مرکز زوج درمانی تخصصی با استفاده از تکنیک های ویژه ای توسط روانشناس متخصص و دکتر متخصص مشاوره به کمک زوج هایی که به کلینیک روانشناسی مراجعه می کنند ، می آیند. زوج درمانی بر روابط بین زوجین تمرکز دارد و افراد معمولا برای حل مشکلات و بهبود روابط به مرکز مشاوره زوج درمانی مراجعه می کنند و این در حالی است که احتمال وجود اختلالات روحی و روانی در هر یک از طرفین نیز ممکن است. روانشناس متخصص در طول جلسات زوج درمانی به درمان فردی افراد نیز درمرکز مشاوره می پردازد و در صورت نیاز حتی افراد را به روانپزشک ارجاع می دهند.

روانشناس زوج درمانی به زوجین کمک می کند تا علت مشکلات بین خود را دریابند  و از انگیزه این که این مشکلات قابل حل نیستند آگاه شوند. مشاور زوج درمانی به مراجعین کمک می کند تا بتوانند درباره مشکلات خود و علت نارضایتی از زندگی مشترک با یکدیگر صحبت نمایند تا به حل آن کمک کنند. مشاوره زوج درمانی به زوجین آموزش می دهد تا در شرایط دشوار چگونه خود را کنترل نمایند و بحران به وجود آمده را کنترل کنند تا این بحران تبدیل به مشکل بزرگ تری نگردد.

در طی مشاوره زوج درمانی بر اساس نظر دکتر مشاور امکان دارد تا از زوجین تست های روانشناسی نیز گرفته شود که این تست ها زیر نظر روانسنج تفسیر شده و در پروژه درمانی به دکتر متخصص روانشناس کمک می کند. تست های شخصیت شناسی کمک بسیاری در یافتن علت اختلالات روانی و شباهت ها یا تفاوت های بین زوجین دارد و می تواند در درمان کمک بسیار خوبی باشد.

در مراکز مشاوره زوج درمانی به زوج ها آموزش داده می شود چگونه به سخنان یکدیگر گوش دهند و احساسات خود را با یکدیگر به اشتراک گذارند. مشاور خوب زوج درمانی به نزدیک تر شدن روابط بین زوجین و صمیمیت آنها کمک می کند . جدی بودن مراجعین برای شرکت در جلسات روانشناسی خود و عمل کردن به پیشنهادات مشاور روانشناس می تواند باعث تاثیر گذاری بهتر و کارآمد بودن جلسات شود.

از مسائلی که معمولا با کمک مشاور زوج درمانی خوب درمرکزمشاوره قابل حل می باشند می توان به مواردی همچون خیانت و مشکلات جنسی نیز اشاره نمود. تجربه نشان داده است کسانی که با خیانت رو به رو شده اند با کمک یک مشاور خوب توانسته اند با این مشکل رو به رو شده و زندگی مشترک خود را از نو بسازند. سکس تراپی یکی دیگر از موارد استفاده برای دکتر روانشناس متخصص می باشد. روابط جنسی یکی از اصلی ترین پایه های زندگی مشترک را تشکیل می دهد که وجود مشکلی در آن می تواند به سردی بین زوجین بی انجامد، دکتر سکس تراپی می تواند با روشهای درمانی به حل این مشکل کمک کرده و روابط بین زوجین را بهبود بخشد.

در بهترین کلینیک های روانشناسی تهران تعداد مراجعین زوج درمانی به خاطر شرایط جامعه و فشار های اجتماعی که بر زوجین می آید بسیار بالا رفته و کلینیک هایی همچون کلینیک روانشناسی انتخاب نو با استفاده از بهترین خدمات روانشناسی به حل مشکلات زوجین کمک می کند.