روابط زوج ها و خانواده ها در طول زمان تغییر می یابند. روابط نیز مانند یک رودخانه جاری، در سطوح نزدیکی و انعطاف پذیری تغییر می یابند تا خود را با مسائلی که در طول زمان پیش می آیند سازگار سازند. طبق نظر روانشناس ازدواج در این میان با انجام فعالیت هایی و رعایت کردن برخی شیوه ها می توان خانواده را حفظ کرد و از بروز هر گونه اتفاق ناخوشایند جلوگیری کرد و در جهت داشتن رابطه بهتر در هر شرایطی حتی در شرایط دشوار اقدام کرد پس در ادامه به پیشنهاد های ویژه توجه کنید.

گذراندن اوقات بهتر با یکدیگر:

با یکدیگر به شکلی روراست و روشن و صریح گفت و گو کنید و درباره نیاز ها، خواسته ها، علایق و .... با همدیگر صحبت کنید و آن ها را به اشتراک بگذارید و بدانید که گفتگوی مفید و با کیفیت در رابطه معجزه می کند.  در عین حال مشغول انجام فعالیتی شوید که هر دو از آن لذت می برید. به همراه یکدیگر برنامه ریزی کرده و فعالیت هایی را انجام دهید که هر دو دوست دارید. لیستی از کارهایی که دوست دارید در طول زندگی تان انجام دهید را بنویسید و به همسرتان مطرح کنید و در انجام آن ها تلاش لازم را نمایید.

به این منظور می توانید فعالیت های خارج از خانه ای که بیش از اندازه وقت و انرژی شما را می گیرند را کنار بگذارید و همراه با یکدیگر در فعالیت ها و پروژه های اجتماعی شرکت کنید و هفته ای یک شب با هم بیرون رفته و خوش بگذرانید و با هم به تعطیلات بروید و سرگرمی و فعالیتی را پیدا کنید که بتوانید آن ها را با هم انجام دهید گذراندن اوقات با کیفیت رابطه را بهبود خواهد بخشید.

تعادل در جدایی و با هم بودن را حفظ کنید.

ارتباطات اجتماعی به وجود آورده و آن ها را تقویت و حفظ نمایید. تعادل بین فضای شخصی و نزدیکی زوج ها از فردی به فرد دیگر متفاوت است. اغلب اوقات همسران تتمایلات متفاوتی برای نزدیکی به یکدیگر دارند. برای مثال زن ها غالبا احتیاج خود را برای نزدیکی از طریق گفت و گو ابراز می کنند در حالی که مرد ها خواستار افزایش نزدیکی از طریق ایجاد فعالیت های تفریحی هستند . با همسر خود صحبت کنید و بپرسید که چه احساسی درباره سطح نزدیکی خود دارد . سطوح افراطی نزدیکی در برخی مراحل رابطه کاملا طبیعی است و ممکن است موضوع صرفا این باشد که هر دوی شما از الگوی خاص راضی هستید. با این وجود به خاطر داشته باشید کع ممکن است با نادیده گرفتن سایر روابط اجتماعی مهم، همچون خانواده و دوستان ، بار مضاعفی را به شانه ی همسرتان بیندازید. 

طبق نظر روانشناس خانواده در تهران مردان و زنانی که روابط با خانواده و دوستان و یا نزدیکان و ..... دارند هم از نظر جسمی و از هم از نظر روانی سالم تر از آن هایی هستند که فقط متکی به حمایت عاطفی همسرشان هستند. این که در فضای بیرون از خانه نیز کسانی باشند که با آن ها ارتباط برقرار کنید در ایجاد حال بهتر رابطه تان نیز تاثیر دارد. با این کار رابطه شما و همسرتان کمتر تحت فشار قرار می گیرد و نیازهای عاطفی تان بهتر برآورده می شود. اگر تعادل را حفظ کنید در نتیجه زندگی شخصی، زوجی و اجتماعی شما در نهایت از یک تعادل مناسب بهره مند خواهد شد.

برای این کار می توانید به کلاسی به تنهایی شرکت کنید و یا همراه یکی از دوستانتان باشید و یا به فعالیتی بپردازید که همسر شما با آن درگیر نیست و برای خود وقت اختصاصی کنار بگذارید که به تنهایی به قدم زدن ، دویدن و یا مطالعه بپردازید و خود را بشناسید و از آن لذت ببرید.

انعطاف پذیری را افزایش دهید.

اگر شما و همسرتان الگوی ثابتی برای نقش ها و هبری دارید، سعی کنید کارهای عادی روزمره را تغییر دهید لیست و تقویم و برنامه ریزی تا را به مدت چند روز کنار بگذارید و لازم نیست که همیشه با نظم و قائده پیش بروید. و لیستی از نقش ها و قائده ها و انتظاراتتان را از زندگی زناشویی تهیه کنید و این لیست را طوری بازنگری کنید که انعطاف پذیری را افزایش دهد. کاری را بدون برنامه ریزی قبلی انجام دهید و برنامه روزانه خود را به مدت یک رز یا یک هفته خالی کرده و از آن برای گذراندن زمان با همسرتان صرف کنید.

تقویت ثبات و ساختار:

در حالی که انعطاف پذیری یکی از مهم ترین ویژگی های زوج موفق است اما باعث نمی شود تا اهمیت کارهای روزانه را نادیده بگیریم. انعطاف پذیری نوعی پاسخ ناسازگارانه به وقایع غبر قابل پیش بینی زندگی است. اما وقتی اعطاف پذیری مبدل به یکی از یژگی های یک رابطه می گردد، آنوقت رابطه ما با خطر رو به رو می شود. رابطه افراد می تواند از ساختار کارهای روزمره و آداب و معاشرت زندگی بهره متد شود. تحقیقات نشان می دهد که امور روزمره و آداب و معاشرت زندگی برای سلامت و آسایش فردی بسیار تهمیت دارد. و با رضایتمندی زناشویی روابط قوی تر خانوادگی و دساوردهای عملی ارتباط دارند. آداب خوش آمد گویی به خانه و خداحافظی از خانه و گفتن زمان بازگشت، عذا خوردن در کنار یکدیگر، تعیین وقت خاص برای یکدیگر مانند قدم زدن و دوچرخه سواری کردن و صحبت ئر حین انجام آن ها و ... می تواند سودمند باشد.

لیستی از نقش ها و انتظارات و قواعد را تهیه کنید و در مورد آن ها با همسرتان مذاکره کنید. و سعی کنید قول هایی را که به یکدیگر می دهید را عمل کنید.

همانطور که می بینید موارد بالا می تواند در داشت زندگی فردی و خانوادگی بهتر و مطلوب تر کمک کند و حال بهتری را برای خودتان و خانواده تان و رابطه زوجی تان به همراه داشته باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر و مهارت های مهم در این زمینه می توانید با مرکز مشاوره خوب در تهران در ارتباط باشید و آموزش های لازم را از سوی متخصصان دریافت نمایید.