اکثر افرادی که قصد ازدواج دارند، امید زیادی به آینده دارند و فکر می کنند که عشق می تواند همه چیز را حل کند و رابطه شان خیلی مثبت و عاشقانه باقی خواهد ماند و هیچ چیز نمی تواند رابطه شان را خراب کند. اما ما زوج های زیادی را می بینیم که به دنبال فرصتی هستند که تا ازدواجشان بهتر شود و این شرایط بد تمام شود. اما آنچه که باید بدانید این است که بسیاری از طلاق ها و جدایی ها و حتی خیانت زمانی اتفاق می افتد که زوجین برای ازدواج آماده نیستند. طلاق و جدایی نتایج منفی عمیقی چه از نظر روانی و چه از نظر جسمی در زوجین به جا می گذارد و این اثرات منفی شامل افزایش خطر بیماری های روانی، تصادفات با ماشین، افزایش بیماری های جسمانی ، خودکشی، خشونت و آدم کشی و مرگ و میر اشی از بیماری و ... است. همچنین اثرات منفی زیادی بر فرزندان به جا می گذارد که می توان به برخی موارد نظیر افسردگی، گوشه گیری و ... اشاره کرد. 

مشاوره ازدواج و آماده سازی زوج ها برای ازدواج و آموزش مهارت های لازم به علت افزایش میزان طلاق و خیانت در همه جوامع امری مهم است و باعث می شود که سطح آگاهی و شناخت زوج ها نسبت به یکدیگر افزایش پیدا کند و در نتیجه این می تواند نتیجه بهتری را ایجاد کند.

مشاوره قبل ازدواج از اولویت های اساسی در برنامه پیشگیری از نابهنجاری های فردی و خانوادگی ، کاهش میزان طلاق و افزایش رضایتمندی از زندگی زناشویی است . به طور کلی هدف از آموزش قبل از ازدواج آن است که زوج ها وارد فرایند آموزش مهارت ها و شکل گیری اندیشه ها و نگرش هایی شوند که روابط آن ها بهبود بخشد. 

مشاوره پیش از ازدواج به چه منظور توصیه می شود؟

طبق مطالعات مشاوره خانواده آماده سازی برای ازدواج ، به عنوان یکی از اشکال پیشگیری از خیانت زناشویی و طلاق تلقی می شود. که به دو دلیل می توان مطرح کرد.

هدف علم پیشگیری فراهم ساختن دانش پایه و راهکارهای مداخله ای برای کاهش یا برطرف کردن میزان وسیعی از اختلال های مختلف از جمله تمامی شکل های آسیب شناسی روانی است و علم پیشگیری بر عوامل خطر ساز و محافظت کننده در برابر این اختلال ها تاکید دارد. علم چیشگیری درباره موضوع ازدواج، بر پایه نظریه ها و پژوهش های انجام شده استوار است. 

 مورد دوم علم چیشگیری عوامل خطر ساز متدال و مشترکی را که زیر بنای انواع گسترده ای از آسیب های روانی است، مشخص می کند. اختلال های زناشویی یکی از عوامل خطر ساز متداول در زمینه آسیب سناسی روانی است. چرا که مشکلات زناشویی میزان وسیعی از اختلال های زناشویی را در بزرگسالان و کودکان در بر می گیرد. یک ازدواج خوب و مناسب ، یکی از عوامل محافظت کننده در برابر بخش عمده ای از اختلال های روانی است.

مزایای استفاده از مشاوره ازدواج و مشاوره پیش از ازدواج چیست؟

مشاوره ازدواج و مشاوره پیش از ازدواج مزایای مختلفی دارد که به برخی از آن ها جهت آشنایی شما و این که ترسی به دلتان در این زمینه راه ندهید را بیان می کنیم.

کمک به زوجین برای شروع بهتر در زندگی نوین و ساختن یک رابطه محکم تر و ارتقا مهارت های بین فردی و جلوگیری از خیانت و طلاق است. و همچنین باعث ازدواج مستحکم تر، و کاهش طلاق می شود . به زوجین کمک می کند جهت یادگیری مهارت های مهم بین فردی که می تواند برای استحکام رابطه در هر زمانی به کار رود و تشویق زوجین جهت این که اگر در زندگی زوجی آینده مشکلی پیدا کردند که نتوانستند از عهده آن برآیند، در جست و جوی زوج درمانی لازم برایند تا این که در جست و جوی طلاق و جدایی باشند. 

مشاوره ازدواج و پیش از ادواج در مراکز مشاوره قابل انجام است و زوجین برای کسب اطلاعات کافی می توانند با همدیگر به این مراکز مراجعه کنند و اگر که در مرحله آشنایی هستند اطلاعات بیشتری را نسبت به هم کسب کنند و نسبت به هدف های ازدواج، نیاز ها و میزا همسانی یکدیگر آگاهی لازم را کسب کنند و بتوانند بهترین تصمیم را برای ازدواجشان بگیرند. اما اگر که آشنایی های لازم را داشتند، می توانند با کسب اطلاعات کافی در مورد مهارت های زناشویی آموزش های لازم را ببینند. مهارت های زناشویی آموزش آن چه که می تواند رابطه شما را با طرف مقابلتان بهتر کند و رعایت کردن آن چه که می تواند رابطه را به سمت موفقیت پیش ببرد است. زمانی که شما این مهارت ها را بدانید و از آن ها استفاده کنید در هر موقعیتی پاسخ مناسبی خواهید داشت و این به شما کمک می کند تا از بروز بسیاری ناراحتی ها کاسته شود. از طرفی نبود مشکلات در هر رابطه ای غیر ممکن است و افراد نمی توانند از بروز آن جلوگیری کنند ولی با همین مهارت ها نظیر مهارت حل مسئله می توانند مشکلات را با توانایی بهتری حل کند و از سرکوب آن ها و یا نشان دادن آن به شل نادرست جلوگیری کنند. 

افرادی که بعد از اردواج با مشکلاتی درگیر شده اند و نمی دانند که با آن ها چگونه رو به رو شوند نیز می توانند از آموزش های این مهارت ها بهره مند شوند و در جهت بهبود سلامت رابطه و سلامت روان شان قدم بردارند. همانطور که می بینید اگر که این آموزش و مشاوره از سوی افراد مجرب و ماهر و متخصص در این زمینه انجام شود نتیجه بسیار خوبی را برای شما به همراه خواهد داشت برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه با کلینیک روانشناسی در ارتباط باشید.