خواسته و یاآرزویی که وقتی بر آورده می شود احساس رضایت و خوشحالی در شما ایجاد می کند ولی زمانی که بر آورده نمی شود ، احساس نا کامی و نا خشنودی می کنید . ما نیاز های زیادی داریم که موجب می شوند احساسات خوبی را تجربه کنیم اما برخی از نیاز ها هستند که هر یک از طرفین باید در جهت رفع آنها برای یکدیگر تلاش کنند و زمانی که این اتفاق می افتد افراد نسبت به یکدیگر احساس خوبی را تجربه می کنند و خوشحالی را به همراه دارند . مهم ترین نیاز های عاطفی که پس از ازدواج زوجین توقع دارند طرف مقابلشان بر آورده سازد را معرفی می کنیم .

10 نیاز عاطفی مهم زوجین چیست ؟

10 نیاز عاطفی اولیه که انتظار می رود با ازدواج برطرف شوند ، عبارت است از :محبت ، ارضای جنسی ، گفت و گو ، همراهی در تفریحات ، صداقت ، جذابیت جسمانی ، حمایت مالی ، حمایت خانوادگی ، تعهد و تحسین . زمانی که این نیاز ها بر آورده می شوند ، احساس لذت به ما دست خواهد داد و رفع نشدن آن ها ، موجب نا کامی می شود . همه ی ما این نیازها را احساس می کنیم اما افراد به شکل متفاوتی آن ها را اولویت بندی می کنند . به این صورت که بر خی از افراد  نیاز به محبت را بیشتر نیاز دارند تا موارد دیگر . همچنین اولویت بندی این نیاز ها بین زنان و مردان با یکدیگر متفاوت است و عجیب نیست که در زندگیشان به دلیل متفاوت بودن اولویت هایشان با مشکل بر می خورند . ممکن است که فرد فکر کند که نیاز های همسرش با او یکی است و زمانی که در صدد رفع آن ها بر می آید ناکام می ماند . زیرا که اولویت های همسرش با خودش متفاوت می باشد . زمانی که زن و شوهر در رفع کردن نیاز های یکدیگر ناکام می مانند به دلیل خودخواهی و بی توجهی نمی باشد بلکه به خاطر نشناختن نیاز های یکدیگر می باشد . 

بر اساس گفته ی مشاور روانشناس متخصص شما نمی توانید نیاز های همسرتان را درست مانند نیاز های خودتان بدانید ، همانند بیشتر زوج ها ، نیاز های عاطفی شما و همسرتان با هم تفاوت دارند .همسرتان نمی تواند ذهن شما را بخواند و نیاز های شما را تشخیص دهد . بهترین کسی که می تواند نیاز های عاطفی را مشخص کند و آن ها را اولویت بندی کند خودتان هستید . موارد ی که احساس بهتری را برای شما به ارمغان می آورد را مشخص کرده و اولویت بندی کنیدو آن ها را به همسر خود بیان کنید و درباره ی آن ها با یکدیگر صحبت کنید . در این صورت است که همسرتان می تواند نیاز های شما را بر آورده کند . البته ممکن است که هر دو نفر در برخی موارد با یکدیگر یکسان باشند اما در هر حالت هر چقدر که نسبت به اولویت نیاز های یکدیگر آگاه باشید و آن ها را بشناسید می توانید رابطه ی صمیمی و بهتری برای یکدیگر ایجاد کنید . 

برای آَشنایی بیستر چند مورد از این نیاز ها را توضیح می دهیم .

گفت و گو کردن :

طبق نظر روانشناسان خانواده تهران بسیاری از زوجین به ویژه زنان نیاز به صحبت کردن با سریک زندگی خود دارند و بسیاری از مردان بدون این که از این نیاز آگاهی داشته باشند و از آن جایی که اولویت اولشان نیست همسرشان ناراحت شده و فکر می کنند که همسرشان تمایلی به صحبت نشده و یا نسبت به او بی توجه هستند . گفت و گو کردن یکی از مواردی می باشد که سبب می وشد افراد نسبت به خواسته های یکدیگر آگاه باشند و بهترین راه حل برای حل کردن مشکلات می باشد . زمانی که زوجین با یکدیگر صحبت مب کنند ممکن است که در آن بسیاری از نکات دیگر مانند همدلی و ... استفاده کنند که همه ی آن ها باعث بیشتر شدن صمیمیت و در نتیجه موفقیت زناشویی می باشد .

محبت :                

طبق نظر مشاوران کلینیک روانشناسی عالی هر فردی نیاز به محبت دارد و در هر رابطه ای فقدان آن می تواند بسیار آسیب رسان باشد . زن و مرد باید با یکدیگر مهربان باشند و به صورت کلامی  و غیر کلامی، نوازش و ... علاقه و محبت خود را به همسر خود نشان دهند . در بسیاری از افراد محبت کردن به عنوان نیاز اول می باشد ولی در حالت کلی برای ایجاد صمیمیت بسیار مهم و ضروری می باشد .

صداقت :

هر فردی از طرف مقابلش توقع دارد که در زندگی مشترک صادق و راستگو باشد . عدم صداقت و دروغگویی به مرور زمان بین زوجین فاصله ایجاد می کند و اعتماد فرد را کمتر می کند . به همین دلیل صداقت و راستگویی از موارد مهم دیگر یاست که زوجین باید به آن آگاه باشند .

طبق نظر مشاور قبل ازدواج ایرانی هر چقدر که زوجین نسبت به یکدیگر شناخت بیشتری داشته باشند بهتر می توانند زندگی مشترک خود را مدیریت کنند . از طرفی شناخت کافی از مهارت های زناشویی و استفاده از آن ها موجب می شود تا ازدواج موفقی را به همراه داشته باشند .