منطقی و واقعی بودن درباره ی دلایل ازدواج کار آسانی نیست. و افرادی که با دلایل منفی ازدواج می کنند احتمال شکست و ناکامی بیشتری دارند ولی ازدواج به دلایل منطقی و مثبت می تواند برای هر فردی لذت بخش باشد. در ادامه به دلایل منفی برای ازدواج اشاره می کنیم که می تواند دردسرساز باشد.


حاملگی قبل از ازدواج:

اجبار برای ازدواج کردن به دلیل حاملگی قبل از ازدواج، دلیل خوبی برای ازدواج کردن نیست. اگر چه ممکن است زوج ها تجربه جنسی مشترک داشته باشند اما ممکن است آن ها برخوردار از سایر جنبه های صمیمیت واقعی نباشد، و حتی تعهدی نیز وجود نداشته باشد. وجود رابطه جنسی به تنهایی دلیل غیر منطقی و نا مناسب برای ازدواج است و بسیاری از فاکتورهای مهم در نظر گرفته نمی شود و در نتیجه مشکلات زیادی در رابطه به وجود خواهد آمد و احتمال این که رابطه سرانجامی نداشته باشد زیاد است.

سرپیچی از والدین:

طبق مطالعات بهترین مرکز مشاوران یکی دیگر از دلایل نادرست برای ازدواج کردن، اختللف و تعارض با والدین است. در بیشتر موارد، طغیان و سرکشی بر علیه والدین سلطه گر و شورش بر علیه خانواده های آن ها ممکن است دلیلی برای ازدواج باشد. افرادی که بین آن ها و والدینشان کشمکش دائمی وجود دارد، بیشتر می خواهند که از خانه فرار کنند و ازدواج بهترین راه برای آن هاست. کسانی که والدین معتاد، الکلی، یا سوءاستفاده های عاطفی، جسمی و جنسی را دیده اند، دلایل زیادی برای فرار از خانه دارند. ولی فرار از خانه دلیل منطقی و خوبی برای ازدواج نیست. زمانی که فقط با این باور که با ازدواج کردن از خانه راحت می شوید و زندگی بهتری در پیش رو دارید، بسیار اشتباه است. زیرا که احتمال انتخاب فردی اشتباه زیاد است. قبل از ازدواج هر فردی باید به درجه ای از پختگی و استقلال و بلوغ رسیده باشد که به دلیل فرار از تعارض ها وارد رابطه نشود. افرادی که به دلیل فرار از خانه ازدواج می کنند به احتمال بیشتری در ازدواج خود نیز با همان مشکل ها و شاید بد تر از آن روبه رو می شوند. پس انتخاب باید کاملا آگاهانه و بر اساس کلاک ها و انتخاب صحیح باشد تا ازدواج خوب و موفقی را تجربه کنید.

استقلال طلبی:

بسیاری از جوان ها برای این که فقط از والدین خود جدا شوند و زندگی شخصی داشته باشند دست به ازدواج می زنند ولی این در حالی است که ممکن است طرف مقابل رابطه چنین نباشد. درست است که استقلال و مسئولیت پذیری یکی از ملاک های مهم برای ازدواج است ولی استقلال برای فرار از خانواده منطقی نیست.

جبران شکست عاطفی:

طبق نظر مشاور خانواده جبران شکست عاطفی دلیل منفی دیگر برای ازدواج است. انسانها تمایل به برقراری رابطه هستند. اما ازدواج و انتخاب فرد دیگر برای فرار از دردهای رابطه قبلی بسیار نادرست است. افرادی که مهر طلب هستند ممکن است نیاز به شریک عاطفی برای برخورداری از حمایت عاطفی دارند. ولی ازدواج زمانی موفق است که دو نفر همدیگر را دوست داشته باشند نه صرفا به خاطر نیاز داشتن به یکدیگر وارد رابطه شوند. روابطی که برای جبران شکست عاطفی قبلی تشکیل می شود از همان ابتدا در خطر است. افراد با مشکلات و دلایل مختلفی از شریک قبلی خود جدا می شوند و هر فردی به پروسه زمانی معینی نیاز دارد تا با این شکست مواجه شود و به حالت عادی برگردد. ولی زمانی که در اوج ناراحتی و صرفا برای بودن با کسی وارد رابطه می شود با مشکلات زیادی رو به رو خواهد شد.افراد در چنین شرایطی نیاز به برقراری رابطه با فرد جدید ندارند بلکه نیاز به درمانگری و مشاوری دارند که بتوانند به خودشان کمک کنند تا آسیب هایی که به آن ها وارد شده را التیام ببخشند و زمانی که حس خوبی پیدا کردند و آمادگی لازم را کسب کردند به روش منطقی فرد صحیح را برای رابطه انتخاب کنند.

خانواده:

طبق نظر برترین روانشناس ایران برخی از خانواده ها روی جوانان فشار می آورند که اگر سن آن ها بیشتر شود دیگر نمی توانند ازدواج کنند و در چنین شرایطی دختران و پسران در معرض فشار هستند. عجله کردن برای ازدواج از روی فشار خانواده و اجتماع و حرف دیگران اصلا مناسب نیست و ارتباط خوب و لذت بخشی را به همراه نخواهد داشت.

موارد هشدار دهنده برای ازدواج نا مناسب می تواند ازدواج بلافاصله بعد از طلاق و فقدان، ازدواج به امید دور شدن از خانواده ، زمینه های بسیار متفاوت با فرد از نظر ارزش ها، سن، مذهب و .... زوجینی که وابستگی اقتصادی و عاطفی بسیاری با والدین خود دارند، ازدواج زیر سن 20 سالگی، دوران نامزدی بسیار طولانی، حامله شدن قبل از ازدواج و ..... از مواردی هستند که می توانند بسیار مشکل ساز باشند. وجود مشکلات این چنینی نیازمند بررسی است و به این منظور می توانید از تست روانشناسی ازدواج در مراکز مشاوره و مشاوره ازدواج برای یادگیری ملاک های ازدواج منطقی و درست، همسانی و ..... مطلع شوید. و همچنین مهارت های لازم برای حفظ رابطه موفق را در نظر بگیرید.