برخی از روابط هستند که وجود مواردی نشان می دهد که آن رابطه سرانجام نخواهد داشت و به نتیجه ای نخواهد رسید و مشکلات زیادی را به همراه خواهد داشت . در ادامه برخی از این موارد را بر اساس بیانات روانشناس قبل ازدواج بیان می کنیم .

رابطه ای که در آن فرد بیشتر از دیگری عشق می ورزد .

زمانی که یکی از طرفین بیشتر از دیگری ابراز محبت می کند و یا زمانی که با همسر خود به مهربانی و صمیمیت برخورد می کنید و به این موارد اهمیت می دهید ولی همسر شما بیشتر به رابطه جنسی تمایل نشان می دهد و و زمانی که تلاش می کنید تا با او باشید و وقت بیشتری را با او بگذرانید اما طرف مقابلتان به ندرت چنین کار هایی می کند برای مثال بیشتر برنامه ریزی ها برای بیرون رفتن ، رستوران و .... را شما تنظیم می کنید ولی همسرتان چنین فعالیتی نشان نمی دهد و هیچ شور و شوق و هیجانی برای آن ندارد و شما فکر می کنید که طرف مقابلتان در رابطه بدون هیجان است . طبق نظر مشاور خوب زمانی که شما به طور پیوسته به معنا و مفهوم رابطه فکر می کنید و درباره یآن ها صحبت می کنید ولی او این چنین نیست . زمانی که بیشتر صحبت ها و تلفن ها و ..... را شما شروع می کنید و زمانی که درباره ی آینده ی رابطه و احساساتتان با همسرتان صحبت می کنید و او هیچ واکنشی نشان نمی دهد و یا بحث را عوض می کند و یا اگر به طور پیوسته شما خود را با برنامه های وی تطبیق می دهید ولی از سمت او تلاشی نمی بینید . در این صورت رابطه ی شما به خوبی پیش نخواهد رفت . و این جریان می تواند کاملا بر عکس باشد یعنی همسرتان خیلی بیشتر از شما عشق بورزد و شما نسبت به آن ها بی اعتنا باشید . هرگز به این فکر نباشید که طرف مقابلتان به محبت شما نیاز ندارد . عشق ورزیدن و یا هر گونه اعمال دیگری نیازمند تعادل می باشد و اگر به طور پیوسته از سوی یک فرد باشد رابطه را با خطر مواجه خواهد کرد و رابطه ای مناسب نخواهد بود .

رابطه ای که در آن همسر خود را به عنوان آموزگار می بینید .

زمانی که فکر کنید همسرتان از شما باهوش تر است و یا هیچ گاه از عقاید همسر خود مخالفت نکرده اید و آن ها را زیر سوال نمی برید و فکر می کنید که او بیشتر از شما می داند و همواره تلاش می کنید تا به او شبیه شوید و کار هایی می کنید صرفا به این دلیل که همسرتان فکر می کند درست است . طبق نظر مشاور خانوادگی تهران اشکالی ندارد که با کسی باشید که باهوش تر و موفق تر از شما است ، البته تا وقتی که هیچ وقت خود باوری تان را از دست ندهید و خود را قبول داشته باشید و خودتان را دوست داشته باشید . 

اگر به خاطر دلایل بیرونی شیفته ی همسرتان شده اید .

بسیاری از ما تنها به خاطر یک ویژگی که هیچ رابطه ای با شخصیت همسرتان ندارد و بیشتر به ویژگی های بیرونی او مربوط می شود ، عاشق می شویم . چنین روابطی دوام ندارد و بالاخره می فهمند که خود را فریب داده اند و حقایق تلخ و نا خوشایند زیادی را در او می بینند که برایشان قابل تحمل نیست افراد باید معیار های مهم و اساسی را در فرد در نظر بگیرند و از ویژگی های بی اهمیت صرف نظر کنند آن چه که در رابطه مهم است شخصیت فرد و عواملی مانند مهربانی ، مسئولیت پذیری و .... می باشد . 

رابطه ای که در آن همسر خود را از روی سرکشی قبول می کنید .

طبق نظر مشاوران مراکز روانشناسی معروف بعضی از مردم همسر خود را نه بر این اساس که فرد مناسب را یافته اند ، بلکه بر این اساس که چه کسی برای خانواده آن ها نا مناسب است ، انتخاب می کنند و این عصیان زمانی ایجاد می شود که عصبانیت زیادی به یک یا هر دوی والدینتان احساس می کنید یا این که در کودکی بسیار تحت کنترل بودید . و با وجود تفاوت های زیادی که می توایند با فرد مقابل داشته باشید فقط او را انتخاب می کنید تا با پدر و مادر خود مخالفت کرده باشید و به پدر و مادر خود این عصبانیت و مخالفت را نشان داده باشید . 

رابطه ای که در آن همواره در حال نجات همسر خود هستید .

زمانی که شما کسی را پیدا می کنید که آسیب دیده و شکست خورده و او را ئوست نداشته اید و حس کردید که باید به او کمک کنید و او از شما تشکر می کند و شما خود را بزرگ می پندارید و به کسی علاقه مند هستید که مشکلات روحی و جسمانی و اقتصادی دارد و او او احساس سردرگمی و ناتوانی و قربانی بودن می کند و شما همواره او را تشویق و دلداری می دهید و بیشتر نقش والدی را ایفا می کنید و نصیحت و هشدار می دهید و همواره از او مانند کودکی بی دفاع حمایت می کنید . چنین رابطه ای صحیح نیست و می تواند فشار ها و مشکلات بسیاری را برای فرد به ارمغان بیاورد .