امروزه آمار طلاق خیلی بیشتر از گذشته شده و حتی دیده ایم که در دوران نامزدی افراد از یکدیگر جدا شده اند و نتوانسته اند که زندگی مشترکشان را ادامه دهند . و بسیاری از آن ها بر گرفته از اعتقادات و باور ها افراد و نداشتن آمادگی برای ازدواج می باشد در ادامه دلایل ممنوع برای ازدواج را مطرح می کنیم .طبق نظر روانشناسان پیش از ازدواج اگر که شما با افکار و دلایل زیر تصمیم به ازدواج بگیرید دچار مشکلات بسیاری در رابطه تان خواهید شد و به احتمال بسیار زیاد ازدواج موفقی نخواهید داشت .

 خیلی وقت است که خواستگار نداشته اید .

اگر که مدت طولانی بوده که خواستگار نداسشته اید و یا اگر که مرد هستید و زمان طولانی است که دختر مورد پسندتان را ندیده اید . پیدا شدن یک نفر به این معنا نیست که خوشبخت خواهید شد و خود را قربانی هیجانات نکنید و کاملا عاقلانه تصمیم بگیرید .

جذابیت جنسی برای هم ندارید .

طبق نظر سکس تراپی ممکن است طرف مقابلتان بهترین زن و یا مرد روی زمین باشد اما از نظر ظاهری و جنسی برای شما جذاب نباشد در این صورت اگر وارد رابطه شوید احتمال شکست بسیار زیاد خواهد بود زیرا که این موضوع برای زوجین بسیار اهمیت دارد و هر دو نفر باید برای یکدیگر دلنشین باشند زیرا که یک عمر در کنار هم زندگی خواهند کرد .

اگر اعتیاد یا مشکلات روانی دارید .

داشتن ذهن و روان سالم پیش نیاز برای رابطه ی سالم می باشد . وجود برخی از اختلال شخصیت غیر اجتماعی ، افسردگی و .... می تواند رابطه را با مشکلات زیادی مواجه کند و همچنین داشتن سلامت اخلاقی ، عدم اعتیا به مواد مخدر و .... شرط بسیار مهم برای ازدواج و شروع زندگی مشترک می باشد . 

توانایی عشق ورزی ندارید .

بر اساس مطالعات مشاوره روانشناسی زندگی مشترک و رابطه ی عاطفی نیازمند دوست داشتن و دوست داشته شدن هستند و عشق ورزی ، محبت و همدلی بسیار اهمیت دارد و بدون آن ها نمی توان زندگی مشترک را پیش برد و برای حفظ زندگی مشترک افراد به یک اندازه و لازم عشق و محبت را به کار ببرند . زیرا که غافل شدن از آن مشکلات زیادی را به همراه خواهد داشت و نخواهید توانست که رابطه عاطفی تان را به شکل موفقیت آمیز و کار آمد پیش ببرید .

درگیر شدن به مراسم عروسی بیشتر از خود ازدواج :

روز های ابتدایی برای هر فردی بسیار هیجان انگیز و لذت بخش می باشد و به دلیل تشریفات جامعه ی امروزی افراد تمام توجه خود را به مراسم و اداب و رسوم می دهند و از مقوله ی خود ازدواج فاصله می گیرند . افراد در این روز ها باید زمانی کافی برای آشنایی را برای هم در نظر بگیرند تا ببینند فرد مقابل با معیار های آن ها سازگاری دارد یا نه . در غیر این صورت افراد نمی توانندشناخت کافی نسبت به هم داشته باشند و در نتیجه عدم توجه به این موضوع و وارد شدن به زندگی مشترک و بعد از فروکش شدن هیجانات و درگیری این روز ها مواردی که قبلا به آن آگاه نبودند را خواهند دید و مشکلات شروع خواهد شد . به همین دلیل آمادگی برای ازدواج ، رعایت اصول آشنایی و به دست آوردن شناخت کافی بسیار اهمیت دارد .

نمی توانید تصور کنید که مادر یا پدر فرزند آینده تان باشد .

ممکن است که شما حس کنید که طرف مقابلتان را دوست دارید اما نه به عنوان والد فرزندتان . یعنی ممکن است که مسئولیت پذیری او به عنوان والد اعتماد نداشته باشید و یا این که ویژگی هایی را در او ببینید که دوست ندارید فرزندتان آن ها را به ارث ببرد . شروع زندگی مشترک در چنین شرایطی بسیار خطرناک است . 

نداشتن توافق و تفاهم :

اگر بدون در نظر گرفتن مسائل مهم و ضروری ازدواج می کنید این کار به ضرر شما خواهد بود . افراد برای داشتن ازدواج موفق باید بر سر مسائل مهم و ضروری با یکدیگر توافق کنند و تفاهم داشته باشند . افراد بر سر مسائل مالی ، ارزش ها و باور ها ، تیپ شخصیتی و ... باید با یکذیگر تفاهم داشته باشند و اختلاف های بسیار زیاد در بسیاری مسائل می تواند مشکلات و تعارضات و اختلاف های بسیار زیادی را به وجود آورد . در کنار این موضوع کلید ازدواج موفق ، ارتباط ، گفتگو و حل اختلاف است و افراد باید نسبت به این موارد آگاهی داشته باشند و این مهارت ها را یاد بگیرند و در زندگی مشترک از آن ها استفاده کنند تا بتوانند مشکلات و اختلاف هایشان را به دور از رنجش و ناراحتی حل کنند و با یکدیگر توافق داشته باشند .

برای این که ازدواج موفقی داشته باشید با مشاوران مراکز مشاوره ایرنیان در ارتباط باشید و معیار های خود ، آمادگی های لازم برای ازدواج ، مهارت های زناشویی مانند مهارت های گفتگو ، حل مسئله ، حل اختلاف و .... را آموزش ببینید و با استفاده از مهارت های خود آگاهی نیاز های خود را بشناسید و در این صورت می توانید فرد مناسب را برای ازدواج انتخاب کنید .