برای اینکه بتوانید رابطه ی عاطفی پایداری را در زندگی مشترک داشته باشید باید برخی از اصول زندگی مشترک را بدانید .طبق نظر مشاوران مراکز مشاوره ازدواج تهرانی نا آگاهی و وارد شدن به رابطه بدون در نظر گرفتن مهارت ها به مرور زمان مشکلات و تعارضات بسیاری را به وجود خواهد آورد از این رو سعی کنید قبل از این که وارد رابطه شوید آمادگی کامل در خود را حس کنید و این کار زمانی می شود که شما به خودشناسی بپردازید و توانایی کنترل هیجانات و احساسات ، حل مسايل و مشکلات ، توانایی زندگی به صورت مشترک را داشته باشید . نقص در هر کدام از آن ها می تواند آسیب های زیادی را ایجاد کند . امروزه مطالعات روانشناسی در زمینه ی خود شناسی و رابطه ی زوجین پیشرفت زیادی داشته است و زوجین به راحتی می توانند با استفاده از این اطلاعات نیاز های رابطه شان را بشناسند و برای آن تلاش کنند .

مشوق همدیگر باشید .

هیچ کس دوست ندارد که پر و بالش را فرد دیگری ببندد و از انجام بعضی از کار ها و رسیدن به هدف ها و رویاها منع کند . به همین دلیل در روابط زناشویی مشوق همدیگر باشید و موفقیت های یکدیگر را جشن بگیرید و همدیگر را در رسیدن به هدف هایتان کمک کنید . در این صورت است که زوجین می توانند به تکامل برسند و شکوفایی رل در کنار هم لمس کنند اما اگر که همواره یکدیگر را از انجام فعالیت هایی که دوست دارید منع کنید و با این کار سبب رنجش یکدیگر شوید ، رابطه تان به مرور زمان با ناراحتی و تعارضات همراه خواهد شد . 

شانه به شانه هم تلاش کنید .

زندگی زناشویی نیازمند تلاش دو نفره است . زوجین باید به یک اندازه برای زندگیشان تلاش کنند و یعنی به یک اندازه دوست بدارند و دوست داشته شوند و از هم حمایت کنند . تلاش یک سویه در رابطه ی عاطفی بی نتیجه خواهد بود و به مرور زمان فرد را خسته خواهد کرد اما تلاش دو سویه در رابطه ی عاطفی نتیجه ی بسیار لذت بخشی را به همراه خواهد داشت .در کنار آن در نظر گرفتن هدف های مشترک و تلاش برای آن ها  و حمایت از یکدیگر می تواند لحظات خوبی را برای زوجین به همراه داشته باشد .

اوقات زیادی را با هم سپری کنید .

طبق نظر روانشناس معروف ایران اولویت هر کسی بعد از آغاز رابطه ی عاطفی و ازدواج باید شریک عاطفی اش باشد و به اندازه ی کافی با یکدیگر زمان بگذرانند . اولویت قرار ندادن همسر و بی توجهی به او می تواند به مرور زمان آسیب رسان باشد . زیرا که زوجین نیازمند توجه و همدلی می باشند و عدم توجه به این موضوع اختلافات زیادی را ایجاد خواهد کرد . زوجین نیازمند زمان مشخصی می باشند برخی از زوجین روزانه زمان کمتری را نسبت به برخی از زوجین دیگر نیاز دارند و همه ی زوجین با یکدیکر در این زمینه فرق دارند . به همین دلیل باید به این موضوع توجه شود و بر اساس نیازشان زمان مشخص را با یکدیگر بگذرانند .

علایق خود را نیز دنبال کنید .

بر اساس مطالعات مراکز سکس تراپی ایرانی هر فردی در کنار رابطه ی عاطفی باید زمانی را نیز برای خودش در نظر بگیرد . این زمان ممکن است صرف تنهایی ، وقت گذراندن با دوستان و خانواده ، فعالیت های تفریحی مانند ورزش و ... باشد . به هر حال زوجین باید هر چند وقت یک بار برای خودشان زمانی را اختصاص دهند تا روابط اجتماعی خود را حفظ نموده و یا فعالیت هایی که منجر به بهتر شدن حالشان می شود را نیز در نظر بگیرند . هر فردی نیازمند روابط اجتماعی می باشد و انزوای طولانی مدت می تواند از نظر روانی او را آشفته کند به همین دلیل  نباید خودتان را فراموش کنید و داشتن علایق خود می تواند مناسب باشد و در حفظ رابطه با سلامت روان اهمیت دارد .

بخشش :

بزرگ ترین رمز موفقیت رابطه گذشت و بخشش می باشد . به هر حال رابطه ی عاطفی همراه با پستی ها و بلندی های بسیاری می باشد و افراد ممکن است که نا آگاهانه یکدیگر را ناراحت و آزرده خاطر کنند . و یا به خاطر بسیاری از اختلاف ها با رنجش مواجه شوید به همین دلیل درباره ی بسیاری از مسايل بخشش کنید و آرامش را به رابطه بازگردانید . و این را فراموش نکنید که با بخشیدن خودتان حال بهتری خواهد داشت و هر انسانی جایز خطا می باشد و می تواند که اشتباه کند . 

طبق نظر مشاوران کلینیک روانشناسی در تهران مواردی که در قسمت بالا مطرح کردیم به شما کمک خواهد کرد تا در پایداری رابطه تان نقش موثری را ایفا کنید رعایت کردن این موارد به صورت ناگهانی حاصل نمی شود بلکه باید به مرور زمان خود را با آن ها وقف دهید و به شکل عادت ایجاد کنید و در نهایت می توانید نتیجه ی لذت بخش آن را ببینید . این را به خاطر داشته باشید که هیچ موفقیتی یک شبه ایجاد نمی شود و ازدواج و زندگی مشترک به عنوان رابطه ی دو طرفه می باشد و هر دو طرف باید تلاش لازم را انجام دهند .