تجزیه و تحلیل داده ها بر اساس مطالعات بهترین مشاور ازدواج می تواند به دقت نشان دهد که چه چیزی در مورد آن چه به موفقیت روابط کمک می کند درست و چه چیزی نادرست است. با مطالعات گسترده می توان با روش های روشن به شکل گیری یک رابطه درست کمک کنیم. در حالت کلی عوامل مشترک و جهان شمولی وجود دارد که باعث شکل گیری و یا فطع یک رابطه می شود و پیش بینی می کند که آیا یک زوج می تواند با خوشبختی و رضایت در کنار هم ادامه دهند یا خیر.

اولین نکته این است که یک زوج باید همواره در حال کشف یکدیگر بوده و نسبت به هم کنجکاو باشند. همه ی ما در طول زمان و رشد تغییر می کنیم و زوج های موفق به این موضوع آگاه هستند و همواره به دنبال این هستند که دانش شان از دنیای درونی یکدیگر را بسط و افزایش دهند. این بدان معناست که نه تنها باید سوالاتی درباره یکدیگر بپرسید بلکه باید سوالت درست بپرسید. 

طبق مطالعات روانشناسی خانواده همچنین زوج ها باید علاقه و تحسین خود را نسبت به یکدیگر بروز دهند. و این به معنای دیدن و قدردانی از کارهای خوبی که شریک زندگی تان انجام می دهد، پیدا کردن تمرکز بر چیزهایی که در او قابل احسین هستند و بیان این چیز ها با صدای بلند یا با لمس کردن است. بسیاری از مردم فکر می کنند که شریک زندگی آن ها از قبل می داند که آن ها را دوست داشته و تحسین می کنند. اما مشاهدات ما نشان می دهد که آن ها در واقع این را نمی دانند. کلمات محبت آمیز باید خیلی بیشتر از آن چه تصور می کنیم با صدای بلند گفته شود. 

و این که زن و شوهر به جای رویگردانی از یکدیگر، باید به سوی هم در حرکت باشند. این بدان معناست که آن ها نسبت به آن چه ما پیشنهاد برای ارتباط می نامیم، عمل و عکس العمل دارند. پیشنهاد ها می توانند از چیزهای کوچک ، مانند صدا زدن نام یکدیگر، تا چیزهای بزرگ مانند درخواست برای برآورده شدن نیاز های عمیق متغیر باشد. 

زوج های موفق به اندازه ای باهوش هستند که متوجه این پیشنهادات از سوی شریک زندگی خود می شوند و در صورت لزوم دست از کاری که در حال انجام آن هستند می کشند. افراد موفق به خوبی می دانند که همین چیزهای کوچک که هر روز انجام می دهید، و یا انجام نمی دهید، است که موجب شکل گیری یک رابطه و یا فروپاشی آن می شود. چرا که این عوامل سبب زا ایجاد صمیمیت هستند. 

بر اساس مطالعات روانشناسی خانواده متحول شدن یک رابطه چیز زیادی لازم ندارد و گاهی فقط به اندازه پرسیدن یکی، دو پرسش آن هم از نوع درست و حسابی و یا ابراز یک تشکر و یا انتقاد صادقانه و یا این که به همسرتان فرصت بدهید تا کاری را برای شما انجام دهد . 

مورد دیگر که در قسمت بالا بیان نشد نزاع است. نزاع بخش جدایی نا پذیر هر رابطه ای است ولی هنگامی که یک رابطه به مشکل بر می خورد و یا رو به سردی می رود ، نزاع آخرین موردی باشد که به سراغش می روید. 

منظور ما این نیست که مشکلاتتان را نادیده بگیرید اما می گوییم در همان ابتدا به نزاع و دعوا متوسل نشوید راه های بسیاری است که می توانید با آن ها مشکلات رابطه را کم کنید که حتی یکی از آن ها گفت و گو کردن در زمان مناسب است.


مطالعات نشان می دهد که رابطه خوب رابطه ای نیست که در آن زوجین دائما به یکدیگر گوشزد کنند که چه چیزی ایراد دارد بلکه رابطه ای است در آن ها زوجین اغلب به یکدیگر یادآور می شوند که چه چیزی درست است. بنابراین چه در حال گذر از یک مشکل سخت باشید و یا در ابتدای رویارویی با یک مشکل در رابطه تان  .

ما عشق یکدیگریم و این کافی نیست؟

طبق نظر بهترین مشاور ازدواج پاسخ کاملا روشن است و آن خیر است. عشق کافی نیست. زیرا اغلب و با گذشت زمان تمایل ما به یکدیگر کم می شود . عشق ، سرگرمی، ماجراجویی و رابطه جنسی عالی پس از مدتی دیگر اولویت های ما نخواهد بود و در ما به سردی می گرایند. در واقع شما باید به صورت آگاهانه روی برخی از جنبه های رابطه تان کار کنید و آن ها را زنده گه دارید تا دچار روزمرگی نشوند. هیچ فذقی نمی کند که چه سنی دارید و در چه مرحله ای از رابطه هستید ، تنها چیزی که نیاز دارید تمایل به تغییر است. 

پس فکر نکنید که چون در ابتدا با عشق ازدواج کردید این عشق خودش باقی خواهد ماند و خودتان را با این باور درگیر با روز مرگی ها نمایید و در نهایت خواهید دد که فاصله زیادی بین شما و طرف مقابلتان ایجاد شده است و صمیمیت بین شما افت شدیدی پیدا کرده است. پس برای زنده نگه داشتن عشق میان خودتان با دیگری نیاز به تلاش مداوم دارید و رابطه مانند گیاهی است که نیازمند رسیدگی روزمره دارد و غافل شدن از آن پژمردگی را به همراه خواهد داشت. پس برای زنده نگه داشتن خود و رابطه تان و سر حال بودن رابطه تان تلاش نمایید و اطلاعات لازم را در این زمینه کسب کنید. آگاهی هر چه بیشتر شما کمک بزرگی به رشد و موفقیت رابطه تان خواهد داشت. برای کسب اطلاعات بیشتر با مطب روانشناسی در ارتباط باشید.