سریع ترین چیزی که می تواند شما را در جو منفی قرار دهد خشم است. و بدن شما را دچار تغییراتی می کند و نیاز به دفاع یا گریز را به دیگران علامت می دهد و فضا را بسیار نا آرام و تنش زا می کند. خشمی که به شیوه های نا سالم بروز پیدا می کند و از کنترل خارج می شود می تواند به خود و شریک زندگی تان آسیب بزند و فروپاشی رابطه تان را به همراه دارد. وقتی در شما خشم ایجاد می شود می توانید این هیجان را کنترل کنید و تغییرات سازنده ایجاد کنید. زمانی که شما خشم تان را مهار می کنید از روابط رضایت بخش تر، زندگی سالم تر و شاد تر و افزایش احساس بهتر لذت می برید و همچنین تلاش های شما پربارتر هستند. شما می توانید انتخاب کنید که خشم شما را کنترل کند و یا این که شما خشمتان را کنترل کنید. و برای این انتخاب شناخت خشم می تواند برای شما سودمند باشد. 

طبق مطالعات مراکز ازدواج خشم هیجانی است که پاسخ شما به تفسیر اطلاعات حسی تان است. و یک عکس العمل زیستی که در درونتان اتفاق می افتد وجود خشم قدرت کنترل شما را کمتر می کند ولی اگر آن را به خوبی بشناسید می توانید آن ها را کنترل کنید.

کانون خشم شما می تواند شخص، رویداد و یا شی باشد و تسهیل گر آن چیزی است که شما به موقعیت ارزانی می کنید. و این تهسیل گر چندین مورد است که به آن ها در ادامه اشاره می کنیم.

افکار:

اگر که شما از چیزی که برآورده نمی شود و یا نیازهایی که اعتقاد دارید برای شما مهم هستند ولی براورده نشده باشند توقعاتی دارید. و یا این که تعبیرتان این باشد که ارزش شما پایمال شده است و یا این که دیگرن با شما به گونه ای رفتار کرده اند که  بی اهمیت هستید و هر یک از این افکار می تواند خشم شما را تحریک کند.

احساسات:

بر اساس مطالعات مرکز خانواده شما هیجان ترس را درباره خطر تهدید کننده آسیب پذیری یا از دست دادن تجربه می کنید. هنگامی که تفسیر شما از از تهدید چنین باشد، هیجان ترس است و تبدیل به خشم می شود. و این احساس به قدری سریع اتفاق می افتد که نمی توانید ترس پشت آن را متوجه شوید و در نتیجه این ترس تبدیل به خشم می شود.و یا این که شما از چیزی ناراحت باشید و این غمگینی تبدیل به خشم می شود و این تغییر تبدیل غمگینی به خشم نیز سریع اتفاق می افتد و حتی ممکن است از آن بی خبر باشید.

خواسته ها:

وقتی که از به دست آورن و یا رسیدن به آرزویی منع می شوید، خشم به وج.د خواهد امد و اگر هدفی که می خواستید به آن برسید باطل شود و یا تغییرات مهمی ایجاد شود خشم را تجربه خواهید کرد.

همانطور که در قسمت بالا نیز گفتیم نحوه ابراز خشم برای ما و رابطه مان می تواند سالم و یا ناسالم باشد و هرگونه ابراز هیجان روی خود و دیگران تاثیر می گذارد. حتی اگر کانون آم همسرتان نباشد این تاثیر را خواهد گذاشت.

ابراز خشم نا سالم:

تخلیه هیجان:

حرف زدن خصمانه و بسیاری از رفتارهای هجومی است که انرژی منفی تان به شکل ناگهانی سرازیر می شود و همه چیز را در بر می گیرد. و اگر کانون خشمتان فرد دیگری باشد برای آن فرد بسیار زیانبار خواهد بود و نا گفته نماند که تخلیه هیجانی در روابط صمیمیت را از بین می برد حتی اگر کانون خشم اطرافیانتان نباشد آن ها را دور خواهد کرد.

جا به جایی:

طبق نظر بهترین مشاور ممکن است که کانون خشم شما چیز دیگری باشد ولی از آن جایی که نمی توانید این خشم را روی آن فرد خالی کنید به فرد یا چیز ضعیف تر منتقل می کنید و این نوع خشم نیز می تواند رابطه شما با اطرافیانتان را خراب کند.

نشت:

اگر که شما از حرف ها و تیکه ها و یا اعمال تلافی جویانه منفی و ناآشکار استفاده می کنید که سرانجام کانون را مورد توجه قرار می دهد و می تواند برای او بسیار آسیب زننده باشد. 

محبوس کردن:

زمانی که خشمتان را در درون خود محبوس می کنید و از کانون خشم فاصله می گیرید ولی این کار به مرور زمان می تواند باعث ایجاد افسردگی، یا بیماری در شما شود و سیستم ایمنی بدنتان را ضعیف کند و اگر این نیروی محبوس شه خشم سرانجام بیرون بریزد به صورت افراطی و آسیب رسان خواهد بود.

ابراز هیجان سالم:

زمانی که به شکل سازنده وارد عمل شوید و با خشم سر و کار پیدا کنید، ابراز هیجان را اداره خواهید کرد و مراقب خود هستید و اجازه نمی دهید که خشم از نظر هیجانی و جسمی به شما آسیب برساند و یا رابطه تان را خراب کند و نسبت به کانون خشم توجه دارید و تغییر مثبتی در موقعیت ایجاد می کند و در نهایت رابطه را به سطح تازه ای از تفاهم و احترام وارد می کند و شما می توانید احساس آزادی بیشتری داشته باشید و این انرژی را در بعد های دیگری از زندگی آزاد می کنید که برای سلامتی و  تندرستی مفید باشد. برای یادگیری این اصول با روانشناسان کلینیک روانشناسی در ارتباط باشید.