ازدواج امری مهم در زندگی افراد می باشد زیرا که افراد مابقی زندگی خود را با فردی که انتخاب خودشان است خواهند گذراند و اگر این انتخاب نا آگاهانه و نا مناسب باشد باعث شکست در رابطه و یا رنجش بسیار در زندگی مشترک می شود . به همین دلیل دقت و کسب اطلاعات کافی از فرد مقابل از طریق آشنایی به مدت زمان مناسب و دقت کردن به رفتار های مشکل ساز مهم می باشد . ازدواج کردن با برخی از افراد ممکن است برای خود فرد و سلامت روانی او آسیب رسان باشد که در ادامه در باره شخصیت هایی که ازدواج با آن ها مشکل ساز است را معرفی می کنیم تا اگر در مرحله ازدواج هستید بر تصمیم خود باز نگری داشته باشید و یا برای اطمینان بیشتر از خدمات مشاوره قبل از ازدواج استفاده کنید .


فرد شکاک به عنوان شریک زندگی :

یک فرد شکاک که در علم روانشناسی به آن پارانوئید می گویند ، که اگر با چنین فردی قصد ازدواج دارید ، به تدریج متوجه می شوید که حتی پس از گذشت مرحله اول آشنایی ، داشتن رابطه عاطفی با چنین فردی بسیار دشوار است . چرا که شک و عدم اعتماد او به شما هیچ گاه تمام نخواهد شد ، هر چند شما در رفتار های خود حسن نیت داشته باشید ،، فرد پارانوئید با عینک بدبینی به تحلیل رفتار های شما خواهد پرداخت تا آثاری از قصد آزار و فریب را در آن ها بیابد . چنین فردی هر لحظه در خالت دفاعی به سر می برد ، زیرا فکر می کند که اتفاق نا خوشایندی خواهد افتاد و همواره فکر می کند که آیا به او وفا دار هستید یا نه . چنین فردی زمانی که احساس کند به او توهین و یا انتقادی شده است دچار واکنش های شدید هیجانی و فیزیکی می شود چنین فردی کینه ای ، در حال مجادله و شکایت و کناره گیری از دیگران  ، کنترل دیگران ، کنایه زدن و ... می باشد . و حتی ممکن است اطرافیان و خانواده شما از ارتباط شما با چنین فردی نگران باشند و آن را درست ندانند . زیرا که چنین فردی توانایی صمیمی شدن ، اعتماد کردن و خود افشایی ندارند و ممکن است خصومت و پرخاشگری را داشته باشند . بر اساس مطالعات مشاوره طلاق فرد پارانوئید دائما در انتظار خظر از سوی همسرش است و ممکن است از سوی او متهم به خیانت شوید و این شما را ناراحت کند . 

فرد ضد اجتماعی به عنوان شریک زندگی :

اگر چه رابطه با چنین فردی به سرعت آغاز می شود و خیلی سریع شدت می یابد ، اما زندگی با چنین فردی دشوار است . و ممکن است احساس کنید که مبدل به عنوان کارآگاه ، قاضی ، والد ، رئیس یا کودک شده اید . رفتار های چنین فردی غیر مسئولانه و بر اساس هوا و هوس می باشد و شما مجبور هستید که نقش های خود را پیوسته تغییر دهید . چنین افرادی حقه باز و متفلب هستند و می تواند ارزیابی خوبی از شما داشته باشد و می داند که چقدر می تواند شما را تحت فشار قرار دهد و تا چه اندازه اجازه می دهید تا قوانین و ارزش های شما را زیر پا بگذارد و توقعات شما را نادیده بگیرد و و می داند که هر چقدر شما را بیشتر بشناسد بیشتر می تواند از شما سوء استفاده کند . احساس شک و تردید شما نسبت به زندگیتان بسیار عذاب آور خواهد بود و به جایی می رسید که نمی دانید چه چیزی را در رابطه خود باور کنید و اگر او را دوست داشته باشید نسبت به انکیزه و رفتار و توجیهات او مشکوک خواهید بود . و به دلیل رفتار های او در گذشته حق دارید که چنین حسی داشته باشید . طبق نظر مشاوران مرکز روان شناسی بعد از مدتی متوجه خواهید شد که او فردی بی عاطفه و سطحی می باشد و آن ها توانایی این را دارند که مسائل ساده را به جنگ و دعوا بکشانند . عهد و وفاداری جنسی و همچنین عدم مسئولیت پذیری از مواردی هستند که در رابطه با چنین افرادی مشاهده می شود .

فرد وسواسی به عنوان شریک زندگی :

بر اساس مطالعات مشاوره روانشناسی چنین فردی خودش رنج و دردی را ندارد ولی اطرافیانش را به شدت تحت تاثر قرار می دهد و رابطه ای بی روح ، یکنواخت ، و فاقد تفریح و شوخی با انبوهی از نیاز های تحقیق نیافته باقی می مانید . اگر می خواهید با فردی در رابطه باشید که انعطاف پذیر ، عاطفی ، گرم ، صمیمی و اهل شوخی باشد زندگی با چنین فردی کاملا اشتباه است . زیرا که آن ها فردی کنترل گر ، غیر قابل انعطاف ريال سرد و غیر صمیمی و پایبند اصول و ارزش های اخلاقی هستند . و فردی که با چنین شخصیتی وارد رابطه می شود به مرور زمان متوجه خواهد شد که نیاز هایش بر آورده نمی شود و در نتیجه دچار غم و اندوه خواهد شد . 

بسیاری از اختلال ها و مشکلات رفتاری هستند که ازدواج و زندگی مشترک را به شدت تحت تاثیر قرار می دهند که ما در بالا  چند مورد از آن ها را مطرح کردیم و باید بگوییم که اگر می خواهید در رابطه خود موفق باشید و بعدا دچار پشیمانی نشوید از طریق مشاوره با تلفن ثابت و مشاوره حضوری می توانید راهنمایی دریافت کنید .