تشکیل خانواده ومشاوره ازدواج نیازبه شناخت و مهارت دارد که بی شک نیاز است توسط مشاور و متخصص خانواده و روانشناس راهنمایی خانواده  صورت گیرد . گاهی عجیب است که افراد برای اموختن مسائلی مثل تاریخ و جغرافیا ریاضیات و نجوم فلسفه احساس نیاز به اموزش تخصصی و حرفه ای می کنند اما نسبت به مسئله ای مثل ازدواج که بسیار حائز اهمیت است هیچ تلاشی نمی کنند و به دانسته های سطحی و تجربیات اطرافیان اکتفا می کنند . در مقالات قبلی دکتر راهنمای خانواده به معرفی و شناسایی طرحواره ها پرداخته ایم و تا به اینجا چندین طرحواره را در سطح شناسایی شرح داده ایم. حال به یکی دیگر از طرحواره ها می پردازیم:

 

مرکز راهنمایی و مشاوره خانواده تهران

 

قبل از پرداختن به ادامه مطلب لازم به ذکر است که باز هم تاکید کنیم شناسایی طرحواره ها و مشکلات بدون شک نیاز به مشاور راهنمایی خانواده و متخصص راهنمایی خانواده دارد و شما نمی توانید به کسی برچسبی بزنید. تجاربی که منجر به شکل گیری تله زندگی استحقاق می شود را می توان در سه نوع استحقاق همپوشی کرد . 1) استحقاق لوس  2)استحقاق وابسته  3)تکانشگری

می توان گفت افرادی که گرفتار این طرحواره می شوند خودشان را فردی خاص و ویژه تلقی می کنند و در شرایط مختلف فردی پر توقع و کنترل گر به نظر می رسند و دوست دارند همه چیز طبق میل ان ها پیش رود و اگر در این راستا کسی سد راهشان شود سخت عصبانی می شوند.

طبق تحقیقات کلینیک تخصصی راهنمایی خانواده کسانی که برای حل اختلافات خانوادگی و حل مشکلات خانوادگی مراجعه می کنند پس شناخت مشکلات و آگاه شدن نسبت به خودشان شرایط روابط بین فردیشان بسیار بهبود پیدا کرده است .حال اگر قبل از ازدواج به مراکز تخصصی راهنمایی خانواده مراجعه کنید بی شک تاثیر گذاری ان بسیار بیشتر خواهد بود.

به ادامه توضیحات طرحواره استحقاق می پردازیم:  از دیگر مشخصات این افراد این است که که در قبال احساسات دیگران مدلی کمتری از خود نشان می دهند و احساس های دیگران روی ان ها کمتر تاثیر گذار است که این حالت ها می توانند منجر به بی پروایی و حتی بد رفتاری با دیگران شود.

 

مرکز راهنمایی و مشاوره خانواده تهران

 

قرداد های بهنجار زندگی اجتماعی بی اهمیت است برایشان و قوانین خود را بر هر قانونی ارجح می دانند.

مورد بعدی که باعث می شود به این افراد گفته می شود یک بام و دو هوا هستند یعنی اعتقاد دارند اگر کسی اشتباهی مرتکب می شود باید به اشد مجازات برسند اما اگر خودشان مرتکب اشتباهی شوند و یا قانون شکنی کنند به هیچ عنوان نمی پذیرند و جریمه و تنبیه را نسبت به خودشان نمی پذیرند . تمامی موارد بالا مربوط به استحقاق لوس بود. حال به استحقاق وابسته می پردازیم :

اگر این تله زندگی بر سرراه کسی باشد این افراد به خودشان کاملا حق می دهند که بار زندگی خود را به دوش اطرافیان بریزند و خود را فردی ضعیف بی کفایت و نیازمند نشان می دهند و از بقیه انتظار دارند قوی باشند این رفتارها و طلب کار بودن ها در کودکی هم بین والد و کودک بوده است.

در ادامه این مقاله به ابعاد و چگونگی شکل گیری ان می پردازیم .

شما عزیزان جهت اطلاع از روانکاو خانواده و راهنمایی تخصصی خانواده می توانید به صفحه اصلی مرکز راهنمایی خانواده انتخاب نو مراجعه کنید تا جهت مشاوران ازدواج و خانواده بتوانید رزومه مشاوران و تخصص های مشاوران را مشاهده کنید .

 

مرکز راهنمایی و مشاوره خانواده تهران

 

اخرین حالت استحقاق تکانشگری بودن است . افرادی که دچار این استحقاق هستند کنترل نا پذیری احساس ها و رفتار های خودشان را دارند و به پیامد کار هایشان توجه نمی کنند و طبق احساس ها و تمایلات عمل می کنند و در کنترل تکانه های خود مشکل دارند و حوصله انجام کار های خسته کننده و تکراری را ندارند و می توان گفت نظم و ساختار و انضباط برایشان بی معناست ....