در طول تاریخ جهان رابطه عاشقانه زیاد مرسوم نبود و در بیشتر فرهنگ ها والدین عروس و داماد ها ، همسران آینده آن ها را انتخاب می کردند و بیشتر مقدمات جشن و عروسی را آن ها برپا می کردند.

ازدواج سنتی:

طبق نظر بهترین مشاور ازدواج سنتی بر اساس این اصل است که تنها بزرگ ترهای جامعه صلاحیت انتخاب همسر مناسب را دارند و بیشتر ازدواج ها هم اکنون نیز در برخی فرهنگ ها با ازدواج سنتی تحقق می یابد. و والدین یا بزرگ تر ها تصممیم هایشان را بر اساس پایگاه اقتصادی، سیاسی و اجتماعی می گیرند و ازدواج سنتی نیازهای خانواده های گسترده موجود را بیشتر از خانواده های جدید برآورده می کند و به طور کلی در ازدواج های سنتی، پایگاه و شجره خانوادگی مهم تر از عشق و علاقه هستند. این طور به نظر می رسد که دنیا به سمت انتخاب آزاد در ازدواج حرکت می کند و این دیدگاه در بعضی مواقع انتخاب عاشقانه نامیده می شود. هر چه جوامع از روستا نشینی به شهر نشینی روی می آورد ازدواج های عاشقانه نیز رواج بیشتری پیدا می کند. 

در گذشته والدین تاثیر قابل ملاحظه های روی عشق ورزی و انتخاب شریک داشتند و معمولا جوان ها پیوند زیادی ا نهاد خانواده داشتند و به جز در برخی حوادث اجتماعی تصادفی فرصت کمی برای دور شدن از چشم های نظاره گر والدین به دست می آوردند. و فرصت ها برای آشنایی بسیار محدود بود و عشق ورزی یک اتفاق رسمی بود و اغلب تحت نظارت والدین انجام می شد و پسر ها برای آشنایی اولیه با دختر ها باید اجازه والدین خود را کسب می کردند و اگرچه معمولا زوج ها اظهار نظر خود را داشتند ، اما امعمولا اعضای بزرگ خانواده قبل از برقراری رابطه جدی می بایست پذیرش و یا عدم پذیرش خود را اعلام می کردند. 

هر چقدر که جامعه به سمت صنعتی تر شدن پیش می رود و افراد بیرون از خانه به کار می پردازند ، جوان ها آزادی قابل ملاحظه ای برای خارج شدن از نظارت والدین به دست می آورند. و همچنین مسئولیت آن ها برای سازماندهی اوقات فراغتشان افزایش می یابد. آشنایی و برقراری ارتباط عاشقانه جز خقوق اساسی جوان تر ها به حساب می آید و این الگو با برخی تفاوت ها به نظر می رسد در تمام جوامعی که از روستا نشینی به شهر نشینی روی می آورد مصداق داشته باشد.

مقایسه ازدواج سنتی و مدرن:

طبق نظر روانشناس خانواده خوب در ازدواج سنتی والدین در انتخاب همسر برای فرزندان بیشتر روی ملاحظات بیرونی از قبیل امنیت اقتصادی ، استحکام خانواده و همسری که بتواند والد خوبی باشد تاکید دارند تا عشق و علاقه. اگر چه ممکن است عشق میان زن و شوهر با گذشت زمان افزایش یابد ، به طور واضح مسائل مهم تری برای تمرکز توجه بر آن وجود دارد. میزان طلاق در جوامعی که ازدواج سنتی در آن ها رایج است کمتر از جوامعی است که به شیوه جدید ازدواج می کنند و این نظریه اعتبار انتخاب والدین در مقایسه انتخاب شخصی را افزایش می دهد. 

امروزه ما در فرهنگمان افزایش ازدواج عاشقانه را می بینیم ، اما هنوز هم اغلب والدین تاثیر خوبی روی انتخاب همسر فرزندان خود دارند با وجود افزایش این نوع ازدواج بیشتر والدین فشار ملایمی و بعضی دیگر هم فشار زیادی روی زوج های آینده نمی آورند ولی برخی دیگر نیز این کار را می کنند. در فرهنگ هایی که ازدواج سنتی رایج است فرزندان تاثیر کمی روی وتالدینشان در انتخاب همسر دارند.

مزایا ئ محدودیت های آشنایی:

یکی از دلایل اساسی ناکامی بسیاری از ازدواج ها این است که عملکردهای آشنایی و انتخاب سریک زندگی در بسیاری از ازدواج ها این است که عملکردهای آشنایی و انتخاب شریک اساسا با یکدیگر تفاوت دارند انچه در دوره آشنایی ممکن است جذاب به نظر برسد، در هنگام انتخاب نیز ممکن است خیلی تعیین کننده باشد در ادامه به مزایای آشنایی اشاره می کنیم.

آشنایی به ما کمک می کند که افراد مختلفی را بشناسیم و اطلاعات زیادی را در این باره کسب کنیم و همچنین تعامل با انسان ها به ما کمک می کند تا خودمان را هر چه شفاف تر و روشن تر بشناسیم و آگاهی هر چه بیشتر از این تفاوت ها در شناخت بهتر از خود ما کمک می کند و ما درباره خودمان شناخت بیشتری به دست می آوریم  و همچنین آشنایی فرصت زیادی را برای تمرین ارتباط برقرار کردن با افراد دیگر ر اختیار ما می گذارد و ما باید در دنیای آشنایی تصمیم گیری درباره آنچه که می گوییم و انچه عمل می کنیم را تجربه کنیم. و همچنین باید بفهمیم که چگونه رفتار ما روی دیگران اثر می گذارد و چه تاثیری روی خودمان دارد. 

محدودیت هایی که آشنایی ایجاد می کند چیست؟

زوجین علاوه بر آشنایی نیاز به یک مجموعه ی آموزشی برنامه ریزی شده درباره ازدواج دارند که باید به آن موضوع نیز پرداخته شود و نادیده گرفته نشود. و محدودیت دیگر این است که هنگامی که ما به طور جدی وادر فرایند آشنایی می شویم غالبا از صحبت کردن درباره تفاوت هایی که داریم اجتناب می کنیم و برای ایجاد جذابیت ممکن است که فقط بهترین های خود را نشان دهیم و در نهایت باعث می شود که آن تفاوت ها خود را نشان ندهد و با ادامه این وضعیت مشکلات روی هم انباشته می شود و ممکن است که در ادامه دردسرساز شود. و در واقع هر فردی سعی می کند تا ویژگی های منفی که سبب پایان یافتن رابطه خواهد شد و برای فرد خطرناک است را پنهان کند.

همان طور که می بینید تصمیم ازدواج بسیار مهم و حیاتی است و نیازمند آگاهی زیادی است تا بتوان بر اساس شرایط موجود بهترین تصمیم گرفته شود و افراد دچار پشیمانی نشوند. برای این که درگیر مشکلات و تصمیمات اشتباه نشوید با افراد متخصص در این زمینه مشورت نمایید که برای این منظور می توانید با کلینیک روانشناس در ارتباط باشید.