زندگی پر از قوانین است و مانند قوانین کار، قوانین ترافیک، قوانین اجتماعی، و تقریبا برای هر چیزی قوانین وجود دارد. ازدواج نیز قوانین خاص خودش را دارد که به طور شگفت آوری ساده هستند. طبق نظر مشاور قبل ازدواج بسیاری از آن ها بسیار ساده به نظر می رسند و همچنین بسیار قدرتمند هستند اگر آن ها را در زندگی تان اجرا کنید ازدواتان شرایط بهتری خواهد داشت و در واقع بسیاری از زوج ها را از شکست نجات می دهد و اگر آن ها را نادیده بگیرید ازداجتان آسیب می بیند. و به همین دلیل سعی کنید که آن ها را یاد بگیرید و به خوبی در زندگی تان عمل کنید. ما در ادامه به چند مورد از قانون های ساده اشاره می کنیم که باعث بهبود ازدواجتان می شود. این قانون ها عبارت اند از:

در اولویت قرار دادن همسر:

طبق نظر روانشناس خانواده باید این واقعیت را بپذیرید که اگر از روابطمانمراقبت نکنیم در نهایت نابود خواهد شد. و برای موفقیت در ازدواج باید ازدوجتان اولویت اول و در ابتدای لیست تان باشد. و نیاز های همسرتان باید هر روز مورد توجه قرار بگیرد و این را فراموش نکید که اگر همسرتان حس نکند که برای شما خاص است، احتمال این که خیانت کند بیشتر خواهد بود. در اولویت قرار دادن ازدواج در جالی که در آن واحد وظایف دیگری مثل مظایف شغلی، بچه ها و موارد دیگر وجود دارد ، کار راحتی نیست. اگر چه هر کدام از این مسئولیت ها جایگاه خاص خودشان را در زندگی دارند ولی ایجاد یک ازدواج سالم مهم تر است و باید بیشتر از سایر مسئولیت ها مورد توجه قرار گیرد. ازدواج سالم برای همه سودمند است و بزرگ ترین هدیه ای است که شما می توانید به فرزندانتان بدهید. آگاهی از این که والدین با هم هستند یک احساس واقعی امنیت و ثبات را برای بچه ها فراهم می کند. از طرفی باید به این کته نیز اشاره کرد که برقراری تعادل بین نقش والدی و همسری کار دشواری است. یکی از بزرگ ترین اشتباهات قرار دادن بچه ها در اولویت است. اگر چه ممکن است فکر کنید با این کار به کودکتان کار خوبی کرده اید ولی این راه درست نیست. در اولویت قرار داد کودکان، ثبات ازدواج شما را تهدید خواهد کرد. و زمانی که ازدواجتان ثبات نداشته باشد، کودکتان آسیب خواهد دید.  این طبیعی است که والدین کودکانشان را دوست داشته باشند اما هنگامی که بچه ها در اولویت زن یا مرد قرار می گیرند همسر نسبت به طرف مقابل و فرزندان خود احساس رنجش و سردی خواهد کرد. پس در دست خودتان است که اجازه ندهید این اتفاق به ازدواجتان بیفتد. اگر همسرتان بداند نیاز ها و خواسته های کودکانتان مهم تر است ازدواجتان قوی تر خواهد شد و استحکام بیشتری خواهد داشت. 

فکر کنید و لیستی از روش هایی که نشان دهنده ی این است که همسرتان اولویت اول زندگی شماست، تهیه کنید. زمانی که همسرتان را در اولویت قرار دهید از نتایج آن شکفت زده خواهید شد شما عشقتان را به همسرتان نشان می دهید و او نیز پاسخ خوبی به شما می دهد و جریان عشق در شما قوی تر می شود و شادی و شور زیادی به زندی تان می آورد و احساس رضایتمندی زیادی خواهید داشت. 

برای تمرین این قانون به همسرتان بگویید که او اولین اولویت زندگی شماست و به او بگویید که هیچ چیز نمی تواند این جایگاه را در شما تغییر دهد. از همسرتان بپرسید که چه کاری می توانید انجام دهید و در انجام آن متعهد باشید. 

پذیرش تفاوت ها:

در بیشتر موارد علت اصلی مشکلات در ازدواج همین تفاوت هاست. گاهی اوقات آسان است که اجازه دهید تفاوت ها بهترین ها را از شما بگیرند و این باور در شما شکل بگیرد که کار کردن برای ازدواجتان کار بیهوده ای است. همه ما در برخی زمینه ها با هم متفاوت هستیم اگر شرط اصلی یک ازدواج عالی شباهت ها بود، همه باید از ازدواج کردن منصرف می شدند. برخی از زوج ها بیش تر از دیگران با هم جور هستند ولی این به معنای بهتر بودن ازدواجشان نیست. اگر شما و همسرتان یک باور مشترک داشته باشید و به این باور متعهد باشید با همه تفاوت ها که در پیش رو دارید مقابله خواهید کرد. 

اگر هر دوی شما کاملا به هم شبیه بودید ارتباط شما خسته کننده و کسل کننده می شد و به همین دلیل سعی نکنید که همسرتان را تحت فشار قرار دهید که مثل شما فکر، احساس و یا عمل کند. به جای آن تلاش کنید که این تفاوت ها را بفهمید و درک کنید. اگر شما گله کنید و غر بزنید اوقات خودتان تلخ می شود و اگر که بجنگید به نتیجه ای نخواهد رسید. اگر آرام باشید و تفاوت ها را به عنوان یک موهبت بدانید هنر سازگاری و اعطاف پذیری را یاد می گیرید و رشد خواهید کرد و زندگی تان غنی تر خواهد شد. و در نتیجه بخ لحاظ شخصیتی به فرد بهتری تبدیل خواهید شد. هنگامی که شما شروع می کنید به پذیرفتن تفاوتهای خود و همسرتان به هم نزدیک تر می شوید و هر چقدر به هم نزدیک تر شوید این تفاوت ها کمتر به چشمتان خواهد آمد.

تمرین: سعی کنید تفاوت هایتان را بدانید و لیستی از آن ها تهیه کنید و از همسرتان در نورد علاقه مندی هایش بپرسید و سعی کنید از چشم و زاویه دید او به مسائل نگاه کنید و درک کردن یکی از کلید های مهم در هر رابطه ای است. هرگز همسزتان را تحت فشار نگذارید که مثل شما عمل کند و به جای سرزنش کردن و برخورد گستاخانه با علاقه مندی هایش آن ها را درک کنید.

برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه این که چگونه رابطه خوبی با همسرتان داشته باشید و احساس رضایت و موفقیت را در رابطه تان داشته باشید با بهترین کلینیک روانشناسی در ارتباط باشید.