رابطه ی زناشویی بسیار پیچیده است زیرا که به عنوان یک زوج با هم زندگی می کنید و بسیاری از موارد زندگیتان را با هم سهیم می شوید، بچه دار می شوید ، به دخل و خرج می پردازید و مدیریت زندگی را به عهده دارید و حتی با یکدیگر استراحت می کنید و می خوابید. موارد بسیاری هستند که باید بابت آن ها با هم همکاری کنید و به توافق برسید و ممکن است کوهی از مسائل باشد که به خاطرش با هم قهر کنید و بسیاری از مسائل است که با هم می توانید از آن ها لذت ببرید. رابطه زناشویی 4 جنبه بسیار گسترده دارد که آن ها را در ادامه مطرح می کنیم.

سازگاری:

طبق نظر روانشناسان قبل ازدواج این نقطه‌ی آغازی مهم برای یک رابطه موفق است. داشتن علایق مشترک و نگاه نزدیک به هم می تواند رابطه را برای زندگی آسان تر کند. سازگاری را می توان طیفی در نظر گرفت که یک سر آن بسیار شبیه و سر دیگرش کاملا متفاوت است و رابطه شما جایی در طول رشته قرار می گیرد. این سازگاری در طول سال ها تغییر می کند و همچنان که افراد رشد می کنند و به سمت کمال می روند، دیدگاه هایشان به زندگی و خواسته هایشان تغییر می کند. تفاوت بخش اجتناب ناپذیری از فردیت است و هر فردی موجودی مجزا می باشد و هر چقدر که نقاط مشترک شما و همسرتان بیشتر باشد باید بر سر مسائل کمتری بحث و جدل کنید. نا سازگاری هایی که غلبه بر آن ها دشوار است جایی رخ می دهند که سازگاری، مستلزم از خود گذشتگی بیش از حد باشد. و این موارد خوزه هایی از زندگی هستند که با عمیق ترین بخش شخصیت سرو کار دارند که این شامل ارزش های اخلاقی، اهداف زندگی شخصی،درک درست از تعهد و وفاداری می باشد.

صمیمیت:

اکثر زوج ها دوست دارند که با هم احساس نزدیکی کنند و صمیمیتشان با هم به قدری باشد که رابطه شان را خاص و منحصر به فرد کند. زوجین برای بهره مندی از صمیمیت نیازمند قدری تلاش و تعهد است و برای کسانی که می خواهند رابطه شان را بهبود ببخشند خبر خوبی است چون به این معنا است که اگر صمیمیتی در کار نیست می توان برای خلق آن با هم کوشش کنند. 5 نوع صمیمیتی که در رابطه شامل می شود عبارت اند از صمیمیت احساسی،صمیمیت فکری، صمیمیت فیزیکی، صمیمیت تفریحی، صمیمیت معنوی می باشد. ممکن است که در مواردی قوی باشید و در برخی دیگر ضعیف. در هر صورت می توانید میزان هر کدام را تشخیص داده و در جهت بهبود آن ها اقدام نمایید.

مسائل واقعی و روزمره زندگی:

همه ی مواردی هستند که در ابتدا شیفته و مجنون و درگیر عشق هستید و فکر می کنید که اصلا اهمیتی ندارد اما همین که واقعیت خود را نشان می دهد همین موارد می توانند رابطه را بسازند و یا از هم بپاشند.

مشاورین خانواده بیان می کنند که بسیاری از زوج ها به اهمیت کار کردن با هم و در کنار هم واقف نیستند و زمانی که زندگی روزمره خوب پیش می رود چندان اهمیتی به با هم بودن نمی دهند و اگر اوضاع خوب پیش نرود همین مسئله باعث تنش و رنجش شدید می شود. دقیقا وقتی مردم فکر می کنند تفاوت هایشان در نحوه انجام دادن کارها چندان مهم نیست، در می یابند که این تفاوت ها چقدر مهم است. اغلب مردم توقع دارند که اگر با یکدیگر صمیمی هستند و سازگاری دارند و یکدیگر را دوست دارند موارد دیگر به آسانی پیش برود و یا اگر مشکلی پیش بیاید راحت بتوانند از پس آن برآیند. اما اغلب، این ناراحتی ها و مشکلات کوچک می توانند فرساینده و نفس گیر باشد و چنان انرژی شما را تخلیه کنند که نتوان از حوزه های دیگر رابطه لذت برد. مسائل روزمره شامل: دوستان، سرگرمی ها، خانه، اقوام سببی، پول، بچه داری و کار و .... می باشد. با پیدا کردن راهی برای انجام دادن درست کارها می توانید از روش های مختلفی استفاده کنید.


ارتباط:

طبق نظر بهترین روانشناس این اخرین جز و عنصری ضروری در رابطه است. مردم از ارتباط برای تبادل اطلاعات ضروری ، گذراندن وقت در طول روز، تبادل افکار و احساسات شخصی، ایجاد صمیمیت و حل اختلافات استفاده کنند. رابطه می تواند صحبت های مقدماتی و ساده باشد و یا مهارت های مذاکره که سال ها طول می کشد تا کامل شوند. به روز رسانی اطلاعات، گفت و شنود مختصر، گپ دوستانه، درد و دل صمیمانه و حل اختلاف مواردی هستند که برای زوج ها دارای ارتباط قوی ضروری است. زوجین ممکن است که در جهت تقویت هر جز آن تلاش کنند و اثرات مثبت آن را در رابطه شان خواهند دید اما برخی دیگر به یک یا دو مورد اکتفا می کنند و ممکن است که ناراحتی هایی را تجربه کنند. 

همانطور که گفتیم رابطه زناشویی بسیار پیچیده بوده و نیازمند رسیدگی و تلاش برای موفقیت در هر عنصر آن است برای کسب اطلاعات بیشتر و بهبود رابطه تان می توانید با مرکز مشاوره خوب انتخاب نو در ارتباط باشید.