ازدواج مسئله ی بسیار مهمی است و افرادی که تصمیم به آن می گیرند باید بسیاری از نکات را در نظر بگیرند. برخی از موارد هستند که در شکل گیری یک رابطه سالم نقش دارند، ثابت هستند و در واقع ما نمی توانیم که آن ها را تغییر دهیم ولی برخی از موارد هستند که می توانیم با کار کردن بر روی آن ها رابطه را بهبود ببخشیم و به همین دلیل شناختن این عوامل برای فردی که می خواهد ازدواج کند و یا ازدواج کرده است ، بسیار مهم است. در ادامه به مواردی اشاره می کنیم که دانستن آن ها می تواند بسیار سودمند باشد و شما می توانید با یادگیری آن ها رابطه ای لذت بخش را تجربه کنید. 

برقراری رابطه درست:

زوج های خوشبخت با یکدیگر صحبت می کنند و به حرف یکدیگر گوش می دهند و می دانند که بسیاری از عوامل وجود دارد که ممکن است باعث شود فرد را از گوش دادن فعال بازدارد و نتوانند که آن طور که باید باشد به حرف های طرف مقابلشان گوش دهند و در واقع مانع از گوش داد می شوندو زوج های موفق این عوامل را می شناسند و آن ها را د رابطه شان شناسایی می کنند و اجازه نمی دهند که این مانع ها باعث شود تا به خوبی با طرف مقابلشان رابطه برقرار کنند. در واقع مهارت های ارتباطی زوجین کی از موارد اصلی است که زوجین باید آن را یاد بگیرند و تاثیر مثبت زیادی را در رابطه شان خواهد داشت.

برخورد با تعارض ها و اختلافات به شیوه مثبت:

پرهیز از بیان اختلافات و تعارض ها یکی از عوامل اساسی بروز طلاق و جدایی است. زمانی که شما نمی توانید به درستی مشکلاتتان را مطرح کنید و این مشکلات حل نشده باقی می ماند و در واقع آن ها را سرکوب می کنید و یا به شکل نادارستی نشان می دهید در نتیجه باعث فاصله گرفتن زوجین از یکدیگر خواهد شد و این کوهی از مشکلات باعث خواهد شد که فرد احساس تنش و فشار زیادی را در رابطه تجربه کند و این برای یک رابطه اصلا خوب نیست. به همین دلیل زوجین باید مهارت حل تعارض ها و مشکلات را یاد بگیرند و روابط مستحکم زن و شوهر به همین موضوع بستگی دارد. یعنی شما با توانایی حل مسئله و تعارض ها به شکل مثبت رابطه تان را بسیار بهبود می بخشید.

داشتن انتظارات واقعی:

هنگامی که دو نفر برای اولین بار همدیگر را ملاقات می کنند ، حداکثر تلاششان را می کنند تا خطاهایشان را بپوشانند و این شیوه عادی است ولی زن و شوهر باید بدانند که با گذشت زمان خود واقعی شخص بروز خواهد کرد و افراد تا آخر عمر نمی توانند خود واقعی شان را مخفی کنند. زمانی که افراد از یکدیگر انتظارات غیر واقع بینانه داشته باشند نمی توانند زندگی راحت و با آرامشی داشته باشند و این انتظارات دور از دسترس و غیر واقعی باعث بروز بسیاری از مشکلات می شود و ناراحتی های زیادی را به همراه خواهد داشت. داشتن انتظارات از یکدیگر کاملا طبیعی است و هر دو نفر در جهت رفع نیازهای یکدیگر باید تلاش خود را بکنند تا رابطه شتن را به خوبی پیش ببرند اما اگر که این انتظارات غیر واقع بینانه و غیر منطقی و خارج از توان فرد باشد نمی تواند نتیجه خوبی را به همراه داشته باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه مطالب دیگر سایت مشاوره ازدواج را مطالعه کنید.

سازگاری با تغییرات:

افراد و رابطه ها در طول زمان دگرگون می شوند و باید انتظار این تغییرات را داشته باشید نه این که از آنها بترسید . انتظارات افراد از رابطه دو جانبه ممکن است تغییر کند و همسران لازم است توانایی صحبت کردن در مورد این تغییرات و یافتن راه هایی برای سازگار شدن با آن ها را داشته باشند.

مسئولیت های مشترک:

هم زن و هم شوهر زمانی که می خواهند زندگی مشترک را شروع کنند باید نسبت به وظایفشان آگاهی داشته باشند و مسئولیت کارهایشان را به عهده بگیرند این که تنها یک همسر تمام مسئولیت ها را به دوش بکشد باعث ایجاد نارضایتی خواهد شد.

گذراندن وقت با یکدیگر:

زوجین در هنگام ازدواج و در دوران ازدواج باید بدانند که باید تجربه های مشترک زیادی را با هم تجربه کنند و به فعالیت های مشترک زیادی بپردازند و از این طریق است که می توانند رابطه خود را در سطح بهتری نگه دارند و صمیمیت و علاقه را حفظ نمایند. 

ایجاد اعتماد:

اعتماد به تدریج ساخته می شود ولی توجه کردن به برخی از عوامل مانند وجود صداقت و عمل کرن به وعده ها و .. می تواند سبب روند سریع تر آن شود و اعتماد یکی از مواردی است که بسیار مهم تلقی می شود و همواره باید در رابطه حفظ شود و نبود آن می تواند مشکلات زیادی را به همراه داشته باشد. به همین دلیل ساخت اعتماد را هر فردی از همان قبل ازدواج باید در نظر داشته باشد و در روند رابطه برای حفظ آن تلاش های لازم را به عمل آورد.

ارزش های مشترک:

طبق نظر سکس تراپیست زمانی که افراد شروع به زندگی مشترک می نمایند ممکن است که طیف گسترده ای از ارزش ها را داشته باشند . هر چقدر که میزان تفاهم در این ارزش ها بیشتر باشد احتمال موفقیت در رابطه نیز بیشتر خواهد بود و نتیجه بهتری را به همراه خواهد داشت. 

در حالت کلی داشتن دید باز و آگاهانه درباره خودتان و شناخت خودتان می تواند به شما در داشتن رابطه بهتر کمک کند و از طرفی بعد از خود آگاهی شناخت طرف مقابل و دانستن درباره امید ها ، ارزو ها ، نگرانی ها و بسیاری از موارد دیگر می تواند رابطه را به سمت بهتری هدایت کند. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه با مراکز مشاوره که در لیست مراکز مشاوره سازمان نظام روانشناسی است،در ارتباط باشید و نکته های مطرح شده را در ازدواجتان فراموش نکنید زیرا که بسیاری از مواردی که گفته شد به تلاش های هر دو طرف بستگی دارد و قابل یادگیری است.