ازدواج و شروع زندگی مشترک تغییرات اساسی را در زندگی هر فردی به همراه دارد و هر دو طرف را وارد مسئولیت بزرگی می نماید . دختر و پسر با ازدواج هر دو به یک اندازه باید تلاش کنند تا زندگی مشترک موفقی را تجربه کنند . هر گونه سهل انگاری در آن می تواند سبب ناراحتی دیگری شده و به مرور زمان مشکلاتی را به وجود بیاورد . مطالعات مرکز خانواده نشان می دهد که وجود مشکلات در هر ازدواجی طبیعی است زیرا که دو فرد از خانواده ، فرهنگ و ارزش های متفاتی وارد رابطه می شود و این تفاوت ها خود باعث ایجاد بسیاری از مشکلات می شود . آن چه که زوج های موفق را از زوج های نا موفق جدا می کند این است که زوجین موفق چگونگی حل مسائل و سازگاری با تفاوت ها را می دانند و از این مهارت ها استفاده می کنند . بر اساس مواردی که گفتیم در ادامه می خواهیم راه های رسیدن به تفاهم در زندگی مشترک را بیان کنیم که عبارت است از :

معادله دو طرفه :

زندگی به عنوان معادله دو طرفه است . و هر دو طرف باید در بحران ها همدیگر را درک کنند و پیش هم باشند و در جهت حل آن به یکدیگر کمک کنند . نباید در شرایط بد پشت یکدیگر را خالی کنید بلکه باید در هر شرایطی با طرف مقابل همدلی کنید . 

علم غیب :

بر اساس تحقیقات مشاوره روانشناس بیشتر انسان ها منظور خود را با صراحت بیان نمی کنند و به اشتباه می گویند که طرف باید خودش بفهمد که من چه می خواهم و چه نیازی دارم . احساسات خود را بیان کردن شما را دوست داشتنی تر می کند . هیچ فردی توانایی ذهن خوانی و علم غیب ندارد . خواسته ها و نیاز ها باید به شکل شفاف و به دور از هر کینه ای بیان شوند .

زندگی آسان نیست .

نیچه می گوید : (( راه زندگی راه پوشیده از گل و گیاه نیست  ، بلکه راه پوشیده از خارهاست .)) باید دانست که زندگی همواره با پستی ها و بلندی هایی همراه است و می تواند شرایط فرد را به شدت تحت تاثیر قرار دهد هر فردی باید توانایی مقابله کردن و کنار آمدن و حل کردن مشکلات را داشته باشد و در کنار همه ی این ها در هر شرایطی از همسر خود حمایت کند . همیشه با مشکلاتی که در طول زندگی پیش می آید ، مبارزه کنید و این را بدانید که با پشتکار قوی موفق خواهید شد و باید همواره در برابر سختی هایی که در زندگی اتفاق می افتد ، مقاوم بود .

پذیرش همسر :

طبق گفته ی مشاوران مطب روانشناسی ایرانی خوب سعی نکنید همسرتان را شبیه خودتان سازید . و یا همواره به دنبال راهی برای تغییر دادن همسر خود به آن چه که خودتان می خواهید ، باشید . چنین رابطه ای بسیار دشوار خواهد بود و انرژی زیادی را از شما خواهد گرفت . همسر خود را همانگونه که هست باید قبول کنید و او را دوست بدارید . 

استقلال :

اگر که جوانان استقلال رای نداشته باشند ، قادر نخواهند بود در مسائل پیش آمده تصمیم مناسب بگیرند . جوانانی که به شدت تحت تاثیر والدین خود قرار دارند و وابسته هستند در زندگی زناشویی خود با مشکلات زیادی مواجه خواهند شد .

اتحاد در خانه :

وظیفه ی اعضای خانواده این است که همدیگر را درک کنند و کار های خانه را بین خودشان تصمیم کنند و به همدیگر عشق بورزند و در تمام مراحل ، مشکلات پیش آمده را در میان بگذارند و برای رفع آن از یکدیگر کمک بخواهند .

قدر دانی کردن :

زوجین باید همواره از همسر خود حتی برای جزءی ترین مسائل قدردانی و تشکر کند و با این کار است که می توان صمیمیت را بین آن ها افزایش داد و علاقه ی خود به یکدیگر را نشان داد . 

مشکلات بین خودتان باقی بماند .

مطرح کردن مشکلات خانواده و بیان آن برای دیگران نه تنها مشکلات شما را حل نمی کند بلکه اعتبار اعضای خانواده را نیز زیر سوال می برد . سعی کنید که مشکلات را با صبر و شکیبایی و تلاش و پشتکار در چهار چوب خانواده حل کنید .

احترام به خانواده ی همسر :

احترام گذاشتن به بزرگ تر ها نوعی ادب است و باید به یاد داشته باشید که به خانواده ی همسر خود باید همواره احترام بگذارید . باید همسرتان بداند که ضمن این که او را دوست دارید بستگان او را نیز دوست دارید .

مشکلات مالی را در جریان بگذارید .

امروزه بیشتر گرفتاری های خانواده ها از نظر مالی می باشد که افراد به تنهایی قادر به حل این مشکل نمی باشند . باید چنین مشکلاتی در خانواده مطرح شوند و نباید مخفی باقی بمانند . در چنین شرایطی افراد خانواده می تواند به فرد کمک نمایند .

برای این که زندگی زناشویی موفقی داشته باشید حتما نیاز به آگاهی و مطالعه دارید . پس سعی کنید مهارت های لازم را از طریق ارتباط با مرکز ازدواج یاد بگیرید . بیشتر ازدواج هایی که به طلاق کشیده می شود در اثر نا آگاهی طرفین و عدم درک طرفین از هم می باشد .