بسیاری از افراد فکر می کنند که اختلاف و مشاجره مهم ترین قاتل رابطه است اما باید گفت که فاصله برای رابطه خطرناک است. اختلاف و دعوا ممکن است به هماهنگی و یکدلی شما خدشه وارد کند اما فاصله گامی فراتر می رود و کاری می کند که زن و شوهر دیگر اهمیت ندهند که به هم نزدیک هستند یا نه. و این اتفاقی است که اگر به رابطه توجه نشود و علاوم شناخته نشود دردسر ساز خواهد شد.  شاید متوجه شده باشید که همین الان هم در حال فاصله گرفتن هستید و یا فکر می کنید که صمیمیت و نزدیکی گذشته را ندارید ولی مطمئن نیستید که این حالت چیز بدی است یا روند طبیعی است. طبق نظر بهترین مشاور خانواده بدون شک روابط زناشویی در طول زمان تغییراتی را به همراه دارد. به دلیل تغییرات هورمونی و روانی و همچنین اضطرار در زمان اول عاشقی باعث می شد که نتوانید جدا از یکدیگر باشید و این احساسات پخته تر و به حسی ملایم تر و مهار شده تر تبدیل شده است. شاید زمانی که اوضاع فشار می آورد و توجه بیشتر شما را می طلبد به همسرتان احساس نزدیکی کمتری کنید .بر اساس مطالعات مشاوره قبل ازدواج بیشتر زوجینی که بچه دار می شوند تا مدتی برای یکدیگر وقت و انرژی کمی می گذارند و این به این معنی نیست که در رابطه شان مشکلی است، بلکه تنها به این معنی است که در مرحله ی متفاوتی از زندگی قرار گرفته اند. در خانواده دوره های بحرانی وجود دارد که افراد خانواده در هنگام گذر از آن ها احساس تنش و اضطراب زیادی خواهند کرد و تغییرات آن ها را به شدت تحت تاثیر قرار خواهد داد. و به مرور زمان زوجین با این تغییرات سازگار خواهند شد و این بستگی به توانایی سازگاری هر فردی دارد. زمانی که زوجین درگیر مرحله ای دشوار می شوند، زن و شوهر بیشتر احساس دوری می کنند و اگر هر یک از آن ها دچار تنش یا بیماری شوند ممکن است باز از هم فاصله بگیرند. زمانی که مشکلی در رابطه وجود دارد و به دلیل آن مشکل از یکدیگر دوری می کنید و فاصله بینتان بیشتر شده بهترین راه حل، برخورد با آن مشکل و رفع آن است. اما اگر بدون هیچ دلیلی وجود داشته باشد به عنوان زنگ خطری خواهد بود. 

هشیار شدن توسط علائم هشدار دهنده اولیه:

طبق نظر روانشناسان مشاور زن و شوهر یک شبه و ناگهانی از هم دور نمی شوند و این فرایندی تدریجی است که در طول چند ماه و چند سال شکل می گیرد. متاسفانه بسیاری از زوج ها ترجیح می دهند علائم را نادیده بگیرند و به آن ها توجهی نکنند زیرا که نمی خواهند بدانند این فاصله به چه معناست. بعضی از زوج ها فکر می کنند فاصله به معنی نوعی عدم سازگاری اساسی یا وجود بحرانی در رابطه شان است که ممکن برای همیشه کارشان را بسازد. زمانی که رابطه از توجه و محبت دچار قحطی شود و زن و شوهر قادر نباشند رابطه شان را در اولویت قرار دهند و به خوبی به آن برسند، آرام آرام از بین خواهد رفت. این علایم عبارت اند از:

بی علاقگی: انرژی و انگیزه برای تغییر چیزی در رابطه ندارید حتی اگر بدانید که چند تغییر کوچک می تواند تاثیر گذار باشد.

بی تفاوتی:

حس خاصی به همسرتان ندارید و برایتان اهمیتی ندارد با هم باشید یا نباشید و یا با هم حرف بزنید و یا نزنید و در حالت کلی بی تفاوت هستید. 

اشتغال فکری:

خود را با کارتان سرگرم می کنید و با هم نمی خوابید و حتی اخر هفته ها را به فعالیت های مشترک نمی پردازید و کارهایی می کنید که مانع با هم بودنتان باشد. 

فاصله ای که میان خود و همسرتان حس می کنید در طول رابطه نوسان دارد و برخی اوقات این فاصله به دلیل اتفاقات سرسام آور زندگی است ولی این مشکلات همیشه در رابطه خواهند بود و باید برای حل مشکلات رابطه تان تلاش کنید. 

 اگر بین شما و همسرتان فاصله افتاده و آمادگی تمام کردن رابطه را ندارید، باید فرصت با هم بودن به عنوان زن و شوهر را در اولویت قرار دهید . اگر مشکلات خاصی باعث ایجاد فاصله شده اند، ببینید چطور می توانید آن ها را حل کنید. در هر حالتی فاصله ای که بین شما و همسرتان افتاده و در حال افزایش است به حال خود رها نکنید و نگذارید که کار از کار بگذرد. اگر که فکر می کنید قادر به حل مشکلات رابطه تان نیستید از متخصصان در این زمینه راهنمایی و کمک دریافت نمایید و با یادگیری مهارت های اساسی زناشویی و ارتباطی و حل مشکلات رابطه خود را نجات دهید و صمیمیت رابطه تان را افزایش دهید. برای کسب اطلاعات بیشتر با مطب تخصصی روانشناسی انتخاب نو در تماس باشید.