همراه شما هستیم با مقالات مرکز مشاوره انتخاب نو :

قصد داریم این بار به صورت کامل تر در رابطه با افسردگی پس از زایمان و درمان تخصصی افسردگی دوران بارداری برای عزیزان مطالبی را عنوان کنیم. می توان گفت شناخت

افسردگی بارداری یک قسمت کوچک از ماجراست و مراجعه به مرکز درمان افسردگی از قدم های اصلی محسوب می شود.تا بتوانیم از بهترین دکتر روانشناس درمان افسردگی کمک بگیرید قبل از توضیحات درمان قطعی افسردگی به تعریف آن می پردازیم.

افسردگی پس از زایمان که می توان گفت به فاصله ی کمی بعد از زایمان در زنان شکل می گیرد. علائم آن اختلال در خواب  ، خلق پایین و احساس خستگی مفرط و بی ثباتی خلق و خو را می توان از شایع ترین علائم آن دانست.

یکی از مشکلات اصلی آن که می تواند عواقب خطرناکی را در پی داشته باشد افکار خودکشی و دیگر کشی است که نسبت به نوزاد ممکن است ایجاد شود. پس با این تفاسیر اگر فردی را بعد از زایمان مشاهده کردید که دچار افسردگی شده است سریع اقدام کنید زیرا ممکن است به خودکش و نوزاد آسیب وارد کند

حال به صورت دقیق تر توضیح می دهیم که چگونه می توان علائم افسردگی پس از زایمان را تشخیص داد؟

می توانید از رفتار و کلام مادران متوجه شوید یعنی به نسبت گذشته پرخاشگر و نسبت به مسائل روزمره خشم بیشتری را نشان میدهند.و یا از نظراعتماد به نفس و عزت نفس دچار ضعف می شوند و احساس بی ارزشی می کنند. ممکن است به صورت مداوم گریه کنند و یا بی دلیل احساس گناه و پوچی کنند و توجه داشته باشید علائم زیادی را می توان نا برد که ممکن است چند عامل در یک نفر وجود داشته باشد که از فردی به فرد دیگر متفاوت است. ممکن است دچار زود رنجی شوند و نسبت به کوچکترین مسائل احساس بی قراری کنند که با فراموش کاری و اضطراب و استرس می توان همراه باشد.

از علائمی که برای افسردگی کلی قبلا عنوان کردیم

یکی از مهمترین علائم عدم احساس لذت بردن آن بود که در افسردگی پس از زایمان نیز به چشم می خورد

توجه داشته باشید در این شرایط همسر و اعضای نزدیک خانواده بسیار نقش موثر و کلیدی برای شناسایی و بهبود روابط دارند.

اصولا بعد از گذشت مدتی وقتی فرد دچار افسردگی می شود از فعالیت جنسی هم گریزان می شود و میل جنسی در آنان کاهش پیدا می کند .

از علائم جسمانی نیز درد قفسه سینه ، تپش قلب  ، افزایش تنفس ، سر درد را می توان نام برد.

چه عواملی افسردگی پس از زایمان را شکل می رهد ؟

با توجه به سابقه ی چند ساله ی کلینیک مشاوره انتخاب نو به عنوان یکی از بهترین کلینیک درمان افسردگی در تهران می توانیم چند مورد کلی را برای شما عزیزان بازگو کنیم

یکی از فاکتور ها سابقه ی افسردگی است فردی که قبل از بارداری افسردگی داشته است احتمال اینکه دچار افسردگی پس از زایمان شود 45 تا 47 درصد است.

یکی دیگر از علل سن پایین مادر است افرادی که درسن های پایین باردار می شوند دچار مشکلات اضطرابی و افسردگی می شوند.

از علل مهمی که می توانیم بعد اجتماعی برای آن در نظر بگیریم حمایت اجتماعی و عاطفی پایین است ممکن است مادری به علت حمایت نشدن و نداشتن فردی به عنوان  حامی دچار اضطراب شود احساس نا امنی برای خود و فرزندش احساس کند .

بیشتر برای افرادی که زندگی پرفشار و یا از لحاظ اقتصادی ممکن است در سطح خوبی نباشند و یا از نظر عاطفی و احساس تعلق به زندگی و همسر نقص باشند که منجر به ارتباط زناشویی ضعیف شده باشد در دوران بارداری و پس از بارداری دچار اضطراب می شوند .

مورد آخر نپذیرفتن بارداری است. بارداری ناخواسته که فرد آمادگی آن را ندارد از دیگر علل افسردگی به شمار می رود

نکته ی قابل ذکر بارداری و زایمان با تغییرات شدید هورمونی همراه است که می تواند بیشتر افسردگی را مهیا کند زیرا در آن شرایط مادر در معرض استرس های مراقبت و نگه داری نیز قرار می گیرند ، زیرا روزها و هفته های اول همان قدر که می تواند پرهیجان و شاد باشد  می تواند همراه افسردگی و غم و غصه باشد.

در حیطه ی درمان افسردگی در مرکز درمان افسردگی انتخاب نو زمینه های افسردگی از شما سوال می شود و افسردگی دوران بارداری و پس از بارداری که متخصص در این زمینه سپرده می شود.

یکی از تکنیک ها  انجام ورزش های  سبک که متخصص در این زمینه و از طریق CBT  و رویکردهای دیگر درمانی متناسب با فرد انجام می شود

ترجیح این است که بتوان از طریق روان درمانی به مادری که باردار است کمک کرد و یا کنترل و کاهش آن می تواند از تنش های بعد از زایمان نیز جلوگیری کند.

فراموش نکنید در کنار کار درمانی همسر فرد افسرده و اطرافیان آن نقش بسیار مهمی را ایفا می کنند.و دکتر روانشناس در کنار درمان فردی به خانواده درمانی نیز می پردازد تا افسردگی بارداری را تا حد امکان کاهش دهد. بهترین دکتر روانشناس در زمینه ی افسردگی بارداری را از ما بخواهید

همراه همیشگی شما قدم به قدم

سلامت شما اولویت ماست