رضایت جنسی همسران علاوه بر عوامل شناختی و عاطفی به عوامل رفتاری نیز وابسته است که در ادامه به آن ها اشاره می کنیم.

خوش رفتاری:

طبق مطالعات مشاوره داشتن اخلاق و رفتار خوب از اصول مهم در حیات اجتماعی انسان ها است. اخلاق خوب در محیط زندگی، نه تنها انسان را از انواع نگرانی ها حفظ می کند، بلکه عامل بسیار موثری برای پیروزی بر مشکلات و دشواری ها است. ازدواج، ورود به مرحله جدیدی از تعامل بوده که در آن زوجین از معاشرت هم صمیمی می شوند و افکار آن ها به هم نزدیک و برنامه های زندگی آن ها مشخص می شود و در آن به تفاهم می رسند. از موثر ترین عوامل رضایت همسران خوش رفتاری زن و شوهر با یکدیگر است که به رفتار جنسی همسران، و در نتیجه رضایت جنسی آن ها کمک خواهد کرد.

آراستگی ظاهری:

دومین مورد که در این زمینه می توانیم اشاره کنیم آراستگی ظاهری می باشد زیرا که گرایش انسان به زیبایی هاست و استفاده از بوی خوش و تمیز بودن بدن و ... و رعایت بهداشت فردی از موارد مهمی هستند که باید به آن ها توجه کرد و به هیچ وجه نادیده نگرفت.

بهداشت جنسی:

از دیگر عوامل تاثیر گذار بر رضایت جنسی و سکس همسران رعایت بهداشت جنسی آن هاست. بهداشت از جنبه های مهم زندگی است که حفظ و ارتقای آن مقدمه حفظ حیات، شکوفایی عمر و بهره گیری شایسته از زندگی است. رعایت بهداشت و حفظ سلامتی بر همه امور زندگی مخصوصا بعد جنسی انسان اثرگذار است. بهداشت جنسی از مجنبه های مهم بهداشت افراد است که به سبب رعایت نکردن آن احتمال مبتلا شدن به بیماری های جنسی وجود دارد. و در حالت کلی می توان گفت که آموزش بهداشت جنسی از مهم ترین برنامه ها و خدماتپیشرفت بهداشت است که برای همسران بسیار مفید بوده و در پیشگیری از بروز مشکلات روانی، رفتاری، خانوادگی ناشی از رعایت نکردن بهداشت جنسی موثر است.

هماهنگی در آمیزش جنسی:

هماهنگی در انجام امور جنسی از موارد مهمی است که باید رعایت شود. و این هماهنگی خود به خود پدید نمی آید بلکه برای پی بردن به توافق زن و شوهر از نظر جنسی ، علاوه بر احترام به به نیازهای جنسی یکدیگر، لازم است رفتار جنسی به خوبی درک شود. آمیزش جنسی زمانی مناسب خواهد بود که برای هر دو طرف لذت داشته باشد و عشق از فشار جسمی و واکنش غیر ارادی و هیجانی آنی جدا کند. 

در کنار مواردی که گفتیم عوامل شناختی نیز در این روند بسیار تاثیر گذار هستند . که می توان به مورد زیر اشاره کرد.

درک متقابل جنسی زن و شوهر:

درک و فهم، فرایند پیچیده ای است که همسران به کمک آن اطلاعات لازم را درباره یکدیگر به دست می آورند. شکی نیست که زن و شوهر از دو خانواده و در دو فرهنگ و تربیت جداگانه پروورش یافته اند و طرز فکر ها، سلیقه ها، و برداشت های آن ها متفاوت است و ممکن است درباره ی برخی مسائل اختلاف نظر داشته باشند که این مسئله گاه موجب پدید آمدن بحران در زندگی خانوادگی می شود. مطالعات نشان می دهد که چگونه شیوه ادراک، تفسیر و ارزیابی زوج ها از یکدیگر و از روابطشان بر کیفیت ارتباطی آن ها اثرگذار است. شناخت ویژگی های خاص هر زن و شوهر از هم نقش بسیار مهمی در ایجاد تفاهم و رضایتمندی آنان از زندگی خانوادگی دارد. زندگی مشترک نیازمند یادگیری مهارت های مهم است و زن و شوهر باید با شناخت توانمندی ها، تفاوت ها و حساسیت های یکدیگر بتوانند به نیازهای جسمی، عاطفی، روانی و جنسی طرف مقابل پاسخ دهند، به طوری که هر دو طرف به آرامش رضایت بخش برسند.

از عوامل عاطفی که در رضایت جنسی تاثیر گذار است که به ارتباط عاطفی سالم اشاره می کنیم.

 ارتباط عاطفی سالم:

مطالعات مشاوره آنلاین نشان می دهد که وجود ارتباط سالم عاطفی بین همسران بسیار مهم است. ارتباط وسیله ای است که با آن دو نفر یکدیگر را می سنجند و در ساده ترین مفهوم ارسال و دریافت پیام است. و بنابراین می توان گفت که ارتباط زناشویی فرایندی است که در آن زن و شوهر به صورت کلامی و غیر کلامی مثل گوش دادن، حالت چهره و ... با همدیگر تبادل احساسات و افکار را انجام می دهند. مجموعه ای از سبک های ارتباطی مثبت مانند بیان همدلانه و مناسب احساسات، فهم و درک همسر، با رضایت آن ها از زندگی مشترکشان بسیار رابطه مهمی دارد. و می توان گفت که زن و شوهر های دارای توانایی برقراری ارتباط مناسب ، روابط زناشویی رضایتمندانه ای دارند. و این برروابط جنسی آن ها تاثیر خواهد گذاشت . زیرا که آن ها می دانند چگونه مشکلاتشان را مطرح کنند و آن ها را حل کنند و به نتیجه ای برسند که رضایت هر دو طرف را به دنبال داشته باشد و همچنین درباره لذت جنسی و بسیاری از عوامل دیگر که مطرح کردیم به راحتی صحبت می کنند و نیازهای خود را به روش مناسب و در زمان مناسب مطرح می کنند و در نتیجه رضایت لازم را از این جهت کسب می کنند. 

آموزش مهارت های ارتباطی برای زوجین بسیار اهمیت دارد و بسیاری از ابعاد زندگی آن ها را تحت تاثیر قرار می دهد از این رو همواره به آن ها تاکید می شود و به زوج های جوان توصیه می شود تا خود را نسبت به این مهارت ها آگاه تر کنند و برای این کار می توانند با کلینیک روانشناسی در ارتباط باشند تا بتوانند زندگی زناشویی موفقی همراه با لذت و آرامش داشته باشند.