تقریبا هیچ فردی از کار خانه خوشش نمی آید. ولی کسی هم نمی تواند از آن فرار کند. حتی زن و شوهر هایی که می توانند از نظافتچی برای کار منزل کمک بگیرند باز هم برای بسیاری از کارهای دیگر باید خودشان دست به کار شوند. مطالعات مشاور روانشناسی نشان می دهد که 26 درصد زوجین مدام بر سر کارهای خانه دعوا می کنند و علت این که کارهای خانه باعث ایجاد این همه مشکل می شوند این است که این امور تجسم بعضی از مهم ترین ارزش های بنیادین افراد هستند. 

چرا کار خانه اینقدر مهم است؟

تصور کنید که روزی پر از مشغله در بیرون از منزل داشتید و وقتی به خانه می آیید می بینید که همه چیز به هم ریخته است برای مثال ظرف ها نشسته، لباس های پهن در زمین، باقی ماندن غذا بیرون از یخجال و بعد می بینید که همسرتان محو تماشای تلویزیون است و در چنین حالتی بد خلقی می کنید و به تندی از اتاق خارج می شوید و نارضایتی خود را با لحنی منطقی و یا غیر منطقی در میان می گذارید. و احتمالا افکاری که دارید این است که او به من اهمیت نمی دهد و یا احترام نمی گذارد و در نهایت این اتفاق به آشوبی بزرگ تبدیل می شود. اختلاف نظر در مورد کارهای خانه و این که چه کسی چه کاری کند دو کورد احساسی را به همراه دارد. بی محبتی و بی احترامی.

زمانی که همسرتان کاری را که از دید شما وظیفه اوست انجام نمی دهد، نتیجه می گیرید که او یا شما را دوست ندارد و یا احترام نمی گذارد و یا هر دو.

طبق نظر مشاور ازدواج خوب دسته ای از افراد هستند که کار خانه را بی اهمیت و پست می دانند و برداشتشان نسبت به واکنش همسرشان این است که او این کارها را در شان خودش نمی بیند. و با انجام ندادن آن ها این پیام را به شما منتقل می کند که انجام چنین کارهایی شایسته شماست اما چنین برداشتی به ندرت درست خواهد بود. مثلا ممکن است شما زود نر از ان چه همسرتان فکر می کرد به خانه برگشته اید و یا یادش رفته که کار های رانجام دهد اما با این کار شما به زمان نیاز دارید تا ایز این فشار رها شوید.

از طرفی ممکن است شما به این صورت بزرگ شده اید که مادر و پدرتان محبتشان را با انجام کارهای زیر نشان می دادند یعنی  اتاقتان را جمع می کردند و یا برایتان لقمه می گرفتند و لباس هایتان را جمع می کردند. و اگر همسرتان از انجام کارهایش سرباز زند شما آن را نشانه بی محبتی خواهید دید.

زمانی که این دو دیدگاه با هم ترکیب شوند به بن بست خواهند رسید. یعنی اگر یکی از آن ها بگوید که ((اگر به من احترام می گذاشتی وسایلت را جمع می کردی)) و دیگری در جواب بگوید ((تو اگر من را دوست داشتی به جای من این کار را می کردی)) الیته زوجین می توانند به راحتی این بگومگو ها را حل کنند. زیرا که مشکل در تفاوت دیدگاه ها است. و اگر بتوانید دیدگاه یکدیگر را متوجه شوید و از دید او نگاه کنید نتیجه بهتری خواهید گرفت.

تشخیص تفاوت ها:

بر اساس مطالعات بهترین مشاوره خانواده نظم و ترتیب برای هرکسی متفاوت است. آن چه که ممکن است از دید من نظم و آراستگی باشد، از دید دیگری سرد و تهی است. شاید برای یکی از طرفین مشکلی نداشته باشد که شستن ظرف ها و یا او کشیدن به فردا منتقل شود ولی همسرتان دوست دارد که قبل استراحت همه ی آن ها را انجام دهد. و برای این مسئله می توانید سال ها با همسرتان دعوا کنید اما اگر که می خواهید از تنش دور باشید سازش بهترین راه است. و ممکن است که برای شما سخت باشد. اگر که در دوران کودکی تمیز نبودن اتاقتان و انجام ندادن کارهایتان عاملی خجالت برای خانواده بود و آن را از زبانشان می شنیدید احتمالا در بزرگسالی تمیز و مرتب نگه داشتن خانه امری اخلاقی محسوب می شود و اصلا تحمل آشفتگی ندارید و یا این که با شنیدن آن جمله ها طغیان کرده اید. 

رعایت احترام:

کار های خانه به خودی خود سخت است و درگیری و دعوا نیز کار را سخت تر خواهد کرد به همین دلیل توصیه می شود تا آن را دشوار نکنید. داشتن برنامه ریزی بهترین راه برای شما خواهد بود.

دیدگاه یکدیگر را درک کنید.

زمانی که بتوانید دیدگاه های خود و همسرتان را درک کنید،راحت تر می توانید بپذیرید که درست و غلطی وجود ندارد.

بر سر موارد مهم مذاکره کنید.

معیارهای پاکیزگی در دوران کودکی تان هر چه که باشد حالا که تشکیل خانواده می دهید باید بر سر ملاک های جدیدی با هم توافق کنید. و از همه اول مواردی که شما را اذیت می کند را مطرح کنید و با همسرتان در میان بگذارید. و البته بدون توجیه و محکوم کردن آن ها را بیان کنید. 

کارهایی که از دست هر کدامتان بر می آید را مشخص کنید.

همیشه نمی توانید کارها را از وسط نصف کنید. ممکن است که یکی از زوجین مجبور باشد که مدت زمان زیادی در بیرون از خانه کار کند و یا این که به خاطر بزرگ کردن بچه ها و یا رسیدگی به پدر و مادر سالخورده زمان کمتری برای کارهای خانه داشته باشید. و منصفانه نخواهد بود که بیشتر کارها را انجام دهد در هر حالت هر دوی شما در انجام امور به یک اندازه مسئول هستید و باید متعهد شوید که برخی از کارها هر چند نا خوشایند را انجام دهید و شرایط طرف مقابل را نیز درک کنید.

تهیه فهرست:

بر اساس مطالعات مراکز مشاوره خوب فهرستی از کارهایی که در طول هفته یا ماه باید انجام شود را یادداشت کنید و مواردی که هر یک از شما از آن ها لذت می برید را مشخص کنید و مهم ترین کار در این برنامه همکاری بین زوجین است. و در نهایت کارهایی که از انجان دادنشان بیزارید را تقسیم کنید و بین خودتان درباره آن ها توافق کنید.