برخی از افراد ازدواج را راهی برای رسیدن به همه ی خواسته هایشان در نظر می گیرند و فکر می کنند که پس ازدواج به هر آن چه که نداشته اند خواهند رسید و این افکار بلند پروازانه و دور از واقعیت آن ها را با انتظاراتی کاذب رو به رو می کند و بعد از این که در رسیدن به این خواسته ها ناکام شدند و شکست خوردند تمایل به جدایی و طلاق پیدا می کنند. طبق مطالعات بهترین مرکز مشاوره باور های غیر منطقی و نادرست در رفتار افراد بسیار تاثیر گذار هستند و به همین دلیل برای داشتن شرایط بهتر در هر زمینه ای اصلاح باور ها اهمیت دارد.در ادامه به برخی از این باور هی اشتباه دردسرساز اشاره می کنیم.

 باور به این که ازدواج خوب یعنی خوشبختی کامل:

طبق نظر مشاور خانواده تهران برخی از این باور ها به این صورت است که در ازدواج مناسب زوجین هیچ چیز را از هم مخفی نمی کنند و زیا این که زوجیتی که برای هم مناسب و کامل هستند هرگز خشمگین و ناراحت نمی شوند و زوجین خوشبخت کوچک ترین اختلاف فکر و سلیقه ندارند و مشکلی بینشان پیش نمی آید و در زندگی همه خواسته هایشان برآورده خواهد شد و باورهای اشتباه دیگر بسیار زیاد می باشد. بله همانطور که می بینید ما به همه ی باورهای بالا اشتباه گفتیم زیرا که هیچ کدام در زندگی مشترک همیشه نخواهد بود. زوجین در روابطشان از هم ناراحت خواهند شد و رابطه ای وجود ندارد که افراد با اختلاف مواجه نشده باشد. و وجود مشکلات و اختلافات کاملا طبیعی است و آن چیزی که اهمیت دارد توانایی زوجین در حل مسائل و مشکلات است.

اگر من به تنهایی برای رابطه ام تلاش کنم کافی است!

این باور و اعتقاد به این صورت است که فرد می گوید من با هرکسی ازدواج کنم خوشبخت خواهم شد زیرا که همه ی تلاشم را می کنم تا رابطه خوب پیش برود. اما رابطه زمانی می تواند با موفقیت پیش برود که هر دو طرف به یک اندازه تلاش کنند و برای رابطه شان تلاش دو سویه باشد. زمانی که همواره یکی از طرفین تلاش کند و دیگری کاری نکند فرد تلاشگر به مرور زمان فرسوده و خسته خواهد شد و رابطه نیز به نتیجه ی مطلوبی نخواهد رسید.

عشق کافی است.

افرادی هم هستند که بر این باور دارند که عاشق کسی شدن یک دلیل کافی برای من است که با فردی که عاشق او هستم ازدواج کنم. و اگر عشق تنها معیار برای ازدواج باشد منجر می شود که فرد سایر ویژگی های فردی را در نظر نگیرد و همی مسئله باعث می شود که فرد نتواند نقاط نامناسب همسر خود را ببیند. شور و شوق عاشقی همیشگی نیست و بعد از مدتی کوتاه از بین می رود و رابطه با بحرانی مواجه می شود که اگر زوجین به این مسئله آگاه باشند و انتخابشان بر اساس اصول باشد می توانند این بحران را پشت سر بگذارند و از آن به بعد برای رابطه شان تلاش کنند تا عاشقانه باقی بماند و همسرشان را همانگونه که هست می پذیرند  اما اگر انتخاب درستی نداشته باشند بعد از گذشت شور عشق با نقاط ضعف همسرشان تازه مواجه می شوند و به اشتباهشان پی می برند و رابطه با مشکلات زیادی مواجه می شود.

برای هر فردی یک همسر مناسب خلق شده است.

یکی دیگر از باور های اشتباه در ازدواج این است که افراد می گویند در دنیا برای من فقط یک همسر مناسب خلق شده است که می تواند مرا خوشبخت کند و من باید صبر کنم تا به او برسم و اگر به او نرسم نمی توانم با فرد دیگری ازدواج کم و با یافتن او نباید او را به هیچ قیمتی از دست بدهم. نتیجه ی این افکار و باور ها این است که فرد دچار ناکامی می شود و باعث می شود تا فرد با انتظار کشیدن فرصت های مناسب بیشماری را از دست بدهد.

عشق در نگاه اول:

برخی از افراد اعتقاد دارند که عشق کاملا شانسی است و فرد تصور می کند که باید منتظر بنشیند و ببیند که چه اتفاقی می افتد و منتظر شانس و عشق در نگاه او باشد. و بدون این که آمادگی لازم داشته باشد و با اعتقاد به شانس و قسمت در انتظار یک ازدواج خوب است. موضوع مهمی مثل ازدواج را نمی توان به شانس سپرد.

باورهای کمالگرایانه در اتخاب همسر:

افرادی که در رابطه و زندگی افکار کمالگرایانه را دارند همیشه به دنبال بهترین ها هستند و همیشه به دنبال شرایط بهتر از اکنون هستند. و این رفتار نیز می تواند باعث از دست دادن بسیاری از فرصت های مناسب و تاخیر در ازدواج و .. شود. 

عشق همه مشکلات را حل می کند.

یکی دیگر از اعتقادات و باورهای نادرست که وجود دارد این است که عشق شدید ما به یکدیگر، برای پایداری زندگی مشترک به تنهایی کافی است و می تواند برطرف کننده معایب ، نا همسانی ها و مشکلات و موانع موجود باشد. و باعث می شود که فرد از پذیرش برخی واقعیت ها خودداری کند و این افراد معمولا در برابر شواهد مشاوران نیز ایستادگی می کنند و شرایط خود را متمایز از تمتم کسانی که در همان مسئله مشابه گرفتار بوده اند می دانند. 

سخن آخر:

مواردی که در قسمت بالا مطرح کردیم، فقط تعدادی از نگرش ها و باورهای غیر منطقی افراد نسبت به انتخاب همسر هستند. این که یک فرد با چه باور ها و عقاید و نگرش هایی برای انتخاب همسر و ازدواج اقدام می کند بسیار مهم و حیاتی است. و با داشتن باورهای منطقی می توان از انتخاب های ناسالم و ازدواج های نا موفق پیشگیری کرد. برای این که این باور های اشتباه دردسرساز را در خود تشخیص دهید می توانید با فردی متخصص در ارتباط باشید و باور های مناسب را جایگزین ها نمایید. برای کسب اطلاعات بیشتر با مشاور ازدواج خوب در ارتباط باشید و هر انچه که می تواند برای شما و ازدواجتان سودمند باشد و تصمیم شما را بهتر کند را جویا شوید.