعین از متخصصین مشاور ازدواج در ساعت ها و روزهای مختلف استفاده می شود تا افراد بتوانند بر اساس زمانبندی مناسب خود در جلسات مشاوره شرکت نمایند.