انتخاب همسر و ازدواج یکی از مهم ترین تصمیم گیری های فرد در زندگی به شمار می‌رود، ولی متاسفانه بسیاری از افراد، برای آماده ساختن خود به منظور برقراری ارتباط های زناشویی وقت و انرژی لازم را صرف نمی‌کنند. زوجین به جای این که مهارت‌های دستیابی به یک ازدواج شاد و پایدار را کسب کنند، وقت بیشتری را به آماده سازی مراسم جشن و تشریفات سپری می‌کنند. طبق نظر مشاور قبل ازدواج بسیاری از افراد هم عاشق می‌شوند و فکز می‌کنند که همسری که انتخاب کرده اند، همان زن یا مردی است که دنبالش بودند ولی بعد از مدتی همه چیز کابوس می‌شود. برخی از دلایل آن می تواند انتظارات بالا، مشکلات ارتباطی، مشکلات مالی و ... که توجه به این مسائل ، لزوم آمادگی برای ازدواج را بارز تر می‌کند. آمادگی برای ازدواج می‌تواند از بروز مشکلات بعدی در زندگی زناشویی پیشگیری کند و در این میان رفتار هایی وجود دارد که اگر هر فردی آن‌ها را در خودش ببیند، بهتر است که قبل از رفع آن‌ها، به فکر ازدواج نباشد. چون متاسفانه با بی تفاوتی و ساده نشان دادن آن‌ها همین عوامل بعد از ازدواج باعث بروز اختلافات و دعوا زوجین می‌شود که برخی از موارد را در ادامه بیان می‌کنیم.

تنبلی و بی مسئولیتی:

بر اساس مطالعات بهترین مشاور خانواده اگر در خانه‌ی پدری و دوران مجردی هیچ مسئولیت کاری را به عهده نمی‌گیرید و یا در انجام آن‌ها تنبلی می‌کنید. در ازدواج چنین شرایطی ویران کننده خواهد بود. یکی از معیار های مهم در ازدواج مسئولیت پذیری افراد می باشدو زمانی که یکی از طرفین نسبت به آن کوتاهی کند مشکلات زیادی را به همراه خواهد داشت و ازدواج سالمی را ایجاد نخواهد کرد. بسیاری از افراد معیار های سطحی دارند و از مسئولیت سنگین زندگی مشترک بی خبر هستند و بر اساس تخیلات نادرستشان به دنبال آرزوهای غیر منطقی هستند.

نداشتن ارتباط اجتماعی صحیح با دیگران:

برای کسب مهارت های ارتباطی، نیاز به تمرین و ارتقای آن دارید و این مهارت ها باعث موفقیت در بسیاری از ابعاد زندگی می شود. برخی از افراد توانایی بیان خواسته‌ها و نیازهایشان را ندارند و یا اعتماد به نفس کافی برای این کار را ندارند و یا برخی دیگر انتظار دارند که طرف مقابل خواسته های آن ها را بداند و یا با پرخاشگری این نیاز ها را نشان می دهد. در هر حالت این سبک ها اشتباه هستندو زمانی که با این موارد وارد رابطه شوند با مشکلات بسبار زیادی مواجه خواهند شد. فرد با سبک جراتمندانه باید خواسته ها و احساسات خود را بیان کند. بسیاری از موارد دیگر مانند مهارت گفتگو و قوانین مرتبط با گوینده و شنونده ، زبان بدن، حل مسئله و .... تاثیر گذار هستند. در صورتی که فرد با آن ها آشنایی نداشته باشد، رابطه موفقی را نخواهد داشت و ازدواج نا سالمی به همراه خواهد بود . افراد باید قبل از ازدواج نسبت به این مهارت ها آگاهی داشته باشند و در ارتباطات خود با اطرافیانشان و  از همه مهم ترخانواده شان ارتباط سازنده و تعامل قابل قبول داشته باشند. 

نداشتن ثبات فکری، عاطفی و احساسی:

طبق مطالعات مشاوره روانشناسی کمبود اعتماد به نفس یکی از دلایل مهم برای نداشتن ثبات فکری و عاطفی می باشد و این امر در رضایت از ما از زندگی بسیار تاثیر گذار است. احساس تردید به ظاهر، توجه زیاد به حرف دیگران، واکنش در برابر رد شدن،توقعات بالا، حسادت، احساس مالکیت به افراد نزدیک، نیاز به نظر دیگران و بسیاری از موارد دیگر نشان از این مورد را می دهد. افراد باید قبل از ازدواج روی اعتماد به نفس و خود ارزشمندی شان کار کنند و آن را به حد مطلوب برسانند در غیر این صورت ازدواج و رابطه نا سالمی را تجربه خواهند کرد.

خطای شناختی:

با توجه به افزایش طلاق و بروز مشکلات زیاددر زندگی مشترک قبل از ازدواج باید برخی از خطاهای شناختی رایج را در خود اصلاح کرد. برخی از خطاهای شناختی رایج عبارت اند از: برطرف شدن تمام نیاز ها از سوی همسر،عیب جویی برای جلوگیری از پررویی،کنترل کردن افراطی، قربانی شدن و فداکاری های یک طرفه، توانایی تغییر دادن همسر بعد از ازدواج به شخصیت دلخواه و ... از مواردی هستند که بسیاری از افراد با این تفکر ها وارد رابطه می شوند و در نتیجه دچار شکست می شوند به همین دلیل قبل از ازدواج با دلایل درست ازدواج باید آشنا شد. 

واکنش دفاعی:

اگر که فقط حرف خود را قبول داشته باشید و فکر و ارزش ها و نگرش هایتان برایتان مهم باشد و در برابر نگرش و افکار طرف مقابل حالت دفاعی بگیرید و قادر به درک احساس و رفتار دیگران نباشید، دچار مشکلات زیادی در رابطه زناشویی خواهید شد.

نداشتن خود آگاهی:

هر فردی قبل از ازدواج باید نسبت به خود ، نقاط ضعف و قوتش، علایق، نگرش ها، باور ها عواطف و احساسات و خواسته هایش شناخت داشته باشد و بر اساس آن ها وارد رابطه با فردی مناسب شود. عدم شناخت خود باعث انتخاب اشتباه خواهد شد و مشکلات زیادی را ایجاد خواهد کرد.

بر اساس موارد گفته شده می توانید متوجه شوید که آمادگی برای ازدواج را دارید یا خیر و برای داشتن اطلاعات بیشتر در زمینه ازدواج موفق و انتخاب صحیح و داشتن زندگی رضایتمند می توانید با مشاوران مرکز روانشناسی انتخاب نو در ارتباط باشید.