هیچ خانواده ای نیست که در آن مشکلات و ناراحتی وجود نداشته باشد و افراد خانواده تحت فشار های گوناگون با یکدیگر دچار مشکلاتی نشوند . درمراکز مشاوره برای رفع مشکلات خانوادگی ، مشکلات را طبقه بندی می کنند . در جلسات مشاوره خانواده که به صورت گروهی برگزار می گردد بیشتر به مسائل به شکل جمعی توجه می شود و مشاور خانواده سطح جلسه را در حد همه افراد خانواده حتی کودکان نگه داشته تا برای آنها نیز قابل درک و بدون آسیب باشد . چنانچه در خانواده ای زوجین دچار مشکلاتی شدید باشند ، استفاده از بهترین مشاوره ازدواج توصیه می گردد ، زیرا در مشکلات زوجین معمولا دخالت فرزندان غیر ضروری بوده و در نگاهی که آنها نسبت به زندگی مشترک پیدا می کنند تاثیرات منفی خواهد گذاشت .

شایع ترین بحران های خانوادگی از نظر بهترین مشاوره خانواده

مشکلات مالی : یکی از موضوعاتی که با سخت تر شدن شرایط زندگی برای خانواده ها ایجاد می گردد مشکلات مالی می باشد . فشار های مالی یکی از بحران های بزرگ یک خانواده از نظر روانشناس خانواده می باشد . در بسیاری از خانواده ها زن و مرد نیاز دارند تا هر دو به کار در خارج از منزل بپردازند که آنها را هم در روابط خود و هم در روابط خانوادگی دچار مشکلات جدی می نماید . یکی از موضوعاتی که معمولا در مشاوره زوج درمانی بیان می کنند سطح درآمد زن و مرد می باشد . در بسیاری از موارد مردان از بالاتر بودن سطح درآمد زنان خود احساسات بدی را تجربه می کنند که این مسئله برای زنان نا مفهوم است اما این موضوع احساسات مردانه را به چالش می کشد . از دیر باز مردان به عنوان نان آور خانواده ها بوده و این باعث ایجاد احساس قدرت و توانمندی در آنها می شده . اما شرایط سخت اقتصادی و درآمد زنان باعث شده تا آنها گاهی دچار سرخوردگی و ناتوانی شوند . استفاده از زوج درمانی در کلینیک روانشناسی بسیار پر کاربرد می باشد .

یکی دیگر از موضوعاتی که مشکلات مالی در خانواده ها ایجاد می کند این می باشد که زوجین وقت کافی برای کودکان خود نمی یابند . در بسیاری از خانواده هایی که والدین هر دو شاغل هستند رسیدگی مناسب به مسائلی همچون : تحصیل ، روابط اجتماعی و .... کودک به عمل نمی آید و این مسئله کودکان را دچار مشکلات جدی می نماید . روانشناس کودک در مرکز روانشناسی نزدیکی والدین و فرزندان را ضروری و باعث سلامت روانی آنها می دانند و چنانچه والدین دچار مشکلات مالی متعدد باشند توانایی رسیدگی مناسب نداشته و احتمال بروز مشکلات افزایش خواهد کرد .


  اعتیاد در نوجوانان : گفتیم وقتی مشکلات مخصوصا مشکلات مالی در خانواده ها زیاد گردد توجه خانواده ها نسبت به فرزندان کاهش می یابد . یکی از موضوعاتی که در صورت عدم توجه به فرزندان و روابط آنها گریبان گیر خانواده می شود اعتیاد است . امروزه مصرف مواد مخدر در بین نوجوانان به شدت رو به افزایش می باشد . کمپ های ترک اعتیاد  معمولا از مشاوران برای درمان استفاده می کنند . اما مشاوره والدین برای این افراد ضروری می باشد .روانشناس نوجوان همراهی والدین و توجه آنها به مسائل نوجوان ضروری می باشد .  بهترین روانشناس نوجوان گذراندن وقت و صحبت کردن درباره موضوعات مختلف و بیان تجربیات را برای نوجوان ، عملی می دانند که باعث نزدیکی بین خانواده و نوجوان می شود . دوره بلوغ دوره سختی برای نوجوانان است و تغییراتی که در این مسیر برای آنها اتفاق می افتد آنها را دچار گم گشتگی های بسیاری می کند .

خیانت : از مسائلی که می تواند یک خانواده را با بحران رو به رو کند خیانت می باشد . خیانت امری وابسته به عدم تعهد ، مشکلات بین زوجین و گاهی حتما مشکلات جنسی می باشد . مشاوره خیانت در کلینیک های روانشناسی برای خانواده هایی که دچار خیانت شده اند یک دوره درمانی خاص را برنامه ریزی می کنند . در برخی اوقاط خیانت در زندگی مشترک باعث جدایی بین زوجین می گردد اما در مواردی نیز زوجین تصمیم می گیرند تا زندگی خود را بازسازی نموده و به آن ادامه دهند . برای هر تصمیمی استفاده از روانشناس طلاق می تواند موثر باشد . بهترین روانشناس خیانت نه تنها به درمان روانشناسی زوجین می پردازد بلکه به فرزندان این خانواده کمک می کند تا با الگو برداری نا مناسب از آسیب های بعدی در زندگی خود پیشگیری کنند .

مشاور خیانت خوب در مرحله اول به زوجین این اجازه را می دهند تا رنج خود را بیان کرده و به این وسیله کم کم می توانند با بروز خشم و احساسات منفی به پذیرش این مسئله برسند . بعد از این که افراد با پذیرش این مسئله رو به رو شدند می توانند به بررسی دلایل آن و روش هایی که  با کمک آن می توانند زندگی مشترک خود را بازسازی کنند فکر کنند .

برنامه های اینترنتی : یکی دیگر از موضوعاتی که امروزه خانواده ها را دچار مشکلات فراوانی کرده استفاده بیش از اندازه اعضاء خانواده از موبایل و برنامه های اینترنتی می باشد . استفاده از فناوری جدید چنانچه بیش از اندازه باشد می تواند آسیب های جدی به بطن خانواده وارد آورده و باعث دور شدن اعضاء خانواده نسبت به یکدیگر شود . مشاور روانشناس خانواده کمک گرفتن از این فناوری را تنها زمانی مجاز می دانند که باعث رشد خانواده باشد اما در بسیاری از خانواده ها استفاده بیش از حد از موبایل و برنامه های اینترنتی باعث شده تا افراد نتوانند به راحتی به گفتگو با یکدیگر پرداخته و از نقطه نظرات یکدیگر آگاه شوند .