گفتگو در هر مرحله از رابطه صمیمی، بسیار مهم است. اما عواملی وجود دارد که می تواند باعث انحراف گفتگو از مسیر اصلی اش شود. گفتگوی مناسب و موثر زوج ها حتی قبل از ازدواج نیز بسیار مهم است . برای کسب اطلاعات بیشتر وقت مشاور ازدواج توصیه می شود. زیرا که بذرهای شکست رابطه خیلی زود تر از آن چه که فکر می کنید کاشته می شود . همین اشتباه در روند گفتگو همانطور که گفتیم از مهم ترین مهارت ها است می تواند رابطه را دچار چالش های بسیار بزرگی کندحتی با عدم حل آن ها و عدم یادگیری اصول می تواند باعث جدایی شود پس از اهمیت آن به هیچ عنوان غافل نشوید. در ادامه به 4 الگوی ویژه گفتگوی همسران که قاتلان رابطه هستند اشاره می کنیم . این الگو ها عبارت اند از:

تشدید:

الگویی است که در آن یک همسر مسئله و یا خواسته ای را مطرح می کند و همسر دیگر با لحن تند و کلام بدتر پاسخ او را می دهد. و در نتیجه او هم منفی تر می شود و به تدریج بحث منفی تر و بد تر می شود. همه زوج ها ممکن است که درگیر با تشدید شوند ولی زوج هایی که توانایی داشته باشند آن را نگه می دارند و اجازه نمی دهند که به سمت بدتری پیش برود.

 زمانی که یک همسر عقب گرد کرده و کارهایی را برای تشدید انجام می دهد بنابراین ای چرخه منفی شکسته می شود. نرم کردن تن صدا و تایید کردن دیدگاه همسر ابزار مهمی هستند که می توانید برای توقف آن انجام دهید.

بی اعتبار سازی:

بی اعتبار سازی الگویی است که در آن یک همسر به طور مستقیم یا غیر مستقیم افکار، احساسات، یا شخصیت طرف مقابل را تحقیر می کند.

 برای پیشگیری از این الگوی اشتباه و خطرناک سعی کنید که به گفته ها و شخصیت همسرتان احترام بگذارید و به آن ها اعتبار ببخشید.  برای اعتبار بخشیدن مجبور نیستید که با همسرتان موافق باشید بلکه به این معنی است که نگرانی همسرتان را بشنوید و به او احترام بگذارید.

تفاسیر منفی:

تفاسیر منفی هنگامی که ادراک شما بد تر از واقعیت است، اتفاق می افتد. تفاسیر منفی زمانی اتفاق می افتد که یک همسر به طور پیوسته معتقد است، انگیزه های دیگر منفی تر از آن چه در واقعیت است، می باشد. این الگو می تواند بسیار مخرب باشد و باعث می شود که حل سازنده تعارض و اختلاف در نظر دشوار شود. برای جلوگیری از آن نمی گوییم که افکار مثبت غیر واقعی داشته باشید، زیرا کمکی به حال شما نخواهد کرد

.

اول از همه از خودتان بپرسید که این افکارتان درباره کار همسرتان چقدر منفی است و بعد شواهد متناقض با آن فکر منفی را پیدا کنید . برای این که بتوانید رابطه تان را از چنین ادراکاتی رهایی ببخشید، ممکن است که لازم باشد در رون خودتان مقدار زیادی جست و جو کنید. برخی از باورهای منفی اساسی و پایه ای می تواند رابطه شما را رنگ بدی ببخشد به همین دلیل در حهت درست و غلط بودن آن ها تلاش کنید و باورهای اشتباهتان را حذف کنید.

اجتناب و کناره گیری:

اجتناب و کناره گیری نوعی دیگر از الگو است که در آن یک همسر نسبت به ادامه مذاکرات مهم بی میلی نشان می دهد . کناره گیری می تواند به اندازه بلند شدن و رفتن از اتاق و یا سکوت و خاموش بودن ، طفره رفتن و پشت گوش انداختن در طول یک بحث است. در جریان یک بحث فرد کناره گیر ترجیح می دهد که ساکت باشد و یا بحث را فوری خاتمه دهد.برای جلوگیری از شرایط این چنینی نوبت روانشناس خانواده را دریافت نمایید.

 برای اجتناب از این الگوی اشتباه، بهترین گام این است که بدانید از دیگری مستقل نیستید و اعمال شما باعث واکنش شدید می شود و بالعکس. به همین دلیل ، اگر با هم برای تغییر این الگوی منفی پیشگیری از آن کار کنید، موفقیت زیادی را کسب خواهید کرد. چگونگی شروع گفتگو از جانب شما ممکن است روند گفتگو را تعیین کند. این به این معناست که اگر شما هنگام ابراز نگرلنی ، با خشم شروع کنید، احتمالا نتیجه گفتگو خشم دیگری خواهد بود و هر دوی شما درگیر با آن خواهید شد. ولی اگر با تن صدای مثبت تری گفت و و را شروع کنید، خواهید توانست مکالمه را بهتر پیش ببرید. گاتم در تحقیقاتش تاکید می کند که شروع ملایم به ویژه برای زنان هنگام ابراز نگرانی با شوهراشان مهم است و به ویژه برای مردان مهم است که با توجه و نگرانی به آن چه همسرشان می گوید، توجه کنند. اگر نگرانی تان را مستقیما و آرام بیان کنید، خیلی بیشتر احتمال دارد که گفت و گوی خوبی داشته باشید.  اگر نگرانی هایی که همسرتان ابراز می کند، توجه جدی نشان دهید، احتمالا گفتگوی بهتری خواهید داشت. البته این به ای معنا نیست که هر زمانی برای گفت و گو در مورد یک مسئله ، بهترین زمان است. نه خیر کاملا در اشتباهید شما باید در جست و جوی زمان و مکان مناسبی باشید که هر دو نفرتان آمادگی صحبت کردن و شنیدن در آرامش را دارید. 

همانطور که دیدی این 4 الگو به شدت روند رابطه را تحت تاثیر قرار می دهند و قرار گرفتن در چرخه منفی این الگوهای خطرناک به مرور زمان رابطهرا با مشکلات زیادی غرق خواهد کرد و ممکن است که با همین شیوه های اشتباه رابطه را پیش ببرید اما این موضوع انرژی زیادی ارز شما خواهد گرفت و رابطه تان را بد تر گذشته خواهد کرد. به همین دلیل بسیار توصیه می شود که اگر درگیر با الگو ها هستید راهنمایی های لازم و آموزش های لازم را در این راستا دریافت نمایید. برای کسب اطلاعات بیشتر با آدرس مراکز مشاوره تهران در ارتباط باشید.