ابزار های مهمی هستند که زوجین در زندگی زناشویی و در ارتباطات خود به شدت نیاز دارند و زمانی که از این ابزار ها استفاده کنید و به کار بگیرید ، جلوی اتفاقات و رویداد های نا خوشایند زندگیتان را بگیرید و ارتباط سازنده و موثری را با اطرافیان خود یعنی همسر بر قرار کنید . در ادامه این ابزار های ارتباطی را معرفی می کنیم که عبارت است از :

سوال پرسیدن :

بر اساس مطالعات مشاوره آنلاین اگر شما در مکالمات روزمره مجهز به ابزار سوال باشید ، به راحتی می توانید روند گفت و گو را مدیریت کنید و در شرایط تنش زا و گفت و گو هاس حساس ، موفق عمل کنید . سوال پرسیدن مانند چراغی عمل می کند که مسیر را روشن می کند و این گونه می توانید خطرات مسیر را ببینید و برای عبور از آن ها تدبیری پیش بگیرید . سوال پرسیدن شما را آگاه می کند که در ارتباطتان چه مشکلاتی وجود دارد و می تواند خطر ساز باشد . و همچنین با سوال پرسیدن می توانید تا همسر خود را بیشتر کشف کنید و بیشتر او را بشناسید و در نتیجه بحث ها و کشمکش های شما کمتر و کمتر خواهد شد .

نیاز طرف مقابل خود را بشناسید .

هر انسانی پنج نیاز دارد که این نیاز ها شامل بقا ، عشق و محبت ، قدرت ، آزادی و تفریح است . با توجه به تحقیقات روانشناسی فردی در صورتی که در دو یا بیش از دو نیاز از نیاز های زن و شوهر تفاوتی وجود داشته باشد ، این تفاوت باعث بروز اختلاف در زندگی مشترک آن ها می شود . در خیلی از مواقع ، زوج ها گمان می کنند منشا این اختلاف ها ، نحوه ی رفتارشان با یکدیگر است ، در صورتی که دلیل اصلی این مشکل ، عدم سازگاری این نیاز ها است . به بیان ساده تر ، آن ها در ارتباطات خود ، نیاز های یکدیگر را در نظر نمی گیرند و نسبت به این نیاز های طرف مقابلشان آگاهی ندارند . مزیت اصلی شناخت این نیاز ها ، آگاهی به تفاهم ها و اختلاف ها است و به وسیله ی آن از اختلاف های آینده جلوگیری می شود .

بر اساس مطالعات کلینیک روانشناسی نیاز بقا که اشاره به این دارد که هر کاری که انسان ها برای زنده ماندن و حفظ بقای خود انجام می دهند ، از جمله ورزش ، رژیم غذایی ، مراقبت بهداشتی و ارتباط جنسی است . عدم توجه به این نیاز ها و بزرگ بودن میزان نیاز فرد به این موارد باعث می شود که همسر شما از درون احساس مثبتی نداشته باشد و این عدم رضایتبا رفتار هایی مانند غر زدن ، قضاوت و انتقاد مخرب بروز دهد و سبب اختلاف شود . عشق  و محبت یعنی نیاز به دوست داشتن و دوست داشته شدن هستند و بسته به این که شما گیرنده ی عشق و محبت هستید یا دهنده ، طرف مقابل رفتار متفاوتی را از خود باید بروز دهد . گیرنده بودن و دهنده بودن در تمام انسان ها وجود دارد . اما آن چه که مهم است ، میزان آن می باشد . در صورتی که نیاز افراد به طور کامل رفع نشود با مشکلاتی رو به رو خواهد شد . نیاز قدرت باعث می شود به دنبال چیز هایی باشیم که در ما احساس قدرتمند بودن را ایجاد می کند . افرادی که این نیازشان بالا است به دلیل جریان قدرت طلبی ممکن است مرتکب هر رفتاری شوند . آزادی یکی از نیاز های دیگری است که تکاملی است و هدف آن توازن بین دو چیز است نیاز به مجبور کردن دیگری که طبق میل ما زندگی کند و نیاز به رها شدن از این اجبار . از نیاز های دیگر تفریح می باشد که مهم ترین خصیصه اش خنده است . زوجین خیلی چیز ها از هم یاد می گیرند و همیشه خندان هستند . اما زمانی که زندگی مشترک تلخ می شود ، تفریح اولین قربانی آن است . 

قدر دانی کردن :

قدر دانی کردن یکی از ابزار هایی است که بسیاری از افراد از آن غافل هستند . قدر دانی کردن فقط به منزله ی متشکرم و ممنونم نیست بلکه در قدر دانی کردن باید اشاره به کاری که آن شخص انجام داده است و احساسی که در شما ایجاد شده و نیازی که در شما محقق شد ، اهمیت دارد . 

با شناخت کافی و آشنایی با دنیای مطلوب همسر ، می توانید زفتار مناسب با همسر خود را انتخاب کنید . و این کار باعث عمق دادن رابطه شما می شود . با عدم آگاهی از همسرتان رفتار هایی انجام می دهید که خواسته و نا خواسته او را رنجیده خاطر می کنید و تکرار رنجش ها باعث کدورت و ایجاد فاصله بین شما و همسرتان می شود .  اگر که به اندازه ی کافی از همسر خود شناخت داشته باشید می توانید رفتار هایی که او را رنجیده خاطر می کند را کنار بگذارید و رفتار های مناسبی را جایگزین آن کنید . همانطور که گفتیم مهارت های ارتباطی در زندگی زناشویی اهمیت بسیار زیادی دارد و نقش مهمی را در استحکام رابطه و زندگی مشترک به همراه دارد . عدم آگاهی و یادگیری این مهارت ها مشکلات زیادی را به بار خواهد آورد . برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید با تلفن مشاوره تماس گرفته و با مشاوران مشورت نمایید .