شروع رابطه عاشقانه بسیار هیجان انگیز است اما حفظ و نگه داری آن و ایجاد استحکام و پایداری بسیار دشوار خواهد بود. به همین دلیل توصیه می شود که افراد قبل از ازدواج مهارت های لازم و ضروری برای رابطه را یاد بگیرند و با اطلاعات و آگاهی کافی وارد رابطه عاشقانه شوند.طبق نظر مشاور روانشناس رابطه عاطفی بدون شناخت و آگاهی و برخوردار نبودن از مهارت ها می تواند بسیار دردسر ساز باشد. در ادامه به کارهایی اشاره می کنیم که تکرار آن ها می تواند رابطه عاشقانه را از بین ببرد و فاصله و سردی را به همراه داشته باشد که عبارت اند از:

1ترک بیش از اندازه شریک عاطفی:

زمانی که زوجین به یکدیگر تعهد نداشته باشند و برای مدت طولانی همدیگر را ترک کنند و یا مدت طولانی برای هم وقت نگذارند و به دلایل مختلف شریک عاطفی خود را ترک کنند و مدتی خبر نداشته باشند و بعد دوباره به رابطه برگردند، نمی توانیم بگوییم که این رابطه عاشقانه است. چنین قطع و وصلی رابطه را به سمت سردی و نابودی پیش می برد. زمانی که افراد وارد رابطه می شوند باید نسبت به یکدیگر تعهد داشته باشند و به هیچ وجه همدیگر را ترک نکنند. اگر که با مشکلی مواجه شدند هر دو مقاومت کرده و جهت حل آن تلاش کنند. 

2سرزنش بیش از حد:

بر اساس مطالعات مشاوره پیش از ازدواج یکی از موارد دیگر که رابطه عاشقانه را به سمت سردی پیش می برد، سرزنش بیش از حد است. زمانی که بر سر مسائل کوچک و بزرگ طرف مقابل را مورد شرزنش قرار می دهید. افراد را به مرور زمان از هم دور تر خواهد کرد و این یعنی نابوی رابطه عاشقانه. سرزنش کردن یکی از مواردی است که به میزان زیادی بین زوجین دیده می شود و تکرار بیش از حد آن مناسب نیست. 

3اهمیت ندادن به طرف مقابل و درک نکردن:

از موارد مهم که باید در روابط عاشقانه وجود داشته باشد، اهمیت دادن، توجه کردن، درک و همدلی است. زمانی که موارد گفته شده وجود نداشته باشد میزان بحث و ناراحتی و ناکامی بین زوجین زیاد خواهد شد. درک کردن و همدلی یعنی این که شما به اتفاقات از دید او نگاه کنید و بتوانید خودتان را جای او بگذارید و حال و شرایط او را درک کنید و همچنین احساسات و شرایطشان برای یکدیگر اهمیت داشته باشد و توانایی بروز آن را داشته باشند. نادیده گرفتن و اهمیت ندادن به طرف مقابل رابطه عاشقانه را از بین خواهد برد.

4عذرخواهی نکردن به هنگام اشتباه:

عذرخواهی کردن یکی از موارد دیگری است که باید در روابط عاشقانه وجود داشته باشد. هر دو طرف موظف هستند زمانی که خطایی از آن ها سر می زند عذر خواهی کنند. هر فردی می تواند اشتباه کند و اشتباه کردن جز جدا نشدنی از انسان است. اما این که هیچ واکنشی نشان ندهید و یا گارد بگیرید و اشتباه خود را توجیه کنید وضع را از آن چه که هست بدتر خواهد کرد. در رابطه عاشقانه زوجین از همدیگر به راحتی عذرخواهی می کنند و در جهت جبران آن تلاش می کنند.

5نادیده گرفتن نیاز های عاطفی و جنسی:

طبق نظر بهترین مشاوران خانواده زوجین در رابطه عاشقانه نیازهایی دارند و برای رفع این نیاز ها باید تلاش کنند. اگر که به نیاز های عاطفی و جنسی هر یک از طرفین توجه نشود و نادیده گرفته شود و درباره آن ها صحبت نشود، رابطه با مشکلات بسیاری مواجه خواهد شد و این باعث افزایش سردی بین زوجی خواهد شد. این به معنی این نیست که طرفین باید انتظار داشته باشند که با ازدواج و رابطه تمام نیاز هایشان را طرف مقابل باید برآورده سازد. بلکه نیاز هایی که در رابطه باید در اولویت باشند مهم هستند و هر زوجی باید به آن ها توجه داشته باشد. و در واقع به این خواسته ها باید احترام گذاشته شود و در جهت رفع آن هر فرد تلاش کند.

6سکوت کردن:

از موارد دیگر سکوت کردن به جای حرف زدن است. زمانی که زوجین با مشکلی رو به رو می شوند باید درباره حل آن با یکدیگر به گفتگو بپردازند و در جهت حل آن تلاش کنند. اما بسیاری از افراد به جای صحبت کردن، از همدیگر فاصله می گیرند و سکوت می کنند. این کار باعث می شود که مشکلات حل نشده باقی بمانند و کسی برای حل آن ها اقدامی نکند و در نتیجه این مشکلات حل نشده جمع می شوند و در مشکلات بعدی شدت می یابند و با شدت گرفتن آن ها و ناتوانی در حل آن ها فاصله گرفتن بیشتر شده و در نتیجه افراد از همدیگر سرد می شون و رابطه عاشقانه با بحران رو به رو می شود. 

همانطور که دیدید موارد بالا و چندین مورد دیگر هستند که می تواند مشکلات و سوء تفاهم و در نتیجه ناراحتی و ناکامی را ایجاد کند. اگر که با مشکلاتی در رابطه تان مواجه هستید و فکر می کنید که نمی توانید از پس آن ها برآیید از فردی متخصص در مطب روانشناسان کمک و راهنمایی لازم را دریافت نمایید.