ازدواج فرایندی پویا و مشترک است و حالت منفعلانه و ایستا نیست . و شما چون جشن عروسی برگزار کردید و عقد نامه را امضا کردید ، متاهل نمی شوید . در واقع شما و شریک زندگیتان زمانی متاهل شده اید که یکدیگر را از لحاظ ذهنی ، جسمی و روحی سیراب کنید .عمل واقعی ازدواج در قلبتان رخ می دهد و نه در مکانی خاص . ازدواج انتخابی است که شما می کنید ، آن هم نه فقط در یک روز خاص ، بلکه بار ها و بار ها و این انتخاب در شیوه ی رفتار شما با همسرتان تجلی می یابد . 

ازدواج ارتباط مشترک و یکی شدن است نه میدان جنگ . لحظه ای که رفتار توام با عشق و احترام را متوقف کنید ، ازدواجتان نیز متوقف می شود . زمانی که با خشم و آزردگی زندگی کنید ، دیگر همسر یکدیگر نیستید و شاید با هم و در زیر یک سقف باشید ، اما اگر قلب هر دو شما به روی یکدیگر بسته باشد ، از لحاظ احساسی طلاق گرفته و جدا شده اید . 

برخی افراد با باور های نادرست و خطر ناک وارد زندگی مشترک می شوند اعتقاد دارند که زمانی که ازدواج کنند شرایط بهتر خواهد شد . اما واقعیت این است که ازدواج نوع معینی از تسهیل و تشدید روحی و روانی را وارد زندگی می کند . در ازدواج تمام مسائل بزرگ تر و درشت تر به نظر می رسد و مسائل قبل از شروع زندگی مشترک را اغراق آمیز می کند . اگر ارتباط خوبی داشته اید ، ازدواج آن را بهتر می کند و اگر ارتباط دشواری داشته اید ، ازدواج آن را بد تر می کند . به عبارتی می توان گفت که هر مشکلی که داشتید ازدواج آن را تشدید کرده و هر نقطه ی مثبتی نیز بیشتر می شود . 

چه زمانی می توانیم به رابطه ی خود پایان دهیم ؟

مشاوران معروف تهران بیان می کنند که زمانی می توانید به ارتباط خود پایان دهید که متوجه می شوید بین شما و نامزدتان هیچ تفاهمی وجود ندارد و یا هیچ گونه کشش جنسی بین شما بر قرار نیست و شما و شریک عاطفی تان در دو قطب مخالف هم رشد کرده اید و یا رفتار های مخربی از همسرتان می بینید که تمایلی برای اصلاح آن ها و تلاشی برای حفظ رابطه نمی کند . اگر ارتباط رضایت بخشی ندارید بهترین تصمیم این است که در جهت بهبود آن گام بردارید و برای آن تلاش کنید و شاید در بدترین شرایط و حالت رهایی باشد . اگر در رابطه تان احساس شادی نمی کنید ، باید به فکر چاره باشید . ادامه ی رابطه تحت چنین شرایطی موجب ناکامی و نارضایتی می شود . ارتباط و پیوند زناشویی زابطه ای است که به تلاش و همکاری مشترک زن و مرد نیاز دارد تا در مسیر رشد و پیشرفت حرکت کند . 

ازدواج عاقلانه و منطقی چیست ؟

طبق نظر بهترین روانشناس بالینی ازدواج عاقلانه می تواند زندگی شما را عالی کند . ازدواج رشد دهنده ی افراد است که در آن هر دو همسر احساس می کنند مورد حمایت و توجه یکدیگر قرار دارند . شاید به نظر برسد که ازدواج تلاشی را نمی طلبد اما داشتن ارتباطی رضایت بخش زمان و تلاش می طلبد . ازدواج خوب چند ویژگی بنیادی دارد ، به این صورت که هر دو نفر به طور کامل به ارتباطشان متعهد هستند و تمایل دارند روی زمان و انرژی شان سرمایه گذاری کنند . آن ها به گونه ای موثر با یکدیگر ارتباط بر قرار می کنند و می دانند چطور با تفاوت ها و اختلاف هایشان کنار بیایند ، و انعطاف پذیر باشند . در ازدواج مسیر های بسیار زیادی وجود دارد که می تواند رابطه را بهتر کند ولی اگر برای حفظ آن تلاش نکنید و انرژی و زمان لازم را صرف نکنید آسیب رسان خواهد بود .

 3 واقعیت در ازدواج عاقلانه بر اساس مطالعات مشاوره قبل از عقد چیست ؟

 1 . اگر نسبت به نیاز های خود بی توجه باشید و آن ها را در اولویت قرار ندهید ، احساس ناکامی خواهید کرد و از همسر خود رنجیده خواهید شد ، که در نهایت موجب نابودی زندگی مشترک می شود . شما باید به ارتباط و شراکت تان اولویت بدهید و در رفع نیاز های همدیگر تلاش کنید .

2 . برای ازدواج موفق ذهن خوانی لازم نیست و باید یاد بگیرید که درباره ی خواسته هایتان صحبت کنید . شما باید نیاز های خودتان را نیز شناخته و آن ها را با همسر خود در میان بگذارید . در ارتباط خوب ، طرفین برای رفع نیاز هایشان کمک می کنند و فقط در فکر ارضای نیاز های خود نیستند .

 3 . وقتی که ناراحت و خشمگین هستید باید توانایی مهارت برای ارتباط خوب در ازدواج را داشته باشید هر فردی در مواقع بحرانی باید راه های درست کنار آمدن با این شرایط و حل آن ها را بدانید . همیشه فراز و نشیب های زیادی وجود دارد و پیوسته در حال رشد و تغییر است و آن چه  اهمیت دارد توانایی افراد در حل کردن آن ها است .

کلینیک مشاوره انتخاب نو با استفاده از خدمات مشاوره پیش از ازدواج و مشاوره ازدواج راه های ایجاد رابطه خوب ، انعطاف پذیری ، حل مسئله و مشکلات و بسیاری از موارد دیگر را آموزش می دهد .