کسب شناخت درست و منطقی از طرف مقابل و خانواده او بسیار مهم است و منش و شخصیت آن ها ، فرهنگ و ادب آن ها ، تحصیلات ، اقتصاد ، اخلاق ، دین در زندگی فرزندشان موثر است و نیز در زندگی او تاثیر خواهد گذاشت . برای این که شناخت دقیق و مناسبی از همسر آینده ی خود داشته باشید ، ضروری و مهم است که روش ها و مراحل زیر را در نظر داشته باشند که عبارت است از :

مشاهده :

مشاهده کردن با هدف شناخت فرد ، ارزیابی دقیق می باشد که می تواند شامل نگاه والدین و رفتار افراد خانواده با یکدیگر ، سبک صحبت کردن آن ها ، نحوه ی لباس پوشیدن آن ها از لحاظ تمیزی و نظم ، نحوه ی معاشرت آن ها می باشد که افراد باید آن ها را در نظر بگیرند .

مصاحبه :

طبق نظر بهترین مشاور خانواده گفت و گوی دختر و پسر در جلسه ی خاستگاری باید معطوف به شناخت وجود و ماهیت هر کدام از طرفین باشد و نه طرح سئوالات سطحی که فقط احساسات فرد را نشان دهد . در مصاحبه تن صدا ، نوع کلمات ، نوع سئوالات و محتوای آن ها ، روش سوال کردن ، کمک جدی و اساسی بر شناخت طرفین می نماید . سولاتی درباره ی هدف و انگیزه ی ازدواج ، ملاک های مهم در انتخاب همسر ، برنامه های ده یا چند سال آینده ، و بعد سوالاتی درباره ی آداب و رسوم ، فرهنگ ، روند تحصیل ، وضعیت اقتصادی و اجتماعی ، دوستان و اعضای خانواده و .... می باشد .

در خارج از جلسه ی خواستگاری نیز ممکن است که خانواده ها مراحلی را در نظر بگیرند که عبارت است از :

تحقیق :

در مورد تحقیق نباید تعلل و غفلت کرد و می تواند شناخت منطقی را نیز در کنار موارد دیگر به همراه داشته باشد و یکی از مناسب ترین روش ها برای تشخیص و تایید فرد مناسب است .

مشاوره :

مشاوره به منظور توانمند سازی دختر و پسر کمک خوبی برای طرفین جهت تصمیم گیری است . یک مشاور خوب باید ویژگی های زیر را داشته باشدکه شامل علم ، تجربه ی کافی ، رازداری ، بی طرفی ، خیر خواهی و ... می باشد و بر اساس موارد گفته شده باید مشاور مناسب را بیابند .

اموزش :

شرکت کردن در کارگاه های آموزشی در خصوص همسر گزینی یک روش بسیار مفید برای انتخاب همسر مناسب و تشکیل یک خانواده پویا و پایدار است . این کار گاه های آموزشی از سوی روانشناسان در مرکز مشاوره انتخاب نو تشکیل می شود در این کارگاه ها به تبیین بیشتر ملاک های انتخاب همسر ، آسیب شناسی ازدواج ، روش تشخیص ملاک ها ، شناخت الگو های خانواده سالم ، شروع و ادامه ی یک زندگی مشترک پرداخته می شود . شرکت کردن در این جلسات ، سلامت ازدواج و استحکام خانواده را به همراه دارد .

ویژگی های مهم و تناسب آن ها برای ازدواج :

مهم ترین ملاک هایی که بر اساس تحقیقات مشاوره قبل ازدواج مطرح شده است مورد توجه و ارزیابی قرار می گیرد که عبارت است از :

سن :

تفاوت سنی 3 تا 7 سال مناسب است ولی به این معنی نیست که حتما باید این فاصله س سنی رعایت شود . اگر همه ی ملاک های دیگر مورد تایید باشد در این صورت می توان بلامانع باشد . 

وضعیت ظاهری :

وضعیت چهره ، رنگ پوست ، قد و اندام باید مورد تایید یکدیگر باشد و با یکدیگر تناسب داشته باشد و نادیده گرفتن این موضوع ممکن است مشکلاتی را داشته باشد .

اخلاق :

آرام و متین بودن ، نرم خویی ، لجباز و کینه دل نبودن ، پرخاشگر نبودن و داشتن صداقت و ایجاد احساس اعتماد در زندگی مهم است و باید در ازدواج مورد توجه قرار بگیرد .

مذهب و دین :

تناسب مذهب یک ملاک اساسی است . بررسی باور های طرفین و خانواده آن ها در مورد خداوند ، سبک دینداری در افراد مهم است . تفاوت بسیار زیاد در مذهب می تواند در روابط زناشویی و تربیت فرزند مشکلاتی را به همراه داشته باشد .

سلامت روان :

بررسی سلامت روان فرد از طریق تحقیق از همسایگان ، محل نحصیل و کار ، انجام مصاحبه ی تشخیصی و انجام آزمون های روانشناختی توسط روانشناس یا مشاور خانواده قابل انجام است . 

رشد اجتماعی :

رشد اجتماعی شاخص هایی دارد که از مهم ترین ویژژگی های آن ها استقلال ، مسئولیت پذیری ، خود جوشی و قاطعیت و .. است . 

رشد تحصیلی :

فرایند تحصیلی یک ملاک تشخیصی برای بررسی خود بسندگی و سلامت عقلی فرد است . تناسب سطح تحصیل و بالا بودن سطح تحصیل  بین هر دو فرد از موارد مهم می باشد .

اقتصاد :

تجربه نشان داده است که تفاوت زیاد از نظر اقتصادی و نادیده گرفتن آن مشکلاتی را به همراه داشته است . مواردی نظیر ثبات شغلی ، در آمد کافی ، فضای شغلی ، نزدیکی به محل زندگی ، سلامت شغلی و ... نیز مهم است . 

سبک تربیت :

چگونگی تربیت هر کدام از دختر و پسر ملاک مهمی است که در تعاملات زندگی مشترک نقش دارد . سبک های تربیتی متفاوت سهل انگارانه ، کنترل شدید و یا سبک منطقی  می باشد که برای استحکام زندگی مشترک ضروری است .  مرکز روانشناسی انتخاب نو با مدیریت آقای دکتر تابع جماعت و خانم دکتر باقری خدمات متفاوتی در زمینه ی ازدواج به زوجین ارائه می دهند که برای داشتن ازدواج موفق سودمند است .