زندگی مشترک نیازمند به اجرا در آوردن مهارت های زناشویی می باشد تا که بتوان آن را پایدار نگه داشت و حفظ کرد . درک متقابل زوجین از مهم ترین مواردی است که در صورت رعایت کردن آن می توان از بسیاری مشکلات پیشگیری کرد . از راهکارهای درک متقابل زوجین در زندگی مشترک که زوج درمانگر تلفنی مطرح کرده است می توان به مواردی که در ادامه بیان می کنیم اشاره کرد . توجه کردن به زبان بدن یکدیگر ، نرفتن بین حرف طرف مقابل و صبر کردن تا تمام شدن صحبت های طرف مقابل و گوش دادن به حرف های آن ها به صورت کامل و سپس پاسخ دادن به آن ها از مواردی هستند که می توان اشاره کرد همچنین بیان کردن شفاف خواسته ها از موارد مهم دیگری است که می توان نام برد زیرا وقتی که خواسته های خود را بیان می کنید طوری موضوع را مطرح می کنید که شخص مقابل متوجه باشد و بداند که دقیقا چه می خواهید . زمانی که خواسته شفاف و مستقیم بیان شود امکانی بیشتر برای رسیدن به هدف به وجود می آورد . 

در رابطه ها باید مراقب کلمات همیشه و هرگز باید بود و از آن ها تا حد امکان استفاده نکرد این کلمه ها حقیقت را نشان نمی دهد و معمولا باعث واکنش تدافعی می شود . داشتن همدلی لازم در رابطه اهمیت دارد و این همدلی زمانی می تواند به خوبی انجام شود که افراد بتوانند به هیجانات خود نظیر خشم و عصبانیت کنترل لازم را داشته باشند . مشاور طلاق تلفنی بیان می کتد که اکثر زوجین زمانی وارد مشکل می شوند و نمی توانند رابطه ی خود را نجات دهند که نستب به هیجانات خود آگاه نباشند و عصبانیت بین آن ها رایج باشد از این رو برای این که در طول زمان زندگی مشترک بتوان قدم های محکمی برداشت باید به مسائل گفته شده توجه کافی شود .

طبق نظر مشاوران سکس تراپی تلفنی آتش اختلافات را در همان ابتدا باید خاموش کرد .

مشکلات مکالماتی کوچک و جزئی زوجین ممکن است به سرعت به اختلافات اساسی تبدیل شود . همه ی ما بار ها دیده ایم که در یک چشم به هم زدن ، اختلافی بسیار کم ارزش باعث ایجاد دلخوری بزرگی شده است که حتی ممکن است جبران ناپذیر هم باشد به همین دلیل قبل از این که وضع بدتری ایجاد شود باید برخی موارد را رعایت کرد .

از کلمه ی من بیشتر از کلمه ی تو استفاده کنید :

زمانی که حرفی را با کلمه ی من شروع می کنید به عبارتی نظر ها و احساس های خود را به طور مستقیم بیان می کنید ولی زمانی که آغاز جمله ها با واژه ی تو شروع می شود ممکن است که متهم کننده به نظر برسد و باعث شود مخاطب به جای شنیدن نظرتان مقاومت نشان دهد و تلاش داشته باشد که به دنبال پاسخ های تدافعی باشد .

تمرکزتان بر روی موضوع اصلی باشد :

در موارد بسیاری صحبت کردن از مورد اصلی فاصله باز می کند و افراد بحث های بسیاری را وارد آن می کنند و موضوع اصلی را فراموش می کنند حتی در موارد بسیاری ممکن است حرف های حل نشده ی گذشته را دوباره مطرح کنند و در این صورت وضع را برای آن ها دشوار تر خواهد شد .

مطمئن شوید که موضوع را درست متوجه شده اید :

در ابتدای آن سعی کنید که از نگرانی ها ، نظر ها ، موضوع و احساس های شخص مقابل مطمئنش شده و بعد نظرات خود را بیان کنید در چنین مواردی می توانید خلاصه ای از آن چه که متوجه شده اید را بیان کنید و بگویید که قبل از این که نظرم را بدهم ، مطمئن شوم که حرف های تو را درست فهمیده ام . 

نقش ها را جا به جا کنید :

برای بررسی کامل موضوع و رسیدن به نتیجه ای کاملا صحیح ، می توانید این کار را امتحان کنید . سعی کنید خودتان را به جای شخص مقابل بگذارید و تلاش کنید که برای به کرسی نشاندن نظر طرف مقابل به هر دری بزنید . سعی کنید موضع مخالف نظر خودتان را برنده کنید . این راهی است برای درک همه ی زوایای موضوع و بررسی درست دیدگاه های مختلف هر دو طرف ، هم چنین این تکنیک باعث ایجاد یک دلی و تحمل بیشتر نظر های متنوع می شود . 

به دنبال سازشی دو طرفه باشید :

در وضعیت اختلاف معمولا امکان برآورده کردن نظر و جلب رضایت همه ی طرف ها وجود ندارد . در پی راهی باید بود که همه موافقت کنند و با کمی کوتاه آمدن آن را امتحان کنند .

مواردی که گفته شد ممکن است ساده به نظر برسند اما نیازمند تمرین و بررسی هستند و این موارد گفته شده تاثیر زیادی در زندگی مشترک زوجین دارد زیرا زمانی که زوجین نسبت به درک متقابل یکدیگر شناخت نداشته باشند احتمال زیادی وجود دارد که به اختلال های افسردگی و اضطراب مبتلا شوند و همچنین در اثر رعایت نکردن این شرایط میزان خیانت نیز بین زوجین افزایش خواهد یافت زیرا زمانی که از همسر خود درک متقابل را دریافت نکند احتمال بر قراری رابطه با کسی که به عقیده ی خودشان به آن ها توجه دارد و آن ها را درک می کند بیشتر خواهد بود بر اساس بررسی های مشاوره خیانت تلفنی می توان به این نتیجه رسید که درک متقابل بین زوجین و مهارت های همدلی بروز خیانت را به میزان زیادی کاهش می دهد .