به طور اساسی برای داشتن یک زندگی زناشویی موفق و پایدار ، دختر و پسر یا به عبارت دیگر زن و شوهر آینده ، باید قبل از این که تصمیم به چنین کار مهمی بگیرند ، حتما اهداف و انگیزه های خود را برای ازدواج تعریف کنند تا از این طریق با ایده های یکدیگر به هدف نهایی یک ازدواج سالم و موفق که آرامش است دست یابند . اهداف ازدواج از نظر روانشناسی شامل خود کفایی ، استقلال و مسئولیت پذیری ، ارامش و امنیت ، ارضای غریزه ی جنسی به شکل سالم ، بقای نسل ، رسیدن به تکامل روانی ، اجتماعی و پیدایش عشق ، علاقه ، صمیمیت و دلبستگی می باشد . اما بر اساس تحقیقاتی که انجام شده در سال جاری آمار طلاق به خاطر برخی مسيل بیشترین تعداد را داشته است . یعنی مواردی که خواهیم گفت برای موفق بودن در ازدواج نقش مهمی دارد و مشکل در هر کدام می تواند اختلافات بسیاری را به همراه داشته باشد و در نهایت بسیاری از افراد جدایی را انتخاب می کنند . ۳ عامل عمده طلاق در سال ۱۴۰۰ شامل موارد زیر می باشد :

بی مسئولیتی :

بر اساس گفته ی روانشناسان معروف ایرانی دختر و پسر قبل از ازدواج جز خانواده پدر و مادر و تابع آن ها محسوب می شوند و به طور طبیعی خواهان استقلال هستند و به دلایل مختلفی ممکن است که آن را نداشته باشند . ولی در ازدواج تغییراتی را به همراه خواهند داشت و شکل جدیدی به خود می گیرد و استقلال می یابد . در این زندگی ، دختر و پسر یک واحد کوچک اجتماعی را تشکیل می دهند ، مسئولیت می پذیرند و به استقلال می رسند . زندگی آن ها هدف دار می شود و حاصل کسب و کار ، در آمد و تلاش آن ها به خانواده نو بنیاد تعلق خواهد داشت . مسئولیت اداره خانواده جدید را بر عهده می گیرند و خود ، تصمیم گیرنده می شوند و به این ترتیب زندگی جدید اجتماعی را آغاز می کنند . برای یک انسان ارزش استقلال بسیار زیاد است و به مرحله ای از رشد و تکامل قرار می دهد . تنبل و غیر فعال نبودن در اداره زندگی و بی خیالی و بی تعهدی در انجام وظایف . در مواردی ، بی مسئولیتی با نداشتن استقلال همراه است ولی این دو خصوصیات می توانند جدا از هم نیز باشند . متاسفانه اخیرا بسیاری از افراد بی مسئولیتی را به همراه دارند ولی باید بدانند که ازدواج یک نوع مسئولیت پذیری بزرگ است و تحقیقات نشان داده که زیر بار نرفتن مسئولیت و ازدواج اختلافات زیادی را به وجود آورده و در نتیجه بسیاری از افراد جدایی را ترجیح می دهند . 

بی توجهی :

رابطه و ازدواج نیازمند صمیمیت است و این صمیمیت زمانی ایجاد می شود که توجه ، درک و همدلی وجود داشته باشد و دو سویه باشد . زمانی که زوجین نسبت به احساسات و نیاز ها و خواسته های یکدیگر بی تفاوت باشند و برای آن تلاش نکنند و یا این که هیچ گفتگو و گوش دادنی بین آن ها نباشد ، و همچنین افراد توانایی عشق ورزی و دوست داشتن و دوست داشته شدن نداشته باشند به مرور زمان سردی عاطفی را به همراه خواهد داشت و در طولانی مدت می تواند زندگی زوجین را به جدایی بکشاند . توجه به همسر برای حفظ رابطه و صمیمیت نقش مهمی را بازی می کند . اما زوجین به دلیل نا آگاهی نسبت به مهارت های ارتباطی درگیر این اشتباه می شوند و اگر به دنبال اصلاح آن نباشند در نهایت خطر جدایی را خواهند داشت و این چیزی است که اکنون شاهد آن هستیم .

بی احترامی :

طبق نظر روانشناس نوجوان ایرانی احترام از ضرورت های دیگر در زندگی مشترک می باشد . استفاده از الفاظ زشت و نا پسند ، تحقیر ، سرزنش ، تهدید و قضاوت می تواند رابطه و ازدواج را با تعارضاتی مواجه سازد . احترام به همسر و به خانواده های یکدیگر ، احترام به خواسته ها و نیاز های یکدیگر ، قدردانی و تعریف و تمجید از همسر و تحسین کردن او ، کنار گذاشتن بدبینی و شکاکی ، و در نظر گرفتن فقط نقاط منفی همسر می تواند در جهت حفظ احترام کمک کننده باشد . اما بر عکس رعایت نکردن هر کدام از آن ها می تواند آسیب های زیادی را به مرور زمان به ازدواج و صمیمیتشان وارد سازد . و یکی از دلایل افزایش طلاق در سال جاری رعایت نکردن این مورد می باشد و زندگی بسیاری از زوجین را از هم پاشیده است . 

مواردی که گفتیم بر اساس تحقیقات اخیر به دست آمده است . طبق نظر مشاوران مراکز مشاوره تهران در صورتی که قصد ازدواج دارید و یا در اوایل ازدواجتان هستید نسبت به موارد گفته شده آگاه باشید و در جهت به دست آوردن اطلاعات کافی در زمینه ی مهارت های زناشویی و زندگی مشترک تلاش کنید زیرا آگاهی درباره ی آن ها و اجرای آن ها می تواند رابطه تان را از بسیاری خطر ها و مشکلات حفظ نماید .