رضایتمندی زناشویی و داشتن رابطه سالم موفق بدون هیچ تلاشی به وجود نمی آید و زوجین برای ایجاد آن باید تلاش های لازم را نمایند تا اثرات مثبت آن را در رابطه شان ببینند. بر اساس مطالعات مراکز روانشناسی یکی از مواردی که باعث ایجاد دردسر در رابطه می شود سوء تفاهم ها هستند که به دلایل مختلفی در رابطه خود را نشان می دهند و برای اجتناب از سوءتفاهم ها ، راه های مختلفی وجود دارد که از جمله آن ها می توان به بررسی افکار خودانگیخته درباره همسر اشاره کرد. و باید ببینید که تا چه اندازه منطقی و معتبر هستند. افکار منفی و درگیر شدن با نشخوار فکری و گرفتار شدن در باور های اشتباه در مورد همسر می تواند به شدت در رفتار شما با همسرتان تاثیر بگذارد. 


ذهن خوانی ممنوع

توجه به خطای ذهن خوانی درباره نیت همسر نیز راه موثر دیگری است که می توان اشاره کرد.ما نمی توانیم افکار همسرمان را بخوانیم و بدانیم که چه نیاز ها و احساساتی دارد و همچنین همسرمان هم نمی تواند ذهن ما را بخواند و خواسته های ما را متوجه شود. اگر که بر این باور داشته باشید که همسرتان باید خودش متوجه نیاز ها و احساسات شما شود بسیار دچار سوءتفاهم خواهید شد و مشکلات زیادی را تجربه خواهید کرد. شما برای اطلاع از نیاز ها و خواسته های همسرتان باید به صورت واضح و شفاف صحبت کنید و درباره احساساتان نیز گفتگو کنید و آن ها را به زبان بیاورید و به مرور زمان خواهید دید که چقدر از میزان سوءتفاهم ها در رابطه تان کاسته شده است.

گذراندن وقت با یکدیگر و با هم بودن:

طبق مطالعات مرکز مشاوره ازدواج همنشینی و صحبت کردن در اوایل آشنایی بسیار زیاد است ولی هر چقدر که از زمان ازدواج می گذرد این اصل مهم در بسیاری از ازدواج ها کمتر می شود. زمانی که زن و شوهر درگیر با گرفتاری های زیادی مانند مشکلات مالی، مراقبت از بچه ها ، انجام کارهای منزل غرق می شوند، وقت کمتری با هم صرف می کنند . نباید فراموش شود که گذرندان وقت با یکدیگر و با هم بودن یکی از سرمایه های ازدواج های موفق است. که می توانید به سادگی و با برنامه ریزی به دست بیاورید. برای این منظور می توانید به فعالیت هایی که هر دو از آن لذت می برید توجه کنید. مسافرت با هم، سینما و .... و اوقاتی را برای آن ها در نظر بگیرید. در برنامه های عادی زندگی نیز می توان با هم بودن را اجرا کرد. مانند پیاده روی، تماشای تلویزیون و ... می تواند موثر واقع شود. 

ایجاد صمیمیت:

صمیمیت مفهوم بزرگی است که شامل توجه کردن، پذیرفتن، حساسیت به خرج دادن و درک کردن است. و با سوء تفاهم و سرزنش و عیب جویی و عدم توجه رابطه معکوس دارد. زن و شوهری که به انتقاد و مجازات و کنترل یکدیگر می پردازند صمیمیت میان خود را از دست می دهند و با از دست رفتن صمیمیت رابطه با مشکلات بسیاری مواجه خواهد شد .

دوستی و رفتار دوستانه:

دوستی و رفتار دوستانه با همسر از جمله عوامل تعیین کننده کیفیت زندگی زناشویی است. اگر این ویژگی در ازدواج نباشد، کیفیت رابطه تا حد زیادی کاهش پیدا می کند. پس سعی کنید که رابطه دوستانه را بین خود و همسرتان ایجاد کنید و از آن غافل نشوید. 

خشنود کردن همسر:

خشنود کردن همسر یکی از عوامل موثر در ازدواج های موفق است. اما این خشنودی باید دو طرفه باشد و می توانید با رفتار خود همسرتان را خوشحال کنید بلکه می توانید در خشنودی ها و رضایت های او شریک شوید. خشنود کردن همدیگر روابط پژمرده زناشویی زوج ها را روح تازه می بخشد. 

حمایت کردن:

طبق نظر مشاور روانشناس حمایت کردن مورد دیگری است که می توان اشاره کرد و به این معنی است که تا همسرتان در وقت نیاز و بروز مشکلات به شما تکیه کند. اهمیت دادن به همسر زمانی که یاس و ناامیدی به او غلبه کرده و یا حل مسائل او وقتی که درگیر با مشکلات بسیاری است و کمک کردن به او در این مواقع می تواند معانی بسیار زیادی داشته باشد. با این رفتار به او می گویید که در سختی ها کنار او هستید و از او حمایت می کنید البته در این موضوع شخصیت افراد نقش مهمی دارد و در اغلب اوقات سوال کردن از همسر به روشن شدن و طرح مسئله کمک می کند. 

رابطه با کیفیت:

در مواردی که حتی زن و شوهر یکدیگر را زیاد می بینند کیفیت با هم بودنشان ممکن است مطلوب نباشد. مشغله های ذهنی در زمینه شغل، مشکلات مالی، مشکلات بچه ها می تواند میان زن و شوهر فاصله بیندازد. اما احساس نزدیکی را می توا در مدت کوتاهی ایجاد کرد مثلا با صحبت کردن درباره اتفاقات محل کار، بحث درباره مسائل خانواده، صحبت از برنامه ها و هدف های آینده و یا بازگو کردن موفقیت های روزانه، برای نزدیکی بیشتر شما به همدیگر موثر خواهد بود. ابراز عشق و محبت کردن، پذیرش و حمایت می تواد به زن و شوهر احساس نزدیکی بدهد. 

توجه کردن به کارهای مثبت همسر:

یکی از موارد دیگر که می تواند در رابطه زوجین موثر واقع شود توجه کردن به کارهای مثبت همسر است. در واقع اگر که شما فقط به کارهای منفی همسرتان توجه کنید و خود را با آن ها درگیر کنید باعث ایجاد احساس بد در خودتان و هم طرف مقابلتان خواهد شد و در واقع ناکامی های بیشتری را تجربه خواهید کرد اما اگر توجه خود را به کارهای مثبت همسرتان بدهید خواهید دید که حال رابطه تان یز به مرور زمان بهتر می شود و این کارهای مثبت نیز بیشتر می شود. پس سعی کنید که به نکات مثبت همسرتان توجه بیشتری داشته باشید.

انجام دادن و تمرین و تکرار دو طرفه هر یک از موارد بالا می تواند به زوجین کمک بزرگی در جهت داشتن زندگی رضایتمند و سالم داشته باشد اما نکته ای که نباید فراموش شود این است که رابطه همواره نیاز به رسیدگی دارد و با همین فعالیت ها می توانید به آن انرژی ببخشید.