طبق نظر مشاور قبل ازدواج در ابتدای هر دیدار ، هر گفت و گو و هر لحظه ، بسیار درست و بی کم و کاست به نظر می رسد ، اما بعد از گذشت زمان به یک رابطه تبدیل می شود و با دشواری های شریک شدن زندگی خود با یک فرد رو به رو خواهیم شد. طبق نظر روانشناس پیش از ازدواج مرکز مشاوره پیش از ازدواج انتخاب نو در ابتدای هر رابطه ای اشتباهات قبل از ازدواج مرتکب  می شویم و ممکن است از آن ها آگاهی نداشته باشیم اما تاثیرات زیادی بر زندگی مشترکمان می گذارد و به همین دلیل آگاهی و کسب اطلاعات در مورد این اشتباهات می تواند از بسیاری پیامد های مضر در زندگی زوجین بکاهد.

 

مشاور پیش از ازدواج مرکز روانشناسی ازدواج ،5  اشتباه بزرگ که در ابتدا مرتکب آن می شویم را معرفی می کند که عبارت اند از :

1)    اشتباه اول این که زوجین  سوالات کافی نمی پرسند :

طبق نظر بهترین روانشناس پیش از ازدواج ، بسیاری از ما پیش از شروع یک رابطه حتی به اندازه ی زمانی که می خواهیم یک جفت کفش بخریم ، سوال نمی پرسیم. با این اشتباه ، ما فرصت کشف چیز هایی که می تواند درباره ی شریک زندگیمان از اهمیت حیاتی برخوردار باشد و در موفقیت یا شکست ازدواجمان سهم بسزایی داشته باشند ؛ از دست می دهیم.

 

چرا سوال نمی پرسیم ؟

از دلایلی که ممکن است سوالات کافی نپرسیم این است که نمی خواهیم جواب هایش را بدانیم ، زیرا ممکن است جواب هایی که می شنویم را دوست نداشته باشیم یا نمی خواهیم چیز بدی بشنویم . و شاید ممکن است به دلیل این باشد که نمی خواهیم رابطه مان تمام شود.

ممکن است از این که نامزد یا همسرتان از شما سوالاتی کند هراس داشته باشید و به همین دلیل شما هم از او نمی پرسید و این نشاندهنده ی این موضوع است که :

از خود یا زندگی تان راضی نیستید و از گذشته خود شرمسارید یا با آن کنار نیامده اید و تصویر ذهنی خوبی از خود ندارید.

طبق مطالعاتمشاوره ازدواج چیزی که از آن آگاهی ندارید به شما صدمه خواهد زد . سوال های قبل ازدواج که حتما درباره آنها  باید بپرسید شامل :

وضعیت خانوادگی و کیفیت روابط خانوادگی او

اخلاقیات و ارزش های او

اهداف زندگی شخصی و شغلی او

نگرش و طرز برخورد او در مواجهه با عشق ، تعهد و برقرار ارتباط

تجربیات او و درس هایی که از آن ها آموخته 

اعتقادات مذهبی و ...

 


 

2)     علائم هشدار دهنده را حاکی از مشکلات بالقوه اند نادیده میگیرید.

نادیده گرفتن علامت های هشدار دهنده از مشکلات احتمالی ، یکی از خطرناکترین اشتباهاتی است که ما هنگام ازدواج مرتکب می شویم و چشممان را به روی چیز هایی که نمی خواهیم ببینیم ، می بندیم و خود را گول می زنیم. چیزی از کسی که قصد ازدواج با او دارید ، مشاهده می کنید که نشاندهنده ی این واقعیت است که باید محتاط تر باشید ، اما خود آگاه یا ناخود آگاه ترجیح می دهید که از آن چشم پوشی کنید و ممکن است با کم اهمیت جلوه دادن آن رفتار یا توجیه کردن کارهای او و انکار کردن و... که همه ی این ها موجب می شود که در اخر به این نتیجه برسید که می بایست در ابتدا توجه بیشتری می کردید.

3)    سازش های عجولانه و زود هنگام

هرگونه تغییر و ویرایش در ارزش ها ، رفتار ها و عادت هایتان تنها به امید این که وانمود کنید شما و همسرتان از توافق و هماهنگی کافی برخوردارید. در واقع شما در ابتدای آشنایی با چشم پوشی و کوتاه آمدن از آنچه برایتان اهمیت دارد انجام می دهید تا رابطه تان را حفظ کنید. به عبارتی حس خود باوری را از دست داده و آن با احساس تفاهم زوجین جایگزین می شود.

4)     انتخاب صرفا بر اساس تمایلات جنسی :

هر کدام از ما باور های اخلاقی خودمان را داریم و در رابطه با و در رابطه با روابط جنسی ملزم به رعایت آن هستید در رابطه خود سعی کنید که پیش از هر گونه روابط جنسی اطلاعات کاملی از او به دست آورید.

5)     گول مادیات را می خورید.

در اجتماع ما ، جایی که تاکید بیشتری روی ظاهر است در انتخاب همسر به مواردی مانند پول ، ظاهر ،  قدرت و شهرت و... اهمیت زیادی داده و در انتخاب همسر  نسبت به سایر عوامل مهم دیگر ، عامل تاثیر گذاری می شود.

 

مشاور ازدواج انتخاب نو مشاوره پیش از ازدواج را راهی بسیار مناسب برای جلوگیری از اشتباهات و شکست در ازدواج می داند. زیرا که روانشناس ازدواج خوب مرکز مشاوره ازدواج در تهرانبه افراد کمک می کند تا زوجین یکدیگر را بهتر بشناسند و در انتخاب خود عاقلانه تر باشند زیرا که اعتقاد بر این است که مشکلات روابط را می توان از همان ابتدا در نطفه شناسایی کرد و زوجین را ترغیب می کند تا از مشکلات خودشان آگاه باشند و بر روی مشکلات یکدیگر نیز کار کنند و به دنبال هدفی مشترک کار کنند نه علیه یکدیگر.