افراد در زندگی مشترک باید تا جایی که می توانند برای حفظ زندگی مشترکشان تلاش کنند و از آن غافل نشوند و این تلاش ها باید کاملا دو طرفه باشد و هر دو برای حل مسائل رابطه شان قدم بگذارند و به جدایی فکر نکنند. اما در برخی موارد افراد مجبور به انتخاب جدایی می شوند و این زمانی است که گزینه آخر و انتهایی که هیچ راهی برای رهایی از مشکلات نیست، می تواند جدایی باشد. اما برخی از افراد به دلیل داشتن ترس ها و یا کمبودهایی از این تصمیم اجتناب می کنند و با وجود شرایط جدایی، رابطه سمی را ادامه می دهند. در ادامه به دلایلی که باعث می شود افراد رابطه سمی را ادامه دهند اشاره می کنیم.

فرزندان:

طبق نظر مشاور خوب برخی از والدین به خاطر فرزندانشان رابطه سمی را ادامه می دهند و سختی های زیادی را تحمل می کنند. اما در برخی موارد آسیب هایی که آن رابطه سمی می تواند به فرزندان وارد کند، خیلی بیشتر از جدایی است. تصمیم به جدایی با وجود فرزندان بسیار سخت است و نباید از روی احساس و عجله تصمیم گرفته شود اما در برخی موارد ادامه دادن رابطه نیز برای فرزندان خطرناک است. برای این که بتوانید از تصمیم خود مطمئن شوید حتما قبل از اقدام با فردی متخصص مشورت نمایید.

عدم امنیت:

برخی از افراد پیش بینی می کنند که اگر اقدام به جدایی کنند باعث می شود طرف مقابلشان دست به رفتارهای آسیب زننده بزنند و امنیت جانی، مالی، و روانی آن ها به خطر بیفتد. در این صورت تصمیم می گیرند که در رابطه سمی باقی بمانند تا از بروز بسیاری از وقایع خطرناک جلوگیری کنند.

احساس ترحم به طرف مقابل:

طبق مطالعات بهترین روانشناس خانواده برخی از افراد پیش بینی می کنند که اگر به رابطه پایان دهند و جدا شوند طرف مقابلشان وضعیت خوبی نخواهد داشت مثلا احتمال می دهند که او به خودش آسیب خواهد زد و برای جلوگیری از چنین وضعیتی ترجیح می دهند که در آن رابطه سمی باقی بمانند و ادامه دهند. در برخی از افراد این احساس به قدری زیاد است که حتی با وجود شرایط بسیار نا مناسب در رابطه، به ناچار رابطه را ادامه می دهند و هر شرایط نا مساعدی را تحمل می کنند.

نداشتن احساس ارزشمندی:

افرادی که اعتماد به نفس کافی ندارند و احساس ارزشمندی به خودشان نیز ندارند. خود را لایق همین زندگی می بینند و فکر می کنند که لایق خوشبختی نیستند و در چنین رابطه های سمی باقی می مانند و رابطه را لایق خود می دانند و فکر می کنند که اگر جدا شوند و یا با فرد دیگری وارد رابطه شوند همین وضعیت و مشکلات خواهد بود.

ترس از تنها ماندن:

بر اساس مطالعات مرکز مشاوره ازدواج برخی از افراد ترس از تنهایی دارند و فکر می کنند که اگر به رابطه پایان دهند تنها خواهند ماند و دیگر نمی توانند کسی را پیدا کنند و رابطه عاطفی جدید و مناسبی را شکل دهند. در چنین شرایطی ترجیح می دهند که در رابطه سمی بمانند و این رابطه را بهتر از تنهایی می دانند. زیرا که تنهایی برای آن ها غیر قابل تحمل و بسیار دشوار است. اما این خود آسیبی است که می تواند به فرد آسیب های زیادی وارد کند. افراد باید بتوانند از تنهایی لذت ببرند و حد و مرز های مشخص حتی در رابطه به تنهایی خود و همسرشان قائل باشند.

عدم استقلال:

برخی از افراد نیز هستند که به طرف مقابلشان وابسته هستند و یا تحت شرایط مختلفی نتوانستند به استقلال فکری، مالی و .... برسند و برای این دسته از افراد جدایی کار بسیار سختی خواهد بود زیرا که توانایی گذراندن خرج زندگی، تصمیم گیری درباره زندگی فردی و ... را بعد از جدایی ندارند و ممکن است با مشکلات زیادی بعد از جدایی رو به رو شوند. به همین دلیل ترجیح می دهند که به رابطه سمی شان ادامه دهند و خود را درگیر با این مشکلات نکنند.

قضاوت:

برخی از افراد نیز هستند که رابطه نا مناسب و سمی را ادامه می دهند و جدایی را انتخاب نمی کنند زیرا که فکر می کنند اگر جدا شوند اطرافیانشان مانند دوستان، خانواده، نزدیکان دیگر درباره او قضاوت خواهند کرد و دیگر نمی توانند مانند گذشته رابطه اجتماعی داشته باشند و حرف های زیادی درباره او گفته خواهد شد.

همانطور که دیدی هر کدام از دلایل می تواند باعث شد که افراد ترجیح دهند به رابطه سمی و اشتباهشان ادامه دهند. همانطور که گفتیم هیچ وقت نباید جدایی راه حل رابطه مان باشد و در قدم اول باید تمام تلاش های خود را انجام دهیم تا رابطه را نگه داریم و برای حفظ آن تلاش کنیم و مشکلات را با کمک یکدیگر حل کنیم. و اگر دیدید که برخی از شرایط مانع از درست شدن رابطه می شود. قدم نهایی می تواند جدایی باشد که آن نیز خود نیازمند تصمیم گیری بسیار دقیق و منطقی دارد و باید بسیاری از موارد سنجیده شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با کلینیک روانشناسی در ارتباط باشید.