خانواده نیازمند رسیدگی و تلاش همه روزه می باشد و می تواند تاثیر بسیار موثری در آینده ی فرد داشته باشد ، به همین دلیل برای داشتن زندگی موفق باید به محیط خانوادگی خود توجه داشته باشید و برای موفقیت آن تلاش کنید . در ادامه به برخی از مواردی که می تواند در داشتن خانواده ای شاد موثر باشد اشاره می کنیم .

دوست و همراه خوبی باشید .

طبق نظر روانشناس تلفنی وقتی با دیدگاهی کلی به خانواده می نگریم ، خانواده را نهادی بی نهایت پیچیده می بینیم ولی با نگاهی دقیق تر در می یابیم که خانواده مجموعه ای از روابط بین افراد است ، روابطی همچون سایر روابط مهم و نزدیک که در زندگیمان بر قرار کرده ایم . شایسته است که با اعضای خانواده مانند یک دوست رفتار کنیم آن گونه که دوست داریم آن ها ما را برای همراهی خودشان انتخاب کنند و برعکس . در این صورت است که گامی مهم و اساسی برای داشتن خانواده ای ارزشمند و موفق برداشته ایم . از مهم ترین عوامل موثر به همراهی و ارزش قائل شدن نیز می توان اشاره کرد .

خانواده از شما فردی جدید می سازد .

طبق نظر مشاوران مطب مشاوره ایرانی هر کدام از ما نام و هویت خاصی برای خودمان داریم اما وقتی ازدواج می کنیم و صاحب فرزند می شویم برای این که بتوانیم از زندگی خانوادگی لذت ببریم باید به تغییر نقش هایمان آگاه باشیم . این به معنی تغییر کلی شخصیت فرد نیست و نمی گوییم که تغییر کنید و انسان دیگری شوید بلکه باید بدانید که بخشی از شما را خانواده ی جدیدتان می سازد و بابد این موضوع را بپذیرید  و به آن آگاه باشید . 

راه ندادن شک و تردد و تمرکز به هدف :

شک و تردید خصوصیت تضعیف کننده ای است و در واقع بسیاری از ما توانایی پیشرفت در زندگی مان را به خاطر این از دست می دهیم که نمی دانیم کدام مسیر را انتخاب کنیم . یکی از نقاط قوت یک خانواده ی موفق این است کخ در آن ، شک و دودلی وجود ندارد و هدف و رسیدن به هدف در چنین خانواده ای مشخص است ، هر چند ممکن است خانواده ای تا این اندازه حامی و پشتیبان است به عنوان سدی از آزادی فرد باشد . تمرکز و توجه به یکدیگر در خانواده باعث حس رضایتمندی در زندگی مشترک و خانواده می شود .

برای کمک به خانواده به خودتان ایمان داشته باشید .

صرف نظر از تلاشی که افراد برای بهبود اوضاع زندگی شان می کنند ، عده ای با اعتماد به نفس و عده ای با نا امیدی از نتیجه ی تلاش هایشان ، روز ها را پشت سر می گذارند ولی باید بدانید که همیشه باید به کوشش هایی که برای اعضای خانواده تان می کنید امید داشته باشید . زندگی خانوادگی یک آزمون نیست که مدام نگران نتیجه اش باشید بلکه فرصتی است که باید به جای دلواپسی از لحظه به لحظه ی آن لذت ببرید . 

در جست و جوی محلی مناسب برای خانواده تان باشید .

طبق نظر مشاورین قبل ازدواج اغلب اوقات زندگی شما در محل سکونتتان سپری می شود و مکانی که شما در آن زندگی می کنید تاثیر بسیار زیادی در تجربیات خانواده ی شما و چشم اندازی دارد که در زندگی برای خود پیش بینی می کنید . برای سکونت در جست و جوی مکان و محله ای باشید که به بهترین نحو با نیاز های شما همخوانی داشته باشد . 

موفقیت خانواده مان را خودمان می سازیم .

خانواده می تواند محیطی برای رشد و بالندگی باشد و از طرفی می تواند محیطی پر از استرس و تنش باشد . این که بتوانیم خانواده ای کار آمد داشته باشیم نیازمند آگاهی و دانش خودمان است و از طرفی خانواده نا کار آمد نیز به دلیل نا آگاهی و دانش نا کافی می باشد . مهارت های بسیاری هستند که آموزش و به کار گیری آن ها می تواند شرایط بهتری را برای خانواده ایجاد کند . 

پنهان کاری نکنید .

پنهان کاری و صادق نبودن رابطه را بسیار با مشکل مواجه می کند و اعتمادی که می تواند در رابطه به وجود بیاید را از بین می برد . افراد باید بتوانند هر مسئله و مشکلی را به راحتی بازگو کنند و به آن توجه داشته باشند . 

سازگاری با شرایط پایان پذیر نسیت .

طبق نظر روانشناس خانواده تهران زندگی همواره با پستی و بلندی هایی همراه است و اتفاقاتی هستند که همواره در زندگی بدون هیچ آمادگی با آن ها مواجه می شویم . به همین دلیل سازگاری با شرایط و رویداد ها در زندگی همواره مورد نیاز است و اگر که افراد انعطاف پذیر نباشند در هنگام مواجه شدن با مشکلات بسیار آسیب پذیر خواهند بود . به همین دلیل انعطاف پذیری و سازگاری از موارد مهمی هستند که می تواند خانواده و زندگی را حفظ کند .