طبق نظر روانشناس خانواده خوب وقتی اضطراب در رابطه زوجین شدید می شود و به همه ی اعضاء خانواده تاثیر می گذارد .  به طور معمول پاسخ های زوجین یکی از موارد است : حل مسئله با پرداختن به معضل رابطه شان ، قطع کامل رابطه در صورت گذشتن فشار عاطفی از آستانه تحمل ، وارد کردن شخص سوم به رابطه که امکان پاسخی غیر از دو پاسخ فوق را فراهم می کند . با توجه به این که در واکنش زوجین تفاوت وجود دارد دکتر مشاوره خانواده بر اساس واکنش آن ها مسیر درمان را مشخص می کند تا زوجین بتوانند در بهترین مرکز مشاور خانواده به یک مسیر مشترک با یکدیگر دست یابند.

                     

دلایل استفاده از مشاوره خانواده در کلینیک روانشناسی خانواده انتخاب نو

 

1)     اختلالات جسمی یا روانی یکی از افراد خانواده:

وقتی یکی از اعضاء خانواده دچار اختلالات جسمی یا روانی باشد کنار آمدن با این مسئله ممکن است برای همه افراد خانواده دشوار باشد .پذیرش اولین مرحله می باشد که روانشناس خانواده خوب انتخاب نو مشاوره را مهم دانسته و در طول جلسات درباره ی آن صحبت می نماید. همراهی همه اعضاء خانواده در درمان اختلال بسیار با اهمیت است .

2)     جدایی یا طلاق :

زوجینی که از یکدیگر جدا شده اند و یا تصمیم به جدایی دارند باید به بسیاری از مسائل از جمله کودکان و خانواده توجه نمایند. در این راستا مراجعه به مرکز روانشناسی خانواده خوبمی تواند بسیار موثر باشد . زوجینی که دارای فرزند مشترک هستند باید بتوانند با وجود تمام مشکلاتی که با یکدیگر دارند ارتباطی مناسب با یکدیگر برقرار کنند تا از آسیب جدی به فرزندان جلوگیری کنند. بهترین مشاور خانواده در مرکز مشاوره خانواده به این زوجین راه کار مناسب را ارائه می دهد.

3)     مشکلات جنسی :

تاثیر گذار بودن روابط جنسی بر روابط بین زوجین انکار ناپذیر است. زوجینی که نمی توانند با یکدیگر روابط جنسی مناسب بر قرار نمایند ، همواره مورد تهدید مشکلات جدی در زندگی زناشویی خود هستند. از نمونه مشکلات جنسی از نظر مشاور خانواده در روابط زناشویی می توان به موارد زیر اشاره نمود :

-         سردی در روابط جنسی

-         بی میلی جنسی

-         تمایلات غیر عادی جنسی

-         عدم ارگاسم در رابطه

4)     خیانت :

خیانت در زندگی زناشویی یکی از عواملی است که باعث بر هم خوردگی زندگی خانوادگی می گردد مشاوره خانواده برای این افراد چه بخواهند به زندگی مشترک ادامه دهند و چه تصمیم به جدایی داشته باشند ضروری است. فردی که خیانت دیده دچار آسیب های جدی بر اعتماد به نفس ،  قدرت تصمیم گیری و احساس افسردگی می نماید ، که تمامی این موارد نیاز به درمان روانشناسی در کلینیک مشاوره خانواده می باشد.

5)     عدم آشنایی با مهارت های ارتباطی با همسر

زمانی که رابطه زناشویی با همسر تان مطلوب نباشد زوجین به دنبال راهی برای بهبود رابطه خودشان خواهند بود. عدم آشنایی با مهارت های ارتباطی با همسر می تواند باعث افسردگی ، احساس نا امنی ، عدم علاقه به صحبت و با همسر و فقط هم اتاقی بودن با او ، بی اعتنایی و عدم توجه می باشد. طبق نظر مشاور روانشناس خانواده کمبود محبت و صمیمیت بین زوجین باعث بسیاری از ناراحتی ها می شود . شناخت اختلاف در زندگی زناشویی و اقدام به حل مشکلات زناشویی توسط دکتر روانشناس خانواده دربهترین مرکز روانشناسی خانواده می تواند بسیار مفید باشد.

6)      نقش والدین در کودکان و نوجوانان

مشاجره و نزاع والدین می تواند تاثیرات زیادی بر روی کودکان و نوجوانان بگذارد به همین دلیل مشاوره خانواده خوب در مرکز مشاوره و روانشناسی  به والدین و فرزندان آموزش می دهد که چگونه تعاملی مثبت و کار آمد داشته باشند به عبارتی به نوجوانان نیز کمک می کند تا چگونه موضوعات و مسائل مهم و سخت را با والدین در میان بگذارد و احساسات خود را شناسایی و ابراز کند و زمان مناسب را برای گفت و گو انتخاب کند و همچنین به والدین کمک می کند تا با خلق و خوی و طبع و مزاج و دغدغه های اصلی  فرزندانشان آشنا شوند و شیوه های برخورد مناسب را نیز مطرح می کند.

 امروزه که میزان طلاق رو به افزایش است مشاوران خانواده به دنبال کمک به  شناخت زوجین از  نقش جریان های هیجانی زندگی زناشویی را که به بهبود و یا وخامت آن کمک می کند بهتر بشناسند و با آشنایی با بسیاری از مهارت ها به بسیاری از جر و بحث ها خاتمه داده و افکار مخرب را کنار گذاشته و واکنش هایی نشان دهند که به خانواده آن ها لطمه وارد نمی کند.