در جلسات زوج درمانی به به کار گیری روانشناسی ازدواج نقش زن و مرد در بروز و حل مشکلات مشخص می شود . زوجین با استفاده از تمرین هایی و بازگویی آن ها در جلسات متوجه بهبودی رابطه ی خود می شوند و به این ترتیب با آگاهی نسبت به رفتار ها و تصمیماتی که اتخاذ می کنند می توانند مشکلات زندگیشان را به موارد ی قابل حل تبدیل کنند و از تاثیرات منفی مشکلاتشان بر روابط زناشویی و حتی ارتباطشان با فرزندان به طور چشمگیری می کاهند .طبق نظر روانشناس قبل ازدواج زمانی که مشکلی بین زوجین پیش می آید فقط یک نفر نمی تواند مقصر باشد باید بدانیم که هر روی زن و مرد در بروز آن مشکل نقش دارند و برای بهبود رابطه شان هر دو باید تلاش کنند . 

چه زمانی زوجین به زوج درمانی نیاز دارند ؟

بی اعتمادی :

یکی از مشکلاتی که زوجین باید برای آن به مشاور روانشناس مراجعه کنند از بین رفتن متقابل رابطه ی آن ها است . خیانت ، بر قراری رابطه ی جنسی با فرد دیگر ، رابطه احساسی با فرد سوم و یا دروغ هایی که برای مسائل مالی گفته شده باعث بی اعتمادی شده است و در هر یک از این موقعیت ها ، بازسازی اعتماد از دست رفته درشرایطی که هر دو طرف بتوانند صحبت کنند و آن رابیان کنند مناسب خواهد بود .

مشاجرات تکرار شونده :

اگر که رابطه تان با همسرتان بیشتر به سمتی پیش می رود که همواره در حال بگو مگو و مشاجره و دعوا هستید و ممکن است که این مشاجره ها بسیار کوچک و جزئی و یا خیلی بزرگ و دردناک باشند و احساسات بسیار بدی برای شما به همراه داشته باشند در هر صورت اگر که این الگو رو به افزایش است و بیشتر از حد نرمال است و یا حتی ممکن است که فقط یکی از شما درگیر آن باشید اما اگر که در طولانی مدت باقی بماند تاثیرات بسیار بدی را به همراه خواهد داشت . و حتی مسائل کوچک ممکن است که خبر از مشکلات عمیق تری بدهد که خودتان از آن بی خبر هستید و با نگاهی عمیق تر از سوی فردی متخصص این مسائل روشن می شوند .

ارتباط ضعیف :

ممکن است که در رابطه تان احساس می کنید که درک نمی شوید و یا نادیده گرفته می شوید و یا احساس می کنید که نمی توانید طرف مقابلتان را بفهمید و احساسات وی را درک کنید . یکی از فایده های مهم زوج درمانی افزایش کیفیت بر قراری ارتباط و فهم متقابل است . مشاور خانواده ایرانی مواردی را به شما آموزش می دهد که از طریق این مهارت ها می توانید به طرف مقابل خود گوش دهید و یکدیگر را بیشتر درک کنید و در نتیجه رابطه ی بهتری را داشته باشید .

می خواهید همسرتان بداند و شما نمی توانید بگویید .

ممکن است که مسائلی باشد که توانایی گفتنش را نداشته باشید اتاق مشاوره جایی است که در کمال آرامش می توانید آن چه را که می خواهید مطرح کنید و فرد متخصص به شما کمک خواهد کرد تا به ترس های خود غلبه کنید و هر چیزی را که لازم است به همسرتان بیان کنید .

تکرار الگوی اشتباه :

عادت ها و الگو های بد و اشتاه بسیاری هستند که می توانند رابطه را با مشکل مواجه کنند از عادات غذایی و خواب گرفته تا ارتباط با خانواده های یکدیگر و هزاران مورد دیگر که باید این الگو های اشتباه شناسایی و شکسته شوند تا به رابطه صدمه نزنند .

حل تعارضات نا کار آمد :

بر اساس تحقیقات جان گاتمن مدیریت تعارضات توسط زوجین راهی برای شناسایی موفقیت آن ها در ازدواج می باشد . پرخاشگری ، بی خیالی و هزاران مورد دیگر که ممکن است در مشکلات ضربه وارد کند و این ها مواردی هستند که باعث می شوند مسائل حل نشوند و در نتیجه احساس خوبی نداشته باشید به همین دلیل باید هر زوجی روش های کار آمد تعارضات را بلد باشد .

رو به روال نبودن زندگی :

طبق نظر مشاوران مراکز مشاوره تهرانی ممکن است در هر زندگی زناشویی برخی از مواردی باشد که باعث می شود زندگی رو به روال و رضایت بخش نباشد و توانایی حل آن ها را هم نداشته باشید زیرا که ندانید مشکل اصلی کجاست و چگونه باید آن را به زبان بیاورید و حل کنید در این صورت فردی متخصص در مرکز مشاوره انتخاب نو می تواند به شما کمک کند تا این مسائل را به شکل عکیق بشناسید و با مهارت های کار آمد آن ها را حل کنید . هر فرد ینیازمند رابطه ی زناشویی موفق و لذت بخش و رضایت بخش می باشد و این نیازمند تلاش دو نفره ی زن و مرد می باشد تا پیشرفت کند و مشکلات را بدون آسیب رسیدن به هر دو طرف حل کند . کسب اطلاعات کافی درباره ی مهارت های زندگی و مهارت های زناشویی می تواند زندگی با آرامشی را برذای شما رقم بزند و این مسئله با کسب آگاهی ایجاد خواهد شد . هر گونه مسئله و مشکلی که بین شما قابل حل نیست و مدت زیادی زمان برده و انرژی و احساسات شما را درگیر کرده است از سوی فردی متخصص می تواند حل شود .