امروزه درصد بالایی از ازدواج ها به طلاق ختم می شود و یا اگر هم ازدواج ادامه پیدا کند با عشق همراه نیست . یکی از موضوعات اساسی که باید همه ی انسان ها به آن دقت و توجه داشته باشند این است که عاشق شدن آسان است اما عاشق ماندن بسیار مشکل است . همه ی افراد زمانی که رابطه ای را شروع می کنند به طلاق و جدایی برنامه ریزی نمی کنند و این اتفاقی است که برخی از ازدواج ها را درگیر خود می کند و این امری بسیار ناراحت کننده می باشد . 

طبق نظر مشاور ازدواج خوب در شمال تهران در گذشته به دلایل متفاوتی مردم تصمیم به ازدواج می گرفتند به زن ها یاد می دادند که باید مراقب بچه های خود باشند و کار های خانه را انجام دهند و مردان نیز نان آور خانه باشند اما حرفی از صمیمیت و ایجاد موازنه در ارتباط ها و یا بر قراری ارتباط درباره احساسات و نظرات درباره روابط جنسی آموزشی داده نشده بود . اما آن چه که مهم است وجود آزادی در برقراری رابطه می باشد یعنی تصمیم گیرنده ی نهایی خود شما هستید که رابطه ای را شروع کنید و در آن موفق باشید . اگر رابطه ای را آغاز کرده و طبق مرادتان نیست نباید همسر ، خانواده یا .... را سرزنش کنید . این را باید بدانید که شما خودتان به زندگیتان کنترل دارید و می توانید آن را تبدیل به زندگی موفق منید و یا راه دیگری را انتخاب کنید . 

از کجا بفهمیم که ازدواج و رابطه با مشکل مواجه است ؟

مشاور خانواده خوب در تهران بیان می کند که اکثر زوجین نمی دانند که چگونه نشانه های هشدار را از قبل شناسایی کنند و آن ها را نادیده می گیرند و برای حل و فصل کردن آن ها تلاشی نمی کنند در ادامه به برخی از نشانه های هشدار که خبر از مشکلاتی در ازدواج می دهد را معرفی می کنیم تا بتوانید آن ها را در رابطه خود در صورت وجود شناسایی کرده و از جلسات زوج درمانی در جهت حل کردن مشکلات و بهبود زندگی مشترک و رابطه عاطفی گام بردارید . زمانی که از نکات هشدار دهنده اطلاع داشته باشید به شکل بهتری می توانید ازدواج و رابطه ی خود را مدیریت و کنترل کنید .

نشانه های هشدار در ازدواج چیست ؟

زمانی که زوجین در حضور دیگران از همسر خود انتقاد می کنند به رابطه خود صدمه بزرگی وارد می کنند . در حالت کلی انتقاد و سرزنش در هر رابطه ای آسیب رسان است و این کار در ازدواج نیز تاثیر مشابه دارد . به عبارت واضح تر زمانی که زوجین به مقدار زیادی از همسر خود انتقاد می کنند به شدت اعتماد به نفس او را تحت تاثیر قرار می دهند و در نتیجه مشکلاتی در رابطه ایجاد می شود اما انتقاد در حضور دیگران و نزدیکان و دوستان دیگر این صدمه را چندین برابر می کند و ادامه دادن چنین موردی به مرور زمان بسیار خطرناک است .

زمانی که به طور پیوسته گرایش به این که کار ها را به تنهایی و بدون حضور شریک عاطفی خود انجام داده و حفظ خلوت شخصی خود برای فرد مهم باشد . زمانی که افراد وارد رابطه می شوند باید ساعات بیشتری را صرف امور مشترک نمایند و در زندگی خود مشورت و تصمیم گیری مشترک را رعایت کنند . انجام فعالیت ها و گذراندن وقت با یکدیگر مهم می باشد . در بعضی اوقات ممکن است که زوجین احتیاج داشته باشند که برای مدت کوتاهی تنها باشند و باید به این موضوع احترام قائل بود زیرا هر فردی نیاز به این که تنها باشد را دارد اما در رابطه ای که هر فردی به طور مجزا تصمیم می گیرد و گرایشی برای داشتن امور مشترک ندارد و تنهایی را در اولویت قرار می دهد و یا بیشتر وقت خود را به شرکت کردن در فعالیت هایی با دوستان می کنند و همسر شما در آن جا حضور ندارد ازدواج را با مشکلاتی رو به رو خواهد کرد .

زمانی که توان بخشش اشتباهات و خطاهای همسر که در گذشته انجام داده ، وجود نداشته باشد از او عصبانی بوده و زمانی که آن ها را به خاطر بیاورند احساس خشم داشته و نسبت به او حس انزجار پیدا می کنند . اما باید زوجین نسبت به مدیریت و درمان خشم خود اهمیت قائل شوند و همچنین گذشت و بخشیدن در رابطه بسیار اهمیت دارد و عدم وجود آن ها مشکلاتی را به همراه دارد .

طبق نظر مشاوران مراکز مشاوره شمال تهران گوش دادن فعالانه به حرف های یکدیگر یکی از مهم ترین مواردی است که در هر رابطه ای باید آن را مورد توجه قرار داد ، زمانی که همسر حرف می زند و فرد مقابل به خرف های او گوش نمی دهد و یا فقط نیمی از حرف های او را گوش می دهد از علائم هشدار می باشد .

زمانی که افراد به غیر از همسر به زن ها یا مرد های دیگر کشش جنسی داشته باشد و یا به بهانه های مختلفی مانند خستگی ، سر درد و ... از روابط جنسی سرباز بزند و یا هنگام بر قراری رابطه جنسی شخص دیگری را در نظر خود مجسم کند و خیال پردازی های جنسی داشته باشد از موارد هشدار دهنده در ازدواج می باشد .

وجود اعتیاداتی نظیر الکل ، مواد مخدر و ... احساسات افراد را کرخت کرده و بسیار به ازدواج آسیب رسان می باشند .