ازدواج امر بسیار مهم در زندگی هر فردی می باشد و تصمیم بزرگی است که فکر هرکسی را می تواند به خود مشغول کند . هر فردی در ارتباط خود با دیگران نکاتی را از رفتار ها می تواند شناسایی کند که بسیار هشدار دهنده بوده و می تواند برای شما آسیب رسان باشد طبق مطالعات مشاوره قبل ازدواج توجه کردن به موارد هشدار دهنده و شناسایی آن ها می تواند در تصمیم شما برای انتخاب فرد برای ازدواج بسیار مهم باشد . از نشانه های هشدار دهنده می توان به موارد زیر اشاره کرد که عبارت اند از :

صحبت نکردن درباره ی گذشته :

وقتی فردی که از صحبت کردن در مورد گذشته ی خود اجتناب می کند و از پاسخ دادن به سوالات طفره می رود یا این که آن ها را کم اهمیت جلوه می کند نوعی علامت هشدار دهنده می باشد و مشکلی که به وجود می آورد این است که ممکن است این فرد مسئله ی مهم و جدی را از شما مخفی می کند و حتی ممکن است که روی رابطه هم کار کند .

عدم ارتباط با خانواده :

از علائم هشدار دهنده ی دیگر می توان به ارتباطش با خانواده اشاره کرد . اگر که فرد جزییات خانواده ی خود را فاش نمی کند و ارتباط مناسب و اصولی با خانواده اش ندارد و زیاد آن ها را نمی بیند یا با آن ها صحبت نمی کند در آینده مشکلاتی را به همراه خواهد داشت . یعنی فرد ممکن است که توانایی صمیمی شدن ندارد و ارتباط اجتماعی او ضعیف است و یا نسبت به اعضای خانواده ی خود خشم سرکوب شده دارد که در آینده ممکن است روی شما فرافکنی کند . ارتباط فرد با خانواده اش و چگونگی برخورد او با آن ها از عوامل بسیار مهمی است که حتما باید به آن توجه کرد زیرا که نکات بسیاری را می توان از ارتباطش با خانواده اش به دست آورد .

ارتباط با همسر قبلی :

زمانی که فرد با همسر یا نامزد قبلی خود در ارتباط است و تماس های مکرر برقرار می کند و با او صحبت می کند و یا به آن ها تلفن می زند و شما را در دوستی با آن ها وارد نمی کند یا معرفی تان نمی کند مشکلی را که در آینده به وجود می آورد این است که چنین فردی نمی تواند به شما قول ازدواج بدهد . و این احتمال وجود دارد که مجددا سراغ نامزد قبلی خود برود و شما را به عنوان اولویت زندگی خود نبیند .

مستقل نشدن از خانواده :

زمانی که فرد بسیار مطیع و درگیر اعضای خانواده ی است و به نظر می رسد که بیش از حد با آن ها حرف می زند و هیچ حد و مرزی برای رابطه ی خود با آن ها قائل نیست و همه موارد را به آن ها می گوید و برای رابطه ی خود نیز حد و مرز نمی شناسد نمی تواند بین شما و خانواده اش تعادل ایجاد کند و ممکن است که حتی اگر آن ها به شما حمله کردند طرف شما را نگیرد و شما در نزد آن ها احساس غریبی کنید و نتوانید با آن ها صمیمی شوید و خود را جدا از آن ها خواهید دانست .

اعتیاد :

اگر فرد مقابل مشروبات الکلی می نوشد و یا مواد مخدر مصرف می کند ،  نمی تواند که بدون آن ها رابطه ی جنسی داشته باشد این را نشان می دهد که او الکلی بوده و یا به مواد مخدر اعتیاد دارد و در اوایل ممکن است که آن را انکار کند اما چنین افرادی با تغییرات خلق و خوی بسیاری همراه هستند و ممکن است که بر اساس این تغییرات از شما فاصله بگیرند .

مشکلات رفتاری :

طبق نظر بهترین مشاور روانشناس چشم چرانی کردن ، نیاز شدید به توجه از جانب دیگران ، لاس زدن های مکرر و از لحاظ جنسی برای هر چیزی تحریک شدن می تواند مشکلاتی را در آینده به همراه داشته که یکی از آن ها خیانت از جانب او است و هیچ گاه توانایی این که احساس امنیت کنید ، نخواهید داشت .

بی ثباتی اقتصادی :

اگر که فرد مقابلتان بدهکار بوده و برگه های جریمه پرداخت نشده و یا چک های بسیاری دارد و از لحاظ اقتصادی بی ثبات است و نمی تواند آن ها را مدیریت کند و برای هر نیاز و خواسته ی طرف مقابلش بهانه های بسیاری می آورد نقش مثبتی در زندگی مشترک نخواهد داشت . 

کنترل کردن :

طبق مطالعات روانشناسی فردی اگر که فرد مقابلتان تمایل دارد که همه جا رئیس باشد و خود را بسیار قدرتمند می داند و احسااس ترس و آسیب پذیری ندارد بیشتر تمایل دارد که دیگران را کنترل نماید و حتی ممکن است که احساس کنید او از شما مراقبت می کند ولی طول نمی کشد که خواهید فهمید این کنترل کردن شما را آزار می دهد و خودتان توانایی انجام هیچ کاری ندارید .

احساس مالکیت :

 ممکن است که طرف مقابلتان روی شما احساس مالکیت داشته و بسیار نسبت به شما حسود باشد و هیچ آزادی برای شما قائل نبوده و با گذشت زمان احساس خفگی خواهید کرد و مستقل بودن خود را از دست خواهید داد .

مرکز مشاوره انتخاب نو با استفاده از خدمات خود در زمینه ی ازدواج و تست های روانشناسی و جلسات مشاوره می تواند بسیاری از مسائل و مشکلات را شناسایی کرده و شما را نسبت به آن ها آگاه کند تا بتوانید تصمیم بهتری را بگیرید و از خطر های احتمالی جلوگیری کنید .