ازدواج نیازمند خودآگاهی، شناخت خود و شناخت طرف مقابل، انتخاب آزادانه، مهارت ارتباطی، صداقت، اعتماد و سازش و انعطاف پذیری و .... بسیاری از موارد دیگر است. ولی با این وجود افراد ممکن است که از آن ها آگاهی نداشته باشند و خود را  درگیر با اعتقادات و باور های نادرستی کنند که مشکلات و دردسرهای زیادی را ایجاد خواهد کرد و از داشتن ازدواج موفق جلوگیری خواهد کرد. در ادامه به برخی از این اعتقادات اشاره می کنیم.

یه بچه میاد و همه چیز درست میشه!

طبق نظر مشاوران ازدواج خوب فرزندان نیازمند محیطی گرم و صمیمی و سرشار از آرامش برای رشد یافتن دارند و در واقع رشد در چنین محیطی می تواند به سبه داشتن سلامت روان و داشتن عملکرد بهتر در آینده کمک می کند و در کنار آن میزان زیادی از آگاهی و مهارت های فرزند پروری مناسب برای والدین را لازم دارد. بسیاری از افراد با وجود داشتن مشکلات زیادی که در رابط با همسرشان دارند و توانایی حل آن را ندارند به دنیا آوردن فرزند را راه حل در نظر می گیرند. اما این عقیده یک فاجعه بزرگ را به همراه دارد. زمانی که فرزند وارد زندگی مشترک می شود تغییرات اساسی را با خود به همراه دارد و آشفتگی ها و تنش های بسیاری را در ابتدا به همراه خواهد داشت زیرا که محیط خانواده تغییر می کند و زوجین با شرایط کاملا تازه ای مواجه می شوند و نقش های جدیدی را می گیرند و اگر که زوجین با مشکلات حل نشده مواجه باشند این تغییرات دردسرهای زیادی را برای آن ها ایجاد خواهد کرد. پس تا زمانی که مشکلات رابطه تان را حل نکردید و  نسبت به مهارت حل مسئله و تعارض آگاهی ندارید از این عقیده نادرست دوری کنید.

به مرور زمان به هم علاقه مند می شوید!

طبق نظر روانشناس یکی از حرف های دیگری که ممکن است خیلی از اطرافیان شنیده باشیم گفتن به مرور زمان به هم علاقه مند می شوید است! ممکن است که افراد به دلیل برخی از باور ها دست به انتخاب بزنند بدون این که هیچ علاقه ای به طرف مقابل داشته باشند اما یکی از فاکتورهای اصلی در هر ازدواجی دلنشین بودن برای همدیگر است. یعنی تا زمانی که شما این احساس دلنشین بودن طرف مقابل را نداشته باشید نمی توانید مطمئن شوید ه در ادامه به او علاقه مند خواهید شد یا نه. 

سه هفته آشنایی و سی سال زندگی مشترک:

بسیاری از خانواده ها بدون هیچ شناختی و یدون در نظر گرفتن معیار های اساسی به دنبال این هستند که وصلت صورت بگیرد و جوان ها با هم ازدواج کنند. اما آشنایی های کوتاه مدت نمی تواند راهی درست برای ازدواج باشد. زوجین نیاز دارند که میزان لازم همدیگر را بشناسند و همسانی و هم کفوی و شناخت با خلق و خو و رفتارهای یکدیگر را به دست بیاورند. نمی توان مدت زمان کوتاه را دلیلی برای آَشنایی در نظر گرفت. ازدواج یکی از تصمیم های مهم در زندگی هر فرد است و باید دقت بسیار زیادی در این مورد شود.

هزینه های میلیاردی و چشم رو هم چشمی عروسی:

جشن گرفتن و بزرگداشت این روز و جمع کردن نزدیکان برای در کنار هم بودن در این روز خاص می تواند بسیار دلچسب و خاطره انگیز باشد و انرژی و حس های مثبت زادی را برای هر فردی به همراه دارد و به زوجین توصیه می شود که این روز را جشن بگیرند و زندگی مشترک خود را شروع کنند. اما امروزه بسیاری از خانواده ها در این موضوع بسیار اغراق کرده و آن را از روی چشم رو هم چشمی و هزینه های بسیار زیاد انجام می دهند و این موضوع به جای دلچسب بودن تنش و استرس زیادی را ایجاد می کند. اگر که زندگی مشترک با آرامش می خواهید باید از مسائل این چنینی فاصله بگیرید.

ازدواج صرفا ادامه رابطه عاطفی نیست.

برخی از افراد زمانی که وارد رابطه می شوند ممکن است که بر اساس معیار هایشان نباشد و یا هدف های مختلفی از این رابطه داشته باشند و قرار نیست که هر رابطه ای به ازدواج منتهی شود. ازدواج زمانی درست است که شما بر اساس معیار های صحیح و مناسب با شرایط خودتان و با در نظر گرفتن همسان بودن و پخته بودن زمانی را برای آشنایی و شناخت همدیگر در نظر بگیرید و اگر که برای همدیگر مناسب بودید تصمیم به ازدواج بگیرید. 

برای این که در ازدواج قدم های محکم و درستی بردارید سعی کنید که برای گرفتن تصمیم نهایی و بزرگ از متخصصان در این زمینه کمک و راهنمایی دریافت نمایید. مشاوره پیش از ازدواج، تست های ازدواج و ... می تواند به شما در جهت شناخت خود و طرف مقابلتان بسیار مناسب باشد و همانطور که در ابتدای این مطلب نیز اشاره کردیم شناخت خود و دیگری یکی از موارد مهم برای داشتن ازدواج موفق و زندگی مشترک لذت بخش است. برای کسب اطلاعات بیشتر با کلینیک روانشناسان در ارتباط باشید.