زن و شوهر های ناراحت که بسیاری از آن ها در آستانه ی طلاق اند، اشتباهات مشابهی را مرتکب می شوند. آن ها یکسره مخالفت می کنند ، بسیار انتقاد گر هستند ، یکدیگر را سرزنش می کنند ، اتهام می زنند ، تهدید می کنند و خیلی به یکدیگر نه می گویند. از دیدگاه روانشناسی ازدواج موفق ، این رفتار ها قاتل عشق و صمیمیت اند. وقتی از سوی همسر تان در معرض بدترین انتقاد ها و سرزنش ها قرار بگیرید ، نتیجه ی آن چیزی جز رنجش و تنفر نخواهد بود . طبق نظر دکتر مشاور ازدواج وقتی همسر تان تقاضای معقول شما را برآورده نمی کند و ((نه ی خودکار )) می شود ، بروز مشکل ، اجتناب ناپذیر می شود . اکثر زن و شوهر هایی که برای مشاوره ازدواج به مرکز مشاوره ازدواج  می آیند ، مرتکب همین خطاها می شوند. جالب این است که با غریبه ها مودبانه ، حساب شده ، با ملاحظه و محترمانه رفتار می کنند . اما با عزیز شان رفتار نا شایستی دارند. آن ها این باور نادرست را دارند که خانه محل ناشایست رفتار کردن با دیگران ، خود انگیختگی و بی نزاکتی است. بر اساس مشاوره ازدواج خوب کلید های ازدواج موفق طرفدار رابطه ی زناشویی خشک و بازدار شده نیست ، راحت و غیر رسمی بودن ، دو عنصر مهم در زندگی زناشویی رضایت بخش اند. اما یادتان باشد : راحت بودن در زندگی زناشویی به این معنا نیست که با بمب ناپالم هیجانی به یکدیگر حمله کنیم. در عوض : دلسوزی ، احترام و ملاحظه ی خود را به یکدیگر نشان دهید و یکدیگر را خشنود کنید و موجبات ناخشنودی یکدیگر را فراهم نیاورید.

معمولا در جلسات مشاوره در بهترین مرکز مشاوره ازدواج از افراد می پرسیم این هفته با همسرت چه رفتار های متفکرانه و شایسته ای انجام داده ای ؟ قدر یکدیگر را ندانستن ، به خوشبختی منتهی نمی شود . طبق نظر روانشناس ازدواج موفق به یک کم تلاش و زحمت نیاز دارد . اما اگر این تلاش به اعمال شاقه مبدل شود ، از ناهماهنگی و جور نبودن طرفین خبر می دهد. در زندگی زناشویی و برای داشتن ازدواج موفق باید زحمت بکشید ولی این زحمت نباید طاقت فرسا شود. طبق نظر مشاور روانشناس ازدواج اگر شما و همسر تان با هم رقابت دارید باید از این موضوع آگاه باشید که زندگی زناشویی شاد ، در گرو کار تیمی و همکاری است نه رقابت . اگر می خواهید زندگی زناشویی موفقی داشته باشید از انتقاد پرهیز کنید و در صورت امکان بله بگویید.

کلید ازدواج موفق و زندگی زناشویی شاد چیست

دکتر روانشناس ازدواج در مرکز مشاوره ازدواج خوب غالبا با زوج های ناراحت و یا افرادی سرو کار پیدا میکنند که مشکلات رابطه ای دارند . مشکلات زناشویی غالبا از افول دوستی در آن نشئت می گیرند. البته انواع مشکلات زناشویی و انواع تعمیم ها وجود دارد که باید محدود شوند ولی وقتی زن و شوهر ، دوستی با یکدیگر را کنار می گذارند ، سیری از ناراحتی زناشویی شکل می گیرد. طبق نظر دکتر مشاوره ازدواج محبت ها می توانند کوچک ولی مهم باشند. داشتن اوقات خوش مشترک سنگ بنای دوستی و کلید ازدواج موفق و زندگی زناشویی شاد است. مشاور روانشناس ازدواج  مرکز مشاوره فرق زن و شوهر های خوشحال و غمگین را در مقدار دعوا ها یا دفعات بحث نمی داند بلکه در نحوه ی ابراز عصبانیت و اختلافشان می داند . نحوه ی دعوا کردن ، یکی از بهترین ملاک های تشخیص سلامت زندگی زناشویی است.  روانشناس ازدواج خوب راه هایی برای لطمه نزدن مشاجرات و دعواها به زندگی زناشویی ارائه می دهد زیرا که بحث نکردن یا اختلاف نداشتن اجتناب ناپذیر است .نکته مهم حل و فصل اختلافات است.

افراط نکردن در انتقاد کردن ، تحقیر کردن ، دفاع کردن یا گوشه گیری و پس کشیدن .

حمله نکردن به همسر و طلب کردن تغییر مشخصی در رفتار

برای داشتن ازدواج موفق نشان دادن علاقه ، مهربان بودن ، دلسوز بودن ، قدر دانی ، بروز دادن نگرانی و برخورد سازنده می تواند موثر باشد.

مطالعات گسترده ی دکتر جان گاتمن در دانشگاه واشنگتن سیاتل ، یافته های جالبی داشته است. گاتمن به چیزی تحت عنوان نسبت سحر آمیز مثبت و منفی رسیده است. این نسبت در زندگی زناشویی خوب پنج به یک است . به عبارت دیگر ، تا وقتی زن و شوهر در ازای هر یک پیام منفی ، پنج احساس مثبت را بروز یا پنج عامل مثبت را انجام می دهند ، آن زندگی زناشویی ثبات خواهد داشت.

 


 

بحث دیگری که بهترین روانشناس ازدواج مرکز مشاوره انتخاب نو  به آن اشاره می کند اعتماد است ، زیرا که مهم ترین جنبه ی روابط میان فردی است .ما به این امید مجذوب دیگران می شویم ، آن ها را به عنوان دوست بر می گزینیم و عاشق شان می شویم که قابل اعتماد باشند.در این خصوص برای جلوگیری از برداشت تحریف آلود باید دقیق و مشخص حرف زد زیرا که ممکن است سردرگمی و سوءتفاهم زیادی ایجاد شود زیرا که سوءتفاهم ها و ابهاماتی را که اظهار نظر های کلی می توانند به وجود بیاورند ، رفع می کند. هر چقدر بگوییم که لطفا دقیق حرف بزنید ، باز هم کم است.

برخی از آدم ها به عشق نا مشروط اعتقاد دارند. آن ها معتقدند رفتارشان هر چقدر هم ناخوشایند باشد ، همسرشان باید ان ها را به خاطر خودشان دوست بدارند. این باور غلط است . عشق نامشروط در روابط پدر و مادر با بچه های خردسال امکان پذیر است ولی در اکثر روابط :

عملکرد فرد تعیین میکند که دیگران عشق بورزند یا دوری جویند. پس به اعمالتان نگاه دقیق و صادقانه بیندازید و از خودتان بپرسید که شما برای اطرافیان و همسر خود چه کردید. اگر متوجه ناسازواری عملکردت و آن کسی که هستی شدی ، عملکردت را عوض کن . اگر می خواهی با تو خوش رفتاری شود ، باید با دیگران خوش رفتاری کنی.