زوج های طرفدار رضایت دوجانبه که ابراز احساساتشان باعث شده بود شادی به زندگی شان وارد شود اما زوج های زیادی نیز هستند که روابط بسیار داغشان حتی با شوخی و محبت هم جبران نشد. اگر دقت کنید خواهید دید که زوجین عدم رضایت معمولا زمان زیادی برای تماس فیزیکی، مراقبت از یکدیگر و عشق ورزیدن به هم در نظر نمی گیرند و بیشتر مشاجره می کنند. و به هم صدمه می زنند و با بحث های مداوم، نقاط منفی مثل تحقیر و گوشه گیری را به زندگی شان وارد می کنند. این نوع با هم بودن ها بسیار خطرناک است. بر اساس گفته بهترین مشاور ازدواج هر زندگی نیاز به تلاش برای حفظ و تگهداری دارد. همیشه فشارهایی در بستر احساسی وجود دارند که باعث می شود زوجین از هم جدا شوند و یا در کنار هم بمانند. حتی اگر زندگی پایداری دارید باید در مورد علامت های هشدار، هشیار باشید.

نوع خصومت بار:

این نوع زوج ها اغلب با هم مشاجره دارند و توهین، صدا کردن به اسم نادرست، تحقیر کردن و تمسخر، همه نشانه های زندگی ان هاست. در برخی موارد زمانی که یک زندگی دچار عدم توازن می شود، زن و شوهر ممکن است بر سر هم فریاد بکشند و نسبت های ناروا به هم دهند و هرگز به انچه دیگری می گوید توجه نکنند و حتی به هم نگاه هم نکنند. این زوج ها از هم دور هستند و از لحاظ احساسی با هم شریک نیستند و در دوره های کوتاه مدت با هم دعوا می کنند و حالت تدافعی به خود می گیرند. و به جای دعوا کردن با یکدیگر دشمن هستند و از هم دور. در ادامه به 4 عنصر مخرب در رابطه اشاره می کنیم که در نهایت چنین وضعیتی را به همراه دارد.

انتقاد:

بر اساس مطالعات مشاوره خانواده خوب در نگاه اول ممکن است که بین شکایت کردن و انتقاد تفاوت زیادی وجود نداشته باشد اما انتقاد یعنی حمله کردن شخصیت و خصوصیات یک فرد به جای توجه به یک رفتار خاص آن فرد که اغلب با سرزنش همراه است. در چنین شرایطی زوجین عملکرد او را مورد توجه قرار نمی دهند و شخصیت او را مورد حمله قرار می دهند. از ان جا که زوج های اندکی می توانند به طور کامل انتقاد از یکدیگر را کنار بگذارند و حتی در ازدواج های سالم هم راه پیدا می کند. انتقاد کردن با شکایت کردن فاصله بسیار کمی دارد نشان دادن عصبانیت و توافق نداشتن به ندرت خوشایند است. مشکل وقتی شروع می شود که شما حس کنید شکایت شما دیگر مورد توجه نمی گیرد و همسرتان به روش قبلی ادامه می دهد. با گذشت زمان حس می کنید شکایت های شما موجب جنگ و دعوا می شود و هر بار که گله و شکایت می کنید بیشتر در غم و ناراحتی فرو می روید و شکایت ها حل نشده باقی می ماند. و سرانجام به سرزنش کردن همسرتان روی می اورید و از شخصیت او انتقاد می کنید به جای این که کار او را مورد توجه قرار دهید. و یا وقتی شکایت نمی کنید و ان ها را ذر خود می ریزید به شکل ناگهانی بیرون می ریزند. 

تحقیر:

طبق نظر مشاور خوب انچه تحقیر را از انتقاد جدا می کند تمایل به توهین و سوء استفاده از همسرتان است. شما با جملات و لحنی زشت به همسرتان صدمه می زنید. استفاده از کار ها و جملات منفی افکار منفی درباره همسرتان شکل می دهد تحقیر و توهین باعث می شود همه صفات مثبت همسرتان را فراموش کنید و حس ناراحتی و آشفتگی به شما روی می اورد تا جایی که یک صفت مثبت نمی توانید از او به یاد بیاورید. این زوال ناگهانی تمجید و تحسین یکی از مهم ترین دلایلی است که باید از زندگی تان حذف شود.

حالت تدافعی:

حالت تدافعی به دنبال تحقیر وارد می شود وقتی هر یک از آن ها رفتار اهانت امیز داشت، طرف مقابل با حالت تدافعی جواب می داد و این اوضاع را بدتر می کرد. و حس خواهند کرد که به دست دیگری قربانی شده اند و هیچ یک از ان ها مسئولیت قبول نمی کند تا اوضاع را درست کند و در نتیجه هر دوی ان ها خود را بی گناه خواهند دانست.

پرهیز از هم کلامی:

پرهیز از هم کلامی اغلب زمانی اتفاق می افتد که زوج ها در حال گفت و گو هستند . افرادی که از هم کلامی طفره می روند خودشان را مثل یک دیوار اجری می کنند. برخی از افراد زمانی که به فرد طرف مقابل گوش می دهند از عبارت های تاکیدی یا زبان بدن به گوینده می فهمانند که به حرف هایش گوش می کنند. اما پرهیز کنندگان از هم کلامی این پیام را نمی دهند و ان را با سکوت جایگزین می کنند. و این تاثیر بسیار بدی دارد و احساس سردی، خود بینی و عدم رضایت را به همراه دارد. 

این 4 موردی که گفتیم روابط زوج ها را به شدت مختل می سازد و چرخه ای تکراری از مخالفت و منفی گرایی ایجاد می کندکه اگر به ماهیت ان پی نبریم نمی توانیم آن را از بین ببریم. خوشبختانه در اغلب ارتباطات راهی برای درست کردن روابط است و زمان برای بازسازی نیاز است. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه با مراکز روانشناس در ارتباط باشید. اگر که در رابطه تان احساس خطر می کنید و فکر می کنید رو به نابوی است در جهت نجات ان با افراد خبره و متخصص مشورت نمایید.