ازدواج یکی از تصمیم های مهم در زندگی هر فردی است که ادامه آن و موفقیت در رابطه کاملا بستگی به تلاش هر دو طرف دارد و این که ازدواج و زندگی مشترکشان جقدر برایشان اهمیت دارد و چقدر می توانند با انجام دادن برهی کار ها روابط خود را تقویت کنند. در ادامه برخی از آیین های همسر داری را که اگر هر دو طرف بتوانند آن ها را اجرا کنند می توانند شرایط بهتری را در رابطه شان تجربه کنند و فراموش نشود که زن و مرد برای حفظ رابطه هر دو باید به یک اندازه تلاش کنند. 

به دنبال علایق خارج از خانه خودتان نیز باشید.

طبق نظر بهترین مشاور روانشناس یکی از روش هایی که می تواند زن را به عنوان یک همسر خوب تبدیل کند پرداختن به علایق خارج از منزل است. همان طور که هر فردی با چند دقیقه یا چند ساعت پرداختن به سرگرمی مورد علاقه اش نیروی تازه می گیرد، زن خانه نیز به منظور تمدد اعصاب و قوای ذهنی به فعالیت های خارج از خانه نیاز دارد. و این فعالیت نباید به قدری سخت و طاقت فرسا باشد که ما را خسته و کسل کند . بسیاری از افراد به قدری غرق در کارهای طاقت فرسا می شوند که هدف اصلی را فراموش می کنند.اما تغییر فعالیت به ذهن انسان تازگی می بخشد در آن جایی که زنان خانه دار بیشتر وقت خود را تنها می گذرانند انجام فعالیت هایی که در معرض تماس با افراد دیگر قرار می دهد بسیار سودمند خواهد بود. این که چه نوع فعالیت و سرگرمی مناسب شماست بستگی به استعدادهای خاص و علایق شما دارد. به درون خودتان نگاه کنید و ببینید که از چه چیزهایی لذت می برید برای مثال یادگیری موسیقی، پیاده روی، ورزش، دیدار با دوستان و ..... می تواند باشد که کاکلا بستگی به علایق شما دارد.

زن و مرد هر دو باید برای خود زمان بگذارند.

ما در مورد قبلی به زنان اشاره کردیم که باید زمانی را برای خودشان اختصاص دهند تا حال بهتری داشته باشند ولی در حالت کلی چه زن و چه مرد هر دو باید فعالیت های فردی را داشته باشند و در این زمان قوای ذهنی و روانی کسب کنند. پس بهتر است که مردان نیز زمانی را برای خود در نظر بگیرند و فعالیت هایی که می توان حالشان را بهتر کند را انجام دهند و در واقع زمانی را برای خودشان اختصاص دهند.

فنون دلگرمی دادن را بلد باشید.

یکی از راه های موفقیت در رابطه یادگیری فنون دلگرمی دادن است. یکی از روش های مهم در آن شنونده خوب بودن است. چه مرد و چه زن نیاز دارند که با همدیگر برای برقراری صمیمیت صحبت کنند. خصوصیت شنونده خوب بودن این است که نه فقط گوش ها بلکه چشم ها، صورت و کل بدن درگیر با فرایند شنیدن باشد. توجه یعنی تمرکز حواس کل قوای ذهنی . اگر قرار است با دقت و اشتیاق به هم گوش دهید باید هنگام صحبت به هم نگاه کنید و کمی رو در روی هم باشید و با حالات مختلف چهره واکنش نشان دهید. و همچنین می توانید سوالهایی ما بین صحبت هایش بپرسید و اشتیاق خود را به هر صورت که می توانید نشان دهید اما فراموش نکنید که نباید قضاوت و داوری کنید زیرا که نه تنها کمکی به ایجاد صمیمیت نمی کند بلکه به مرور زمان باعث ایجاد فاصله خواهد شد. فراموش نکنید که زوجین با مهارت گفتگو کردن می توانند بسیاری از مسائل و مشکلاتشان را حل کنند و صمیمیت و عشق بینشان را زنده نگه دارند پس این موضوع از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است.

فعالیت های مشترک انجام دهید. 

بر اساس مطالعات مرکز مشاوره خانواده همانطور که در دو مورد ابتدایی مطرح کردیم زوجین باید هرکدام به طور جداگانه زمانی را برای خود سپری کنند و حال خوب را برای خود بسازند و به رشد فردی بپردازند . اما در کنار آن زوجین باید فعالیت هایی را به صورت مشترک نیز انجام دهندو مواردی را که برای هر دوی آن ها لذت بخش است را انجام دهند و در این صورت است که می توانند رابطه با کیفیت برای خودشان بسازند. زوجین باید برای همدیگر وقت بگذارند و این را به هم نشان دهند و البته فراموش نشود که این زمان باید با کیفیت باشد و مثلا چون هر دوتان در منزل هستید و هر فردی مشغول خودش است نمی توان گفت که رابطه با کیفیتی در حال شکل گیری است.

به هدف های همدیگر احترام بگذارید و همدیگر را تشویق کنید.

یکی دیگر از کارهایی که می توانید رابطه خود را به سمت موفقیت پیش ببرید این است که به هدف هایی که دارید توجه داشته باشید و تلاش برای رسیدن به آن ها را فراموش نکنید و البته که طرف مقابلتان نیز هدف هایی دارد و به او نیز کمک کنید و حمایت کنید تا در جهت رسیدن به هدف هایش گامی بردارد و مانع یکدیگر در رسیدن به هدف ها نشوید و سعی کنید که در این مسیر تا می توانید همدیگر را تشویق کنید و حمایت خود را نشان دهید و اطلاعات لازم را نسبت به هدف های طرف مقابل به دست بیاورید و او را در این مسیر همراهی کنید و موفقیت هایتان را در کنار همدیگر جشن بگیرید.

مواردی که گفتیم برای هر رابطه ای می تواند مورد فایده قرار بگیرد و شرایط بهتری را ایجاد کند. اما ممکن است که شما در ازدواجتان رگیر با مسائل جدی باشید که با مواردی که گفتیم قابل حل شدن نیستند و شمما راه حلی برای نجات رابطه تان ندارید یا شاید راه های مختلفی را امتحان کرده اید و نتیجه نگرفته اید در چنین شرایطی سعی کنید که از فردی متخصص در زمینه ازدواج و خانواده در ارتباط باشید و مشکلاتتان را با کمک آن ها به شکل بهتری حل کنید. فردی بی طرف که دید وسیع تر و دقیق تری به مسئله شما دارد می تواند تاثیر مثبت زیادی در نجات رابطه تان و بهبود آن داشته لاشد به این منظور برای کسب اطلاعات بیشتر با کلینیک روانشناسی خوب می توانید  ارتباط باشید.