در جامعه امروزی خانواده با فرهنگ ها و اعتقادات و ارزش های مختلف می توانیم ببینیم که به میزان زیادی در داشتن زندگی موفق و ازدواج موفق و به صورت کلی تر در داشتن خانواده موفق و پایدار و منسجم نقش ایفا می کند . در جامعه امروزی و در کشور خودمان ما با خانواده هایی رو به رو هستیم که دیدگاه بسیار متفاوتی با یکدیگر دارند و آن ها را به صورت خانواده های سنتی و خانواده های مدرن می توانیم معرفی کنیم .طبق مطالعات انجام شده در مرکز مشاوره خانوادگی عوامل زیادی در حفظ روابط زناشویی افراد تاثیر می گذارند که از این عوامل می توانیم به مهارت های ارتباطی ، مهارت های حل مسئله ، همدلی متقابل و همچنین آگاهی به مهم بودن مسائل جنسی می باشد که در این مطلب در باره آن صحبت خواهیم کرد .

دیدگاه خانواده های سنتی و مدرن نسبت به مسائل جنسی چیست ؟

در دنیای امروز که اکثر خانواده ها به صورت مدرن در آمده اند و در روابط فرزندان خود و ازدواج آن ها با دیدگاه های جدیدی گام بر می دارند به عبارتی در چنین خانواده هایی تصمیم ازدواج بر عهده خود فرزند است و مستقیما خودشان همسر مناسب خود را پیدا می کنند و والدین در تصمیم گیری های آن ها دخالت کمتری دارد این در حالی است که در خانواده های سنتی با استفاده از مراسم خواستگاری و بدون آشنایی قبلی زندگی مشترک را آغاز می کنند و نقش اصلی در تصمیم گیری بر عهده والدین می باشد. اما از همه این موارد گذشته بحث کردن درباره مسائل جنسی برای بسیاری از خانواده ها امری دشوار می باشد و به ویژه می توانیم در خانواده های سنتی که ممکن است افراد به خاطر خجالت کشیدن و یا ترس از مطرح کردن آن ها مشکلاتی را برایشان ایجاد کند زیرا که مسائل جنسی و مشکلات جنسی در بسیاری از خانواده ها به عنوان تابو قلمداد می شود و افراد از مطرح کردن آن ها به مقدار زیادی واهمه دارند اما باید بدانیم که مسائل جنسی عامل بسیار مهمی در روابط زناشویی ایفا می کند و ممکن است در صورت وجود هرگونه بیماری جنسی و اختلال جنسی یا مشکلات جنسی و یا عدم آگاهی از اصول آن می تواند زندگی مشترک افراد را به خطر بیندازد . بر اساس آماری که مرکز مشاوره طلاق ارائه داده است اکثر زوجینی که جهت مشاوره طلاق به کلینیک می آیند بعد از ریشه یابی مشکلات به این نتیجه می رسند و این تشخیص را می دهند که زوج مورد نظر دارای مشکلاتی در مسائل جنسی می باشند که ین خود سبب به وجود آمدن مشکلات زناشویی دیگری شده است . وقتی که بین زوج ها مشکلات جنسی وجود داشته باشد و نتوانند در باره این نیاز خود به راحتی صحبت کنند و خواسته های خود را بیان کنند به مرور زمان می تواند روابط بین آن ها را سرد کند و از این رو است که صحبت کردن درباره آن می تواند از بروز بسیاری از مشکلات بکاهد . البته در این مسائل جنسی عوامل دیگری هم دخیل هستند برای مثال مشکلات روانشناختی ، خاطره های بد که با آن ها فرد نمی تواند کنار بیاید ، اختلال های جنسی ، فشار های زندگی روزمره ، بچه دار شدن و تغییر در نقش ها همگی از مواردی هستند که در روابط جنسی زوجین تاثیر می گذارد و با کاهش روابط جنسی مناسب و عدم صحبت برای حل آن ها بعد از مدتی و در زمان آتی مشکلاتی را به بار می آورد . 

همانطور که گفته شد در خانواده های سنتی به نا بر بسیاری دلایل موارد این چنینی را بیشتر خواهیم دید که با مطرح کردن آن ها به شیوه درست می توان آن ها را حل کرد و زندگی مشترکی رو به بهبودی ایجاد کرد . خانواده های مدرن نسبت به این مسائل ممکن است که مقاومت کمتری نشان دهند و در مطرح کردن مشکلات و حل کردن آن با یک دکتر سکس تراپ مشورت کنند اما نمی توانیم آمار دقیقی تعیین کنیم که کدام خانواده و ازدواج یعنی سنتی و مدرن می تواند موفق باشد زیرا ازدواج های نا موفق زیادی را هم می توانیم ببینیم که به خاطر آشنایی ها و دوستی های قبل ازدواج و عدم مشورت با والدین بوده است و این خود می تواند به دلیل عدم آگاهی از شیوه های درست آشنایی و عدم شناخت کافی و یا انتخاب به خاطر برخی دلایل سطحی مانند اهمیت دادن فقط به ظاهر فرد یا وضعیت مالی فرد و عوامل دیگر باشد. چه در خانواده های سنتی و چه در خانواده های مدرن مهم ترین عامل شناخت صحیح نسبت به فرد می باشد و بر اساس معیار های فرد باشد . به عبارتی زمانی که زوجین بتوانند قبل از ازدواج شناخت کافی را به دست بیاورند و بتوانند رفتار ها و منش و شخصیت فرد در موقعیت های مختلف بسنجند و بتوانند معیار های انتخاب همسر را رعایت کنند ازدواج موفقی را داشته باشند .

 در زندگی مشترک آن چه که مهم است پیدا کردن بهترین راه حل برای رفع مشکل و حل کردن آن برای داشتن خانواده موفق و به عبارتی سلامت روحی و روانی خانواده می باشد . فرزندان خانواده که توسط والدین و در همان محیط رشد می کنند در انتخاب نوع ازدواج و آشنایی و روابط تاثیر دارد و این نیز خود عاملی برای داشتن ازدواج موفق و یا ناموفق می باشد .