در صورتی که فرد سوگوار پس از مدتی علائم زیر را به همراه داشت می توانیم به عنوان علائم هشداردهنده افسردگی نام ببریم که این علائم عبارت اند از :

احساس عمیق گناه و بی ارزش بودن ، افرادی که در معرض افسردگی قرار دارند احساس عمیق گناه بسیار دیده می شود این افراد خود را مجازات می کنند و همواره خود را مقصر جلوه می دهند و خود را تحقیر و سرزنش می کنند آن ها حتی لذت های کوچک و لحظه ای را برای خود ممنوع می کنند و خود را در معرض مجازات قرار می دهند . همواره احساس می کنند که برای فرد از دست رفته کم کاری کرده و کوتاهی او سبب مرگش شده است . این احساسات در آن ها بسیار طولانی دیده می شود در صورتی که زمان سوگواری محدود است . 

افکار خودکشی :

دانستن این که فرد سوگوار چنین فکری در سر دارد مهم است . هر چند افکار خودکشی که افکار منفی و مسموم است در بیماری افسردگی شایع و در صورت پیشرفت بیماری انجام آن دور از ذهن نیست . طبق گفته ی مشاور خانوادگی ایران اگر با فرد سوگوار گفتگو می کنید و او شما را از قصد خودکشی با خبر می کند بلافاصله آن را مهم و مداخله کنید . این افکار می تواند اجرا شود و به همین دلیل حواس اطرافیان باید به او باشد . در برخی افراد سوگوار به خصوص در افراد سوگواری شاهد شنیدن این جمله ها هستیم که فرد می خواهد خود را بکشد و ممکن است که صرفا نحوه ی عزاداری و داغداری باشد و آن اشکالی ندارد . اما اگر فرد با جدیت این جملات را مطرح می کند و با افرادی از جزئیات آن سخن می گوید موظف به پیگیری می باشد .

توهم در مورد فرد فوت شده :

گاهی فرد از شدت رنج و عمیق بودن احساسات اندوه و غم ، عنوان می کند که فرد موتوفی را می بیند یا در طول روز با او سخن می گوید و ... این اعتراف با این که فرد بگوید گاهی حضور فرد موتوفی را احساس می کند متفاوت است . اگر فرد به درجه ای رسید که اصرار می کند با فرد فوت شده زندگی می کند و او را می بیند این نشانه ها را جدی بگیرید . اگر چه این توهمات قابل درمان و می تواند دیده شود خصوصا افرادی که فرزند خود را در کودکی از دست می دهند و در مصاحبه های بالینی عنوان می کنند که فرزند خود را دیده یا با او حرف می زنند . 

روی آوردن به الکل و مواد مخدر :

این نشانه نیز شایع است . طبق نظر روانشناس ازدواج تهران علاوه بر افراد سوگوار که در معرض استفاده از مواد قرار دارند و دلیل آن هم خروج از احساسات عمیق اندوه و غم است . افرادی که در معرض افسردگی قرار دارند به مواد مخدر روی می آورند . فرد باید طوری رفتار کند که بتواند به صورت طبیعی از فرایند سوگ بیرون بیاید تا آسیب نبیند . 

اختلال در عملکرد فرد و بی توجهی به نظافت شخصی :

افرادی که در معرض افسردگی قرار دارند از نکات قابل توجه آن بی تفاوتی به تظافت خود است . آن ها روز ها و هفته ها حمام نمی کنند و ژولیدگی در آن ها موج می زند و آن ها غیبت های طوانی در محل کار دارند و عملکرد آن ها به شدت تغییر می کند . حتی کار های ساده را عقب می اندازند و انگیزه لازم برای انجام امورات زندگی خود ندارند .پرخوابی و کم خوابی ، کم شدن غذا و .. از دیگر موارد هستند .

کندی روانی و حرکتی :

طبق نظر مشاور روانشناس خوب افرادی که در معرض افسردگی ناشی از سوگ هستند تا مدت ها یک کار ساده را انجام نمی دهند و باعث تلمبار شدن کار ها روی هم می شود آن ها از نظر جسمانی بسیار محدود و بی حرکت می شوند و حتی صحبت کردن آن ها نیز آرام و با صدای پایین است و حتی ممکن است یک موضوع ساده را در مدت زمان طولانی تعریف کنند .

تغییر چرخه ی خواب و کاهش و افزایش وزن :

پرخوری و پر اشنهایی در افراد سوگوار در معرض افسردگی وجود دارد و برخی از آن ها نیز از بی اشتهایی رنج می برند و هر دوی آن ها در معرض آسیب های روحی و روانی و جسمی دارند . خواب نیز در افراد سوگوار که در معرض افسردگی هستند دچار نوسان و تغییرات فراوان می شود . این افراد در به خواب رفتن ، در حال خواب ، برخواستن از خواب و در چرخه های بی خوابی و بد خوابی و پرخوابی قرار می گیرند . 

بی علاقگی به اموراتی که قبلا برای فرد لذت بخش بوده است .

فرد سوگوار که در معرض افسردگی می باشد آنچنان احساس غم و اندوه را در خود زیاد می کند که لذت بخش ترین کار ها برای او بی اهمیت می شود طبق نظر مشاوران مرکز مشاوره عالی اگراین بی لذتی در ابتدای سوگواری باشد می تواند طبیعی و پس از طی کردن مراحل سوگواری به حالت عادی خود بازگردد اما در این جا فرد پس از مدت طولانی این بی لذتی را با خود دارد و در رفتار او مشهود است .