روانشناس ازدواج به حل مهمترین بخش زندگی یعنی روابط بین زوجین در کلینیک روانشناسی می پردازد. استفاده از دکتر روانشناس ازدواج به شناخت زوجين نسبت به يكديگر كمك مي كند، افراد براي استقامت در برابر مشکلات زندگی نیاز دارند با شناخت کامل نسبت به یکدیگر اعتماد کنند. مشاور ازدواج در جلسات مشاوره تلاش می نماید تا زوجین بتوانند بخش های غیر قابل دسترسی یکدیگر را مشاهده نمایند و از احساسات خود بدون خجالت صحبت کنند. گاهی دکتر مشاور تشخیص می دهد زوجین باید در جلسات فردی به حل اختلالات روانی خود و درمان روانشناسی بپردازند. روانشناس ازدواج خوب به غیر از حل مشکلات بین زوجین به آموزش آنها نیز می پردازد.

در جوامع امروزی بسیاری از دختران و پسرانی که تصمیم به ازدواج با یکدیگر می گیرند از مشکلات و مصائب یک زندگی مشترک بی خبر هستند، بی تجربگی ، دخالت بی مورد خانواده ها و استفاده از پند و نصیحت دوستانی که در شرایط متفاوتی هستند زندگی یک زوج جوان و بی تجربه را به ورطه نابودی و جدایی می کشاند. اگر یک زوج جوان در ابتدای زندگی مشترک خود به یک مرکز مشاوره ازدواج برای مشاوره ازدواج خوب مراجعه کنند، مي توانند نه تنها از آموزشهاي يك روانشناس خوب بهره مند شوند بلكه در موقعيتهاي مختلف زندگي از راهنمايي يك متخصص روانشناس كمك بگيرند براي حل مشكلاتشان.

در مراكز مشاوره ازدواج یک مشاور خوب ازدواج به کسانی که تلاش می نمایند تا زندگی خوبی برای خود بسازند پیشنهاد می کند تا در مواقع خشم و وقتی با یکدیگر مشکلاتی پیدا می کنند ابتدا به یکدیگر زمان دهند تا خشم ناشی از عدم تفاهم فروکش کند و بعد از آن بدون توهین و تحقیر کردن یکدیگر با هم صحبت نمایند. متخصص روانشناسه مواره به زوجین پیشنهاد می کند تا تظاهر به آنچه نیستند نکنند و یکدیگر را با کلمات نامفهوم مورد تهاجم قرار ندهند. توهین ، تمسخر و بی ادبی حریم بین زن و مرد را از بین می برد این در حالی است که بهترین متخصصان روانشناس همواره بر حفظ حریم زندگی به زوجین توصیه فراوانی می کند.

صحبت کردن با خانواده های یکدیگر در زمانهایی که زوجین دچار مشکل هستند و مشورت با آنها به خاطر این که احساسات هر خانواده نسبت به فرزند خود عمیق تر می باشد و نسبت به فشار آنها دچار ناراحتی می شوند اکیدا توصیه نمی شود و حتی در صورتی که زوجین مشکلاتشان را با یکدیگر بر طرف کنند این ناراحتی خانواده ها ممکن است باعث ناراحتی و مشکل مجدد شود.

از نظر یک مشاور روانشناس ازدواج در مرکز مشاوره ازدواج انتخاب نو  زوجین باید یاد بگیرند تا مشکلات و مسائل موجود را در بین خود حل و فصل نمایند و تنها در صورت لزوم با یک مشاور مطرح نموده و به حفظ حریم شخصی خود پایبند باشند.

استفاده از تست های روانشناسی ازدواج می تواند در شناخت آگاهانه افراد نسبت به یکدیگر بسیار مواثر باشد. این تست های روانشناسی می تواند به متخصص روانشناس کمک کند تا در صورتی که یکی از زوجین یا هر دو دچار اختلال روانی خاصی باشد ، با درمان آن به حفظ زندگی مشترک آنان کمک کند.