برخی از رفتار ها هستند که به عنوان پیونده دهنده در رابطه می باشند و می توانند زندگی مشترک را حفظ کنند و صمیمت را افزایش دهند و در نتیجه ازدواج موفق خواهد بود و زوجین می توانند لحظات خوب و آرام بخشی را داشته باشند و این نکته را نیز باید بیان کرد که زوجین باید همواره این رفتار ها را در زندگی خود داشته باشند و از آن ها غافل نباشند و هم چنین این رفتار ها باید از سوی دو طرف اجرا شود تا میزان کار آمدی رابطه افزایش یابد . در ادامه برخی از این رفتار های پیوند دهنده ی اساسی و مهم را بیان می کنیم که عبارت اند از :

حمایت :

بر اساس مطالعات مشاوره تلفنی تهران زوجین باید همواره ابراز علاقه و توجه خالص و واقعی را به همسرشان نشان دهند و از آن غافل نشوند . بیان کردن این که همسر خود را دوست دارید و استفاده از عبارت های محبت آمیز می تواند بسیار مفید باشد و از طرفی زوجین باید در هر شرایطی به همسر خود توجه لازم و کافی را داشته باشند .

تشویق : 

دلگرمی و امید بخشی به همسرتان برای رسیدن به هدف هایشان می تواند صمیمت رابطه را تقویت کند . در واقع هر فردی هدف های کوتاه مدت و بلند مدتی را دارد و برای آن تلاش می کند . زوجین نباید مانع پیشرفت یکدیگر باشند بلکه باید یکدیگر را در جهت رسیدن به این هدف ها تشویق و کمک کنند . 

گوش دادن :

 گوش دادن فعال بدون تفسیر یا نتیجه گیری شتابزده به انچه همسرتان به شما می گوید . به عبارتی بسیاری از افراد زمانی که در حال صحبت هستند همواره در حال تفسیر و تعبیر حرف های طرف مقابلشان هستند و یا همواره قضاوت می کنند و نتیجه گیری های سریع را مطرح می کنند . این در حالی است که زوجین باید حرف های یکدیگر را کامل گوش دهند و به همدلی با او بپردازند و او را قضاوت نکنند . در این صورت است که می توانند ارتباط بهتری داشته باشند .

پذیرش :

بر اساس گفته ی مشاور متخصص آنلاین پذیرفتن همسرتان با همه ی نواقص و نقاط قوتش همان گونه که هست یکی ازموارد مهم و ضروری می باشد . هیچ کس در این دنیا کامل نیست و همه ی افراد نقص هایی دارند و در کنار آن نقاط قوت هم وجود دارد . ما نباید فقط به نقطه های منفی توجه کنیم و دیگر موارد مثبت را نادیده بگیریم . و اگر که می خواهیم زندگی مشترک مطلوبی داشته باشیم باید همسرمان را با تمام نقاط ضعف و قوتش بپذیریم .

اعتماد :

باور و اطمینان داشتن نسبت به صداقت و شفافیت طرف مقابل  یکی از موارد مهم می باشد و از طرفی هر فردی باید تلاش کند تا با نشان دادن این احساس به او آرامش را ایجاد کند . اعتماد و صداقت از پایه های مهم و اساسی هر زندگی مشترکی می باشد و اگر که این احسااس امنیت و اعتماد وجود نداشته باشد شرایط بسیار دشواری ایجاد خواهد شد و همواره احساسات شک و بد بینی و سو ء تفاهم ها وجود خواهد داشت . پس در اول هر رابطه زوجین باید اعتماد لازم را ایجاد کنند و برای حفظ آن با صداقت و راستگویی تلاش کنند .

احترام :

طبق مطالعات مشاوره قبل ازدواج میزان منزلت و شانی که همسرتان در چشم شما دارد  از موارد دیگری است که می توان مطرح کرد و باید با قدر دانی کردن این مورد را به همسر نشان داد به عبارتی هر فردی باید  برای خصایص و ویژگی های بیرونی و درونی همسرش ارزش قائل باشد و و با سپاس گزاری و تشکر و قدردانی کردن حتی برای چیز های ساده احترام را بین خودشان ایجاد کنند و این گونه صمیمیت و کار آمدی رابطه افزایش پیدا می کند .

بحث ، گفتگو و کنار آمدن با اختلافات :

مذاکره و گفتگو بر سر موضوع اختلاف بدون تهدید و تنبیه ، سرزنش ، جبهه گرفتن و جنگ از دیگر موارد مهم می باشد . در واقع اختلافات در هر رابطه ای وجود دارد و اگر زوجین نتوانند آن را به خوبی مدیریت کنند دچار مشکلات زیادی خواهند شد و رابطه ی آن ها با خطر مواجه خواهد شد . اما اگر نسبت به حل اختلافات مهارت کافی داشته باشند و بتوانند بر سر آن ها با یکدیگر صحبت و گفتگو کنند در نهایت به یک توافق دو جانبه خواهند رسید . یعنی زوجین باید تلاش کنند برای تفاوت ها و اختلاف هایشان نقطه ی مشترکی پیدا کنند و برای آن تلاش نمایند و در نتیجه با این روش بسیاری از مسائلشان حل خواهد شد .

مواردی که در قسمت بالا اشاره کردیم از رفتار های پیوند دهنده و مهارت های زناشویی می باشد که در صورت اجرا کردن بسیاری از مسکلات و اختلافات حل می شود و در نتیجه زوجین می توانند زندگی مشترک موفقی را در کنار یکدیگر تجربه کنند . این رفتار ها نیازمند تمرین و تکرار مستمر می باشد تا به شکل یک عادت مناسب در زندگی جریان یابد و شرایط بهتری را برای هر طرف ایجاد نماید . برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید با مرکز مشاوره روانشناسی انتخاب نو در ارتباط باشید .