برای این که بتوانیم رابطه موفق داشته باشیم باید برخی از مهارت ها را در ازدواج و زندگی مشترک خود به کار بگیریم و از آن ها به درستی استفاده کنیم . در ادامه برخی از راه ها و روش هایی که می تواند باعث پیشرفت در رابطه ی ما شود را معرفی می کنیم استفاده از این روش ها در هر زمانی باید وجود داشته باشد و فقط مختص دوره ای خاص نیست . مشاوره قبل از ازدواج نشان می دهد که برای این که در رابطه ای زوجین رشد کنند باید مهارت ها را در هر زمانی به کار ببرند و از رابطه ی خود غافل نشوند .

همسرتان را بیان احساساتش تشویق کنید :

طبق نظر مشاوران بهترین مراکز مشاوره مطمئن باشید با بیان احساسات رابطه شما به طور فوق العاده ای بهبود می یابد . فکر های عمیق و احساسات خود را با هم در میان بگذارید تا احساس کنید روابط خوبی با هم دارید . با همسر خود از احساسات خود حرف بزنید ، این موجب می شود که زن نسبت به شوهر احساس صمیمیت بیشتری کند . احتیاط در ابراز احساسات از سوی مرد ها یکی از مشکلات عمده ی آن ها می باشد . باید نشان دهید که حالت و احساس طرف مقابل را درک می کنید . 

تقسیم مسئولیت ها :

یاد بگیرید که چگونه مسئولیت ها را تقسیم کنید . شروع زندگی مشترک نیازمند توانایی هر دو طرف برای قبول کردن مسئولیت ها می باشد . هر گونه بی مسئولیتی و غفلت از آن مشکلات بسیاری را به وجود می آورد .در این میان تقسیم کردن مسئولیت ها باعث ایجاد شرایط بهتر در زندگی مشترک می شود .

به همدیگر اهانت نکنید :

وجود دعوا و تعارضات در هر ازدواج و خانواده ای وجود دارد اما آن چه که مهم است چگونگی کنترل آن و مدیریت آن می باشد . هر گونه اهانت و بی ادبی با همسر می تواند اثرات منفی بسیاری را به همراه داشته باشد . معذرت خواهی کردن در زندگی مشترک بسیار مهم است . 

بیشتر روی کار های مثبت همسر خود تاکید کنید تا  اعمال منفی او :

از همسر خود بیشتر ستایش کنید و تا حد امکان از انتقاد کردن بپرهیزید . این کار نتیاج بسیار خوبی را به همراه دارد . انتقاد و تحقیر و سرزنش از مواردی هستند که باعث از بین رفتن صمیمیت می شود و رابطه را به تباهی پیش می برد . جایگزین کردن با تاکید بر رفتار و اعمال مثبت همسر می توانید رابطه ای سازنده داشته باشید .

صحبت کردن با یکدیگر :

هم صحبتی زن و شوهر ، برای رشد بقای احساس صمیمیت آن ها نقش بسیار مهمی دارد  ، بسیاری از زوج ها به خاطر نداشتن این مهارت ، گرفتار سوء تفاهم و دلسردی می شوند . صحبت کردن خود نیازمند آگاهی می باشد به این صورت که طرف مقابل باید نسبت به مهارت های گوش دادن فعال اطلاعات داشته باشد همواره از آن استفاده کنند . در گوش دادن فعال افراد با همدلی ، و تمرکز و توجه به حرف های همسر خود همراه هستند .

از موضوعات مورد علاقه همسرتان صحبت کنید . 

با همسرتان از موضوعات مورد علاقه اش صحبت کنید . اگر این کار از سوی طرفین صورت نگیرد ، به مرور صحبت ها ، سرد و بی روح می شود . همسرتان با گفت و گو خود ، گاهی فقط به حمایت شما و گاهی نیز به راهنمایی های عملی نیاز دارد ، پس باید نسبت به اشاره ها و احساسات همسرتان حساس باشید تا راه های مناسب ارتباط با همسرتان را پیدا کنید .

ماهرانه سوال کنید .

یک پرسش نا بهنگام ، طعنه آمیز یا بی تناسب می تواند از ادامه صحبت جلوگیری کند و ناراحتی به بار آورد . پس در سوال پرسیدن از همسر خود مهارت های لازم را به خرج دهید .

کلمات محبت آمیز به هم بگویید .

محبت از ارکان اصلی هر ازدواجی می باشد و باید هممیشه به آن در رابطه توجه بسیاری داد . نبود احترام و محبت به ازدواج و رابطه بسیار آسیب رسان است و این که هر فردی باید محبت خود را به طرف مقابل نشان دهد و آن را به زبان بیاورد . کلمات محبت آمیز بسیار در زندگی زناشویی مفید هستند . بر چسب هایی مثل شلخته ، خود خواه ، بی ملاحظه و لجباز و .... را به همسر خود نگویید .

از مطلق گویی بپرهیزید .

از مطلق گویی و استفاده مداوم از کلماتی کانند همیشه و هیچ وقت بپرهیزید . آوردن چنین کلماتی بسیار کلی می باشد و در عین حال بر روی فرد تاثیر منفی شدیدی می گذارد . 

رفتار های اختلاف انگیز زوجین :

زمانی که زوجین از انجام رفتار ها و اعمالی بدون اطلاع و مشورت با دیگری انجام دهند باعث ناراحتی خواهد شد . رفتار های مستبدانه و تصمیم گیری های یک طرفه که بدون مشورت و هماهنگی با دیگری باشد . بد زبانی و لجاجت و برتری طلبی از سوی یکی از زوجین نسبت به دیگری . همکاری نکردن در انجام کار های خانه ، عدم توافق به علایق زن ، بی توجهی به ارضای نیاز های جنسی و ... از مواردی هستند که می توانند زندگی مشترک را با اختلاف و دعوا مواجه کنند . 

لیست روانشناسان در زمینه خانواده و ازدواج در صورت مراجعه ی همسران به آن ها با تشکیل جلساتی با اعضای خانواده و در صورت ضرورت جلسات فردی ، علل مشکل را مشخص و با استفاده از فنون مشاوره و همچنین روانشناسی و مشاوره با تلفن ثابت در جهت رفع مشکلات اقدام نمایند .